Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
29. 6. 2021 12:00

Sáhněte komunistům na peníze. Je čas, aby jejich výhody skončily

Připomínky hrůzné smrti Milady Horákové nebo tragického případu "Babice" z nás tíhu minulosti nesejmou. Mnohým lidem stále zůstáváme dlužni, zatímco jiné přeplácíme. Slováci teď nabízejí inspiraci: snižují penze komunistickým koryfejům - lidem, kteří jsou spoluodpovědní za to, co se zde před rokem 1989 dělo.
Zoubkův pomník obětem komunismu pod pražským Petřínem.
Zoubkův pomník obětem komunismu pod pražským Petřínem. | Foto: Kurátor / Teodorik Menšl

I když poctivě držíme Den památky obětí komunistického režimu, neznamená to, že pro nápravu křivd děláme dost. V neděli jsme vzpomínali na politickou vraždu mimořádně statečné ženy, v následujících dnech zase uplyne 70 let od začátku krvavých represálií v Babicích na Třebíčsku. Slovensko, jež s námi v rudých časech sdílelo osud ve společném státě, ale nezůstává jen u piety.

Už nějakou dobu pracuje na tom, aby snížilo penze vrcholným představitelům komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Nový zákon, který to umožní, začne u našich východních sousedů platit od srpna. Ukončí tak časy, během nichž se někteří bývalí prominenti těšili z vysokých důchodů, které si vysloužili jen tím, že aktivně pomáhali udržovat v chodu represivní režim.

Jakkoliv může působit takový krok překvapivě, není ojedinělý. Varšava se k němu odhodlala už dříve dokonce ve dvou krocích - horentní důchody, kterých si užívalo na 25 tisíc komunistických tajných, během nich postupně přiblížila polskému průměru. Opatření pak přezkoumával Ústavní soud i Soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ani jeden tribunál jej ale nezrušil.

Drobné vám stačí

V Česku jsme ovšem svědky jiného přístupu. Právě před měsícem městské státní zastupitelství v Praze definitivně poslalo k ledu stíhání někdejšího normalizačního premiéra Lubomíra Štrougala a ministra vnitra Vratislava Vajnara za zabíjení u železné opony. Je tak téměř jisté, že za přibližně tři stovky mrtvých uprchlíků nikdo ze zdejších vrcholných stranických a státních představitelů nebude potrestán. Na rozdíl od Německa, kde byl za střelbu u Berlínské zdi poslán na šest a půl roku do vězení poslední generální tajemník Sjednocené socialistické strany Německa Egon Krenz (propuštěn po polovině trestu).

A nejen to. Nedokážeme dokonce zajistit ani obyčejnou valorizaci odškodnění, které dostávají někdejší političtí vězni. Jako náhradu ušlého výdělku jim stát stále vyplácí směšných 2 500 korun za měsíc věznění. Náhrada nemateriální újmy se nepřiznává.

Advokát Lubomír Müller na tuto nespravedlnost opakovaně upozorňuje, zatím marně. Podobně jako na fakt, že stále existuje řada justičních verdiktů, na nichž se podíleli soudci nebo prokurátoři, kteří neměli odpovídající vzdělání a prošli pouze nechvalně proslulou Právnickou školou pracujících. Jejími absolventy byli věrní komunisté, kteří nesloužili spravedlnosti, ale režimu. "Studovali" pouhé dva roky a podle Müllera tak ve svých důsledcích bylo porušeno právo obžalovaných na zákonného soudce a spravedlivý proces.

Jménem lidu

Jako ilustrativní příklad lze uvést Jaroslava Demczaka, který v červenci 1951 posílal na smrt právě "babické". Vyučil se svářečem a zámečníkem, během dvou let se ale na Právnické škole pracujících "vypracoval" na předsedu senátu Nejvyššího soudu.

Advokát Müller je přesvědčen, že verdikty podobných lidí by měly být automaticky podrobeny revizi. Což také před více než rokem s poukazem na konkrétní případy napsal na ministerstvo spravedlnosti i zmocněnkyni vlády pro lidská práva Heleně Válkové. Odpověď nedostal dosud. Reálná snaha státu o dosažení alespoň pozdní spravedlnosti je tak v ostrém kontrastu se slovy, která jeho představitelé pronášejí u pomníků a na pamětních místech.

Nejspíše by pomohlo, kdybychom o naší neradostné minulosti věděli více. Kdybychom lépe znali kruté osudy těch, které režim doslova semlel, ač se ničím neprovinili. Kdybychom měli hlubší představu o rozsáhlém utrpení jejich blízkých a přemýšleli i o tom, zda křivdy na nich nějakým způsobem stále nepokračují.

Jako v mnoha jiných případech, nabízí i v tomto ohledu jednu z cest k nápravě vzdělávání schopné odkrýt hloubku spáchaných nespravedlností.

Možnost navštěvovat památníky na místech, kde se zlo odehrávalo, by nám mohla pomoci nahlédnout jeho příčiny i způsob nápravy - a přispět tak ke změně myšlení. Snad bychom se pak stali méně lhostejnou společností. Nejen k nespravedlnostem minulým, ale i těm aktuálním. Protože spravedlnost je nakonec vždy jen jedna.

Video: Hradčanský domeček, symbol komunistického teroru

Hradčanský domeček symbol komunistického teroru | Video: Paměti národa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy