Eva Turnová | Komentáře
10. 2. 2012 9:55

Sbohem, přirozenosti! O mladém stáří a věčném mládí

Spousta starých lidí si právem připadá odstrčená, mimo dnešní podivnou realitu
Foto: Aktuálně.cz

„Dnes už se pro informace nechodí do kaváren, kde měla šedivá hlava svou platnost. Situace, kdy seděl dědeček nebo babička v čele stolu a rodina naslouchala jejich příběhům, je mnohem větší sci-fi než stará paní s notebookem ve fitku," píše pro Aktuálně.cz překladatelka a baskytaristka skupiny The Plastic People of The Universe Eva Turnová.

Poprvé jsem měla pocit, že jsem stará, když mi bylo pět, máma se zasekla někde v sousední chatě na návštěvě, bylo sice jaro, ale začalo sněžit. Vzala jsem smetáček a lopatku a začala jsem zametat sníh z trávníku, protože jsem myslela, že už zůstanu navždy sama.

Podobně tíživý pocit jsem měla, když jsem se šla v sedmnácti přihlásit na basket a řekli mi, že už je pozdě. Tak jsem si řekla, že napíšu knihu o tom, jak je člověku v sedmnácti, když už má vlastně skoro všechno za sebou. A pak, když se mi narodila dcera, jezdila jsem s kočárkem po Petříně a měla dojem, že mi poslední zbytky mládí právě protékají skrz prsty. Časem mi došlo, že stáří je hodně subjektivní záležitost. U mě většinou vyvolaná nějakým pocitem, že jsem v roli oběti, tudíž nic neprožívám a nemůžu se hnout z místa. Prvních třicet let života mě pocit stáří pronásledoval docela často.

Naproti tomu můj dědeček, který si až do smrti schovával v kůlně pod linem nahou fotku své bývalé milenky, mi připadal věčně mladý. Jen kůže mu stárla a čím dál víc času trávil v nemocnici kvůli infarktovým stavům, které měl z cigaret, co si sám vyráběl z vajglů odhozených na ulici. Ale jinak se neměnil. Asi tím, že byl ukotvený sám v sobě. Nikdy se nesnažil čas nijak „doběhnout". Jako by ho spíš zastavil.

Kdyby jel včera se mnou v tramvaji a zaslechl tenhle rozhovor dvou puberťaček: „Ty jo to byl úplně úža kluk, ho lavýskuju, ten je bestovní, jdem zejtra někam felit…", pravděpodobně by se k nim naklonil a zeptal by se: „Dívenky, můžete mi prozradit, co znamená to „felit"?"

Ale můžeme mluvit i o tom, že dřív, když fungovaly velké rodiny, měli starší příslušníci větší pocit potřebnosti, že současná doba tíhne k izolaci, což je pro starší lidi náročné. Nemusím mluvit o tom, že důchody jsou malé, starý člověk často nevypadá nejlíp, sužují ho nemoci, přichází o přátele… ale stejně hrozná může být vlastně i puberta, kdy je člověk s dětskou duší najednou v divném obalu ženy.

Spíš jde o to, že dnešní doba neholduje přirozenosti. S příchodem photoshopů řadové chodkyně na ulicích nekorespondují s modelkami na obálkách časopisů. Výsledkem dnešního trendu jsou pak šedesátileté paní v bokovkách, po liftingu, na antidepresivech. Umělá vizáž, umělá nálada, virtuální přátelství.

Dnes už se pro informace nechodí do kaváren, kde měla šedivá hlava svou platnost. Situace, kdy seděl dědeček nebo babička v čele stolu a rodina naslouchala jejich příběhům, je mnohem větší sci-fi než stará paní s notebookem ve fitku. A spousta starých lidí ani s trendem doby jít nechce, právem si pak připadají odstrčení, mimo dnešní podivnou realitu. Do jisté míry ale vždycky existuje věc volby a vnitřního nastavení. Sami si nezvednou důchod, neobživnou své přátele, neodhodí berle. Ale nějak svůj život vytvářet můžou.

Když moje dcera začala tak nějak souvisle mluvit, řekla mi: „Mami, dáš mi tu svou sukni? Nemyslím hned, ale až umřeš…" Řekla jsem si: je to vlastně taková hra a jde o to mít z ní co nejvíc. Jak říkají mí staří kamarádi: „V závěru jsi stejně jenom prostě delší nebo kratší dobu mrtvej, než ostatní. Co je to v porovnání s vesmírem."

 

Právě se děje

před 15 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy