Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 4. 2014 20:38

Pána Lesů Szóráda si Jurečka zvolil sám. Bez komise. Divné

Novým generálním ředitelem Lesů ČR se má stát člověk, který léta pracoval pro firmu, jež se s Lesy soudí o obrovské peníze.
Lesy jsou zlatý důl.
Lesy jsou zlatý důl. | Foto: ČTK

Jedním z velkých malérů Nečasovy vlády byl státní podnik Lesy ČR. Znalci této firmy popisovali, co se v ní roky odehrávalo: i na české poměry se zde kradlo nevídaně, po miliardách. Při zisku zhruba 6 miliard korun ročně měla být odsávána až miliarda ročně. Maléry objevil v Lesích NKÚ, zátahy tam provedla protikorupční policie. Na příšerný stav státní firmy poukazovaly také tajné zprávy, jež civilní kontrarozvědka (BIS) adresuje vládě.

Firmu po pádu ředitele Svatopluka Sýkory (konec roku 2012) prozatímně řídí Michal Gaube. Pracuje v ní od roku 2009 jako ekonomický náměstek. Byl tedy po léta u všech podezřelých, nevýhodných zakázek (právní služby, informační technologie atd.). Přesto zůstal dodnes „nepostradatelný“. Je podivuhodné, že přežil Rusnokovu vládu, ministra Tomana, který nedokázal (nebo nechtěl) vybrat šéfa Lesů, a drží se i za ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Podle lidí, kteří Lesy ČR znají zevnitř, tam Gaube nemá co dělat.

Nyní se na veřejnost proklubala zatím neověřená informace, že Jurečka konečně vybral nového ředitele tohoto klíčového státního podniku. Má se jím stát Daniel Szórád. Mluvčí ministerstva zemědělství jméno nepotvrdil. Jurečka asi čeká na reakce, které jméno u politiků a na veřejnosti vyvolá. Kéž by to tak bylo.

Szórád se na místo šéfa Lesů hlásil již za Bendla. Tehdy ve výběrové komisi seděla dnes proslulá Jana Nagyová-Nečasová, spojená mimo jiné s Ivo Rittigem. V té době podle svědků prosazovala Szóráda...

Jak nového ředitele vybral? Jurečka kupodivu nevypsal nové výběrové řízení, zvolil si podle sebe. Dodejme, že je politický nováček a není považován ani za znalce lesní problematiky. O výběrové řízení se pokusil ministr Bendl i ministr Toman. Jurečka ne. Sobotkova vláda na začátku slibovala, že za ní bude vše transparentní, budou probíhat řádné tendry atd. Skutek utek. Přitom na místa náměstků má být výběrové řízení údajně vypsáno...

CE WOOD proniká do Lesů

Jméno Szóráda ministr zemědělství tento týden oznámil spolustraníkům. Szórád (42) nyní pracuje v polské pobočce mezinárodního koncernu IKEA Group. Předtím prošel mnoha lesnickými posty. Pracoval i v Lesích ČR (1994 až 2001), v odboru obchodu a rozpočtu. Poté přestoupil do lesnické společnosti CE WOOD, kde pracoval na postu obchodního ředitele do roku 2009. Dva roky byl manažerem firmy Swedwood. Kariéra vskutku lesnická.

Daniel Szórád se na místo šéfa Lesů hlásil již za Bendla. Tehdy ve výběrové komisi seděla dnes proslulá Jana Nagyová-Nečasová, spojená mimo jiné s Ivo Rittigem. V té době podle svědků prosazovala Szóráda... Naopak tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) chtěl bývalého lesního odboráře a poradce ministra Bendla Miloše Pochobradského.

Důležité je, co se dá od Szóráda čekat. V minulosti spolupracoval s bývalým ředitelem Lesů Jiřím Olivou (1999–2003) a Zdeňkem Domesem, který je považován za duchovního otce reformy Lesů. Tu tvoří lesníky a malými lesnickými firmami ostře kritizovaná „komplexní zakázka“: kupuje se dřevo i služby najednou, tedy cena za dříví minus práce. Podle expertů je to dokonale neprůhledné.

S výběrem šéfa Lesů si nedokázal poradit Petr Bendl. Zřejmě čelil mnoha tlakům.
S výběrem šéfa Lesů si nedokázal poradit Petr Bendl. Zřejmě čelil mnoha tlakům. | Foto: Aktuálně.cz

Vraťme se k firmě CE WOOD, kde byl Szórád obchodním ředitelem. Pod ni patřila známá pila ve Ptení u Prostějova; Szórád pro ni organizoval nákup dříví. Pila měla roční kapacitu okolo milionu metrů krychlových dřeva a řezala zhruba půl milionu. Za Szóráda zkrachovala.

Další nepříjemnost: společnost CE WOOD vede vleklý arbitrážní spor s Českou republikou. Soudí se s Lesy ČR o 3,72 miliardy korun za zrušené smlouvy. Na počátku roku 2005 totiž Lesy oznámily, že smlouvy uzavřené bývalým vedením jsou neplatné, a smluvní vztahy proto končí. CE WOOD přišla o zakázky.

Nešťastná volba

K tomu dlužno dodat, co také BIS ve svých výročních zprávách uváděla právě v souvislosti se sporem mezi Lesy ČR a CE WOOD: podle tajných agentů byla zaznamenána příprava na vytunelování státního podniku. Peníze z LČR měly být podle BIS vyvedeny do netransparentních zahraničních společností.

Není úplně jasné, proč by se novým generálním ředitelem Lesů ČR měl stát člověk, který léta pracoval pro firmu, jež se s Lesy, se státem, soudí o obrovské peníze. Za zmínku stojí, že v Lesích ČR už byli zaměstnáni někteří bývalí manažeři CE WOOD. Například Pavel Indra, dnes výrobní ředitel Lesů ČR.

Nezdá se, že by byl Daniel Szórád právě ideálním novým ředitelem, který firmu změní k lepšímu. Otázkou je, kdo ho Marianu Jurečkovi přivedl, kdo ministra přesvědčil. Výběrová komise složená z lesnických expertů to nebyla.

Není úplně jasné, proč by se novým generálním ředitelem Lesů ČR měl stát člověk, který léta pracoval pro firmu, jež se s Lesy, státem, soudí o obrovské peníze.

Velký zájem na budoucnosti Lesů má Andrej Babiš, který by zřejmě rád ovládl dřevozpracující průmysl. Odhadem dnes drží 60 procent zpracování dřeva (rozuměuj těžba, manipulace a přibližování vytěžených stromů), zbylých 40 procent tvoří malé a středně velké firmy. Agrofert vlastní, nebo je v jednání o jejich vlastnění, velké firmy na zpracování „dřevní hmoty" (Wotan Forest, Uniles, zadrhl se nákup zkrachovalé firmy Less & Forest Jana Mičánka). Lesy ČR jsou pro průmysl zpracovávající pokácené stromy klíčové. Vypisují tendry, kterých se firmy účastní. Ročně jde zhruba o 8 milionů krychlových metrů dřeva, jehož cena činí 2000-2100 korun za kubík. Kdo ovládá zpracování dřeva, ten má zásadní vliv na cenu práce se dřevem, může diktovat ceny.

Výběr Szóráda zjevně není šťastný. Mluví se o tom, že ho Jurečkovi doporučil právě Jan Mičánek, který má prodat svoji firmu Andreji Babišovi. Nevíme. Každopádně mělo být vypsáno průhledné výběrové řízení a vybrán někdo, o kom se ví, že mu jde jak o Lesy ČR, tak i o lesy.

 

Právě se děje

Další zprávy