Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 8. 2016 16:30

S Pražany se na Hradě přestalo počítat, i proto ty humpolácké kontroly

Spor se zúžil na duel bezpečnostní opatření versus turisté. Je neuvěřitelné, když o operaci nevěděla ani primátorka Adriana Krnáčová.
Hrad je kus města, dát ho za plot není jen tak.
Hrad je kus města, dát ho za plot není jen tak. | Foto: ČTK

Za tři a půl roku – to to letí! – byl prezident republiky se svou početnou suitou v každém kraji na oficiální návštěvě už několikrát několik dní. Zároveň ale existuje území, které je pro něj terra incognita. Jde o hlavní město Prahu. Žije tu jeden a čtvrt milionu lidí (jen jeden kraj v republice je početnější), čili přibližně 12 procent obyvatelstva státu.

Zatímco jinde si prezident zakládá na setkáních s občany tváří v tvář, poznává místní problémy a nebojí se poradit, jak na ně, v Praze – nic. Ticho. Možná se čeká, až do zoo dorazí první panda, a pak teprve přijde spanilá jízda. Nebo nevím.

Miloš Zeman sice v Praze žije (mnoho let) a vykonává svůj mandát, a zároveň jako by tu nebyl. Teď zná město z oken Hradu a limuzín. Mezi lidi, mimo oficiality a uzavřené akce pro spřátelenou společnost, pokud známo, nechodí. K otázkám, které se týkají metropole a jejích obyvatel, se nevyjadřuje, na rozdíl od svých dvou předchůdců. (To je konstatování faktu, ne postesknutí.)

Pokud jde o Prahu, Miloš Zeman – ještě víc, než je to u hlavy státu přirozené – žije v bublině. S tím souvisí i to, proč utužená bezpečnostní opatření na Hradě provází tolik vzruchu a nedorozumění. Tradiční styl mluvčího Jiřího Ovčáčka, nenapodobitelný amalgám svatouškovství a arogance, je jen povrchní nátěr – nepochopení vězí hlouběji.

Je příznačné, že se spor zúžil na duel kontroly versus turisté. Třetí strana, tedy město, jeho správa, jeho obyvatelé a třeba také účastníci bohoslužeb, jako by neexistovala. Hrad je privatizován a šafářován dvojicí prezidentská kancelář a turistický ruch. Nikdo asi nežádá, aby se instalace checkpointů u brány A nebo B řešila na veřejných zasedáních obecních zastupitelstev. Ale je neuvěřitelné, když o celé operaci nevěděla, jak sama říká, ani primátorka Adriana Krnáčová: „Nikdo to s námi nekonzultoval.“ Pražský hrad přece není jen sídlem hlavy státu s přidruženým V. I. P. provozem. Je svou infrastrukturou napojen na město, je jako město „používán“. Není možné tu rapidně měnit režim jen tak.

Jakkoli se to může zdát nemožné, i na Hradčanech stále ještě bydlí nebo pracují místní lidé, kteří přes Hrad normálně chodí za svými záležitostmi, a ne kvůli prohlídce katedrály. Ptal se někdo na jejich názor, nebo alespoň na názor jejich radnice?

S Pražany se na Hradě přestalo počítat.

Pak není divu, že prostě zavedená bezpečnostní opatření jsou humpolácká a zbytečně masivní, což je zároveň důvodem, proč se nedají praktikovat precizně, a tudíž ztrácejí význam. Kánon Hradu, že jde o bezpečnost návštěvníků, a ne hlavy státu, je zpochybnitelný – srocení davů na význačných místech najdete každý den celou řadu, a bez kontrol v uniformách a jim předcházejících front.

Opatření na Hradě přidělala lidem problémy. Hrad ústy mluvčího opakuje, že je to v jejich zájmu. Možná to někdo na první dobrou tak úplně nedocení: nějakou masivní infokampaň v duchu „prosíme o strpení, děkujeme za pochopení a omlouváme se za případné zdržení“ jsem nezaznamenal. Zahraniční turisté o tom nejspíš nevědí, ale domácí publikum má ještě v paměti, jak se tu v nejstřeženějších zónách pohybovala delegace z Osvětiman, kontroly nula nic. Bezpečnostní režim čelí kritice a jízlivým poznámkám, nemusí být vždycky úplně spravedlivé, ale Hrad si za to může do značné míry sám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy