Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 5. 2023 7:37

Senátoři ústavně právního výboru vlepili facku prezidentovi. Chyba

V prvním senátním kolečku Petru Pavlovi neprošli do Ústavního soudu dva ze tří kandidátů. Jeho první waterloo. Ne snad že by navrhl nějaké mizery, o to nejde. Senát dělá politiku, dává hlavě státu za vyučenou. Hloupě.
První prezidetova prohra je na obzoru. Uvidíme příští středu.
První prezidetova prohra je na obzoru. Uvidíme příští středu. | Foto: Reuters

Ve středu jednal ústavně právní výbor Senátu o prvních třech nominacích prezidenta Petra Pavla na ústavní soudce. Z deseti hlasů dostal osm profesor ústavního práva Jan Wintr, prošel. Jen čtyři hlasy získal bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa a pouhé dva hlasy bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Neprošli. Finálně bude rozhodovat celý Senát až příští týden. Ústavně právní výbor však udělil Pavlovi slušný výprask. Proč? Když se podíváte, jak slyšení tří kandidátů probíhalo, logickou, srozumitelnou odpověď nenajdete.

Jednotliví "vyslýchaní" odpovídali podobně třeba na otázky o manželství pro všechny. Daniela Zemanová srozumitelně vysvětlila, proč nemá titul JUDr. Vysokou školu končila v roce 1994, kdy nebylo možné titul JUDr. získat, neboť probíhal takzvaný boloňský proces. Pravidla pro získání titulu byla upravena až v roce 1999. V tu dobu už pracovala v soudnictví. "Již jsem věděla, že se má činnost bude odvíjet od soudů," řekla. Je ochotná titul si doplnit.

Baxa odpovídal standardně, navíc má za sebou ostrý střet s minulým prezidentem Milošem Zemanem. Veřejně popsal, jak se hlava státu snažila ovlivnit rozhodování soudů v konkrétních kauzách. "Největší emocí je zklamání," řekl tehdy na adresu Zemana. Málokdo z justice měl odvahu to říct tak nahlas a tak natvrdo. Ještě předseda ÚS Pavel Rychetský.

Proti Baxovi nejhlasitěji vystupuje předseda ústavně právního výboru Tomáš Goláň (dříve nestraník za hnutí SEN 21, od října 2020 člen ODS). Nominaci Baxy konzultoval i s Markem Nespalou, dvorním právníkem Hradu za Miloše Zemana, a se Zemanovou oblíbenkyní Marií Benešovou, bývalou ministryní spravedlnosti. Vskutku pozoruhodní rádcové, a je naprosto jasné, že tihle dva Baxu nedoporučí.

Jako vysvětlení, proč dva Pavlovi kandidáti přes klíčový výbor neprošli, se uvádí toto: senátoři se cítili dotčeni, neboť prezident s nimi předem kandidáty nekonzultoval, i když Senát musí jeho návrhy schválit, jinak neprojdou a nemohou být jmenováni.

Připomenu, že se v dubnu Petr Pavel sešel s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a se zástupci senátních výborů. Poté řekl, že nastavení procedury nominací nových ústavních soudců je pro Pražský hrad i Senát přijatelné. Vystrčil pravil, že senátoři ke způsobu výběru nemají výhrady. Teď se ale ukazuje, že mají výhrady k Pavlovým kandidátům.

Pavel zastiňuje Fialu. To se neodpouští

Nejprve tři poznámky. Je dobře, že ústavní soudce musí potvrdit Senát, za Zemanova prezidentování to zabránilo více naprosto katastrofálním, nebezpečným nominacím. Je dobře, když se senátoři o kandidáty zajímají a pečlivě je zkoumají. A je chyba, že Pavel svoje návrhy se senátory předem podrobně neprobral, jako to dělal Václav Havel.

Na druhou stranu jím nabídnutí lidé vzešli z návrhů více než dvaceti právnických institucí a jména posoudil sedmičlenný konzultační panel, který vede úctyhodný ústavní právník Jan Kysela. Ten by se mimochodem do Ústavního soudu jistě hodil. Pavel bere nominace vážně a spoléhá na odborníky.

Jenomže právě tady hledejme kámen úrazu. Zdá se, že senátoři z ústavně právního výboru chtěli dát čerstvému prezidentovi za vyučenou, chtěli mu ukázat, kdo je tady pánem. Nepochybuji o tom, že si sice ODS - i další strany vládní koalice - zhluboka oddechla, když se prezidentem nestal Andrej Babiš, ale tím to končí. Pro modré politiky Pavel představuje problém.

S jeho příchodem na Hrad nastala změna. Nesedí tam politik za zenitem, který buď škodí, nebo nedělá nic, nýbrž hyperaktivní muž, který je všude, ke všemu se vyjadřuje, má za sebou masu skoro tří a půl milionu hlasů a napomíná i zastiňuje premiéra Petra Fialu. Zdá se, že hlasování o budoucích ústavních soudcích bylo a příští týden bude vzkazem prezidentovi, aby se krotil. Možná tak na něj senátoři vyvíjejí tichý tlak, aby v budoucnu přijal kupříkladu nominaci poslance ODS Marka Bendy, ani to není nemožné, jakkoli Benda na ÚS nepatří.  

Chápal bych to, kdyby Pavel navrhl nějaké slabé nebo morálně nepřijatelné kandidáty. Což se však nestalo. Všichni tři prošli hustým sítem. Souboj s prezidentem byl logický a správný za Zemana, který ničil českou demokracii. Souboj s Petrem Pavlem se jeví jako omyl.

Připomenu poslední průzkum veřejného mínění společnosti Median: ANO 31 procent, ODS 15, Piráti 10,5, SPD 8,5, STAN 7,5 a lidovci 5,5. Nejen ódéeska, ale celá vládní koalice potřebuje co největší podporu. Lidé mají plné zuby politických rvaček a vláda dělá a bude dělat nepopulární kroky. Nutně potřebuje podporu současného prezidenta. V příštích volbách jí půjde o každý hlas, válčit s Pavlem se jeví jako hloupost. A nutno říct, že když ústavně právní výbor odsouhlasí jen jednoho jeho kandidáta, pak je to tvrdá facka.

Video: Baxa: Zeman mi řekl, že musím na soudce působit, aby dobře rozhodovali (23 1. 2019)

Zeman řekl, že si mě umí představit jako předsedu Ústavního soudu. Fungovalo to stylem, já vám dám funkci, vy mi dáte správné rozhodnutí, říká Baxa. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy