Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 3. 2015 7:45

Ruských špionů jsou u nás nejspíš stovky. Málo je odhalených

Komentář Martina Fendrycha: Vyhnání tří ruských špionů je jen špička ledovce. O Česko, člena NATO, mají ruské tajné služby velký zájem.
Moskva má svoje lidi i u nás. A ne málo.
Moskva má svoje lidi i u nás. A ne málo. | Foto: Reuters

Respekt přinesl informaci, že české tajné služby odhalily tři ruské špiony. Nebyli zatčeni a souzeni, to si tak malá země netroufne udělat, nebyli ani vyhoštěni. Jen jim bylo zamezeno v pobytu u nás. Jednání v rukavičkách mělo předejít recipročním krokům v Moskvě. Nepředešlo.

K takovým akcím se špatně shánějí informace. Tajné služby (zde nejspíš civilní kontrarozvědka BIS nebo Vojenské zpravodajství, ale spíš ta první) nic konkrétního neřeknou. Pokud chcete něco dalšího vědět, především na čem ti špioni dělali, co bylo jejich cílem, musíte pátrat v bezpečnostních komunitách. Nejlépe v těch, které mají kontakty na jiné, s Českem kooperující tajné služby.

Z tohoto prostředí přišla zpráva (těžko ověřitelná), že šlo o koordinovanou akci, jejímž cílem neměla být kupříkladu průmyslová špionáž, ale přímo oblast bezpečnosti České republiky. Jsme členskou zemí NATO, generál Petr Pavel zanedlouho obsadí druhou nejvyšší pozici v Alianci a stane se předsedou jejího Vojenského výboru.

Reakce ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka na zveřejněnou zprávu o třech špionech byla diplomatická: „Mohu jen říkat, že podobné vztahy, které řešíme s Ruskou federací, tak jsou v něčem jen stále se opakujícím příběhem. Nevidím v tom zase nějakou zásadní změnu, bohužel.“ Výroční zpráva BIS za rok 2013 zase říká: „Jednoznačnou prioritou Ruské federace a Čínské lidové republiky a jejich zpravodajských služeb bylo upevňování a další rozšiřování jejich vlivových kapacit v ČR.“

A ještě: „Studená válka i Sovětský svaz jsou sice minulostí, ne však ruská vášeň pro vlivová či aktivní opatření (a také agenty nelegály). Jedinou změnou tak je skutečnost, že techniku ‚rozděl a panuj’, respektive ‚ovlivni, rozděl a panuj’ nepoužívají vůči ČR, EU a NATO pouze Rusové, ale také Číňané,“ napsala BIS.

Dodejme, že po vypuknutí konfliktu na Ukrajině, tedy v roce 2014 a také letos, nepochybně aktivity ruských tajných služeb u nás, ať civilních, nebo vojenských, ještě posílily. A budou posilovat dál.

Dobře známý je i fakt, jak předimenzovaná je ruská ambasáda v Praze. Má nyní 125 zaměstnanců a odhaduje se, že značná část z nich jsou špioni, okolo třiceti lidí. Ale to zdaleka není všecko. V Česku žije přes 30 tisíc Rusů, 3,5 tisíce jich studuje na českých vysokých školách.

Tři jsou jen nepatrný zlomek

Podle expertů nenajdeme špiony jen na ruské ambasádě, ale desítky a možná až stovky i mimo ambasádu. Přitom ruský zastupitelský úřad v Praze a konzulát v Brně má podle informací z BIS kontrarozvědka slušně pod kontrolou, zatímco celou více než třicetitisícovou komunitu logicky sledovat nemůže. Prostě ruští agenti jsou u nás jako doma. (Však tady taky léta byli doma.)

Pak by, popravdě, bylo odsunutí tří ruských agentů sice důležité, ale zřejmě představuje odhalení zlomku, malé části u nás působících ruských špionů. Ti, opět podle expertů na bezpečnost, dnes velmi šikovně využívají výhod schengenského prostoru a jezdí ze státu do státu, což jim pomáhá jejich vyzvídání šikovně krýt a komplikuje jejich odhalení.

Nezapomeňme ještě na jeden fakt, poněkud staršího data. Ruským tajným službám se podařilo vyslat do světa desítky svých agentů, když se z Ruska vystěhovávali, nejen do Izraele, Židé. To se klidně může týkat i České republiky.

Zajímavá byla Zpráva o situaci národnostních menšin za rok 2012, zvláště pak její příloha číslo 12. Týkala se ruské menšiny u nás a varovala před ruskými kozáky v Česku. Popisovala jejich expanzi, vznik „páté kolony", kterou ovládá Moskva. Konkrétně se zmiňovala o dvou kozáckých organizacích, o „Trojické-Velvyslanecké kozácké stanici v Praze“ a o „Všekozáckém svazu v Českých zemích a na Slovensku“.

Ve zprávě stálo, že u nás kozáci vytvářejí uniformované, ozbrojené oddíly. Kozácká sdružení obecně jsou řízena z Kremlu a jejich cílem je „proniknout do všech společenských a státních struktur“. Zpráva též varovala před Koordinační radou při ruské ambasádě. I mezi těmito lidmi podle znalců práce tajných služeb s vysokou pravděpodobností najdeme Moskvě oddané špiony.

Dodejme, že Rusnokova vláda onu přílohu zrušila. Přitom ji nevytvářejí ministerští úředníci, nebo snad dokonce pracovníci tajných služeb, ale přímo zástupci menšin, v daném případě tedy Rusové. To oni popisují, jak menšiny vidí své působení v České republice. A ruská menšina nás sama varovala před vlivem ruské ambasády a kozáků. To už je na pováženou.

Takže ještě jednou, nedělejme si iluze, ruských špionů, nebo lidí, kteří pro ně pracují, je u nás hodně, stovky. Úkolem vlády je tyto lidi hlídat, ztěžovat jim život u nás, vyhošťovat je. Pokud jsme suverénní stát.

Jiná věc ovšem je, v jakém stavu se naše tajné služby nacházejí. Nakolik jsou schopny ruskému nebezpečí čelit. BIS, zdá se, v této oblasti pracuje dobře. (Dostatečně?) Ale kdo sleduje komedii u soudu s Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, ten nemůže nemít obří pochyby o vojenské tajné službě.

Za stav zpravodajských agentur nese odpovědnost vláda. Za bránění se ruským agentům také. Rusko je pro nás tady doma mnohem nebezpečnější než třeba Islámský stát.

 

Právě se děje

Další zprávy