Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 10. 2016 11:50

Servilní elity: Sobotka, Hamáček, Štěch a Zeman padli před Čínou na kolena. Zostudili nás

Uraženi byli všichni lidé ctící svobodu. Hermana si vážit můžeme, kdežto čtyř nejvyšších ústavních činitelů ne. Klidně nás prodají Číně.
Přijel dalajláma. Ministr Herman se ho jediný nebál přijmout jako ministr. A děly se věci.
Přijel dalajláma. Ministr Herman se ho jediný nebál přijmout jako ministr. A děly se věci. | Foto: ČTK

Mnoho let trvající problém českého národa: ohýbání páteře. Dřív stačilo zadupat, dnes už ani to není třeba, jde to samo. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přijal v úterý dopoledne jako člen vlády, nikoli jako "nějaký Herman", dalajlámu. To vyděsilo čtyři nejvyšší ústavní činitele, Sobotku, Hamáčka, Štěcha a Zemana. V úterý večer vydali hanebné společné prohlášení.

"Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány," sdělili. Také napsali, že "naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi".

Jen proto, že ministr Herman přijal dalajlámu? Jednoho jednaosmdesátiletého duchovního, který Čínou nemůže pohnout? Nebo snad z čínské ambasády volali na Hrad a hrozili? Čím by tak mohli vyhrožovat? Že nás "umlátí čepicemi"? Nebo že mizivý obchod s Čínou bude ještě mizivější?

Čím dál víc se ukazuje, jak amébního máme premiéra. Ještě 5. října, na výročí nedožitých narozenin Václava Havla, řekl Sobotka v pražském Rudolfinu: "V každém okamžiku naší historie bylo zásadní ozvat se, postavit se za svou věc, i když to pro některé v té chvíli znamenalo riziko pronásledování, útlaku a nesvobody. Přesto Václav Havel, podobně jako řada dalších osobností, neváhali toto riziko podstoupit."

Pronesl v ten den pouhý žvást, řeč, která ani milimetrem nevychází z jeho přesvědčení. (Ten samý den mimochodem vyhlásil podmínky, za kterých je ochoten vládnout s komunisty.) Když si přečtete jeho projev v Rudolfinu a ono pročínské prohlášení, vidíte Jekylla a Hydea.

Babiš si může dát Buddhu na kredenc

Podobně Jan Hamáček, předseda sněmovny: před pár týdny jel do USA vzpomínat na českého exprezidenta. (Starosta New Yorku Bill de Blasio vyhlásil 28. září Dnem Václava Havla v New Yorku.) Ve washingtonském Capitolu Hamáček řekl: "Václav Havel se stal symbolem pro svobodu a lidská práva, a to zdaleka nejen pro nás, občany České republiky. Je potřeba si jeho odkaz připomínat, protože svět zdaleka není v bezpečí ani nyní, svoboda a lidská práva nejsou zaručeny zdaleka všem." Na lidská práva v Číně ale kašle.

Navíc nepochopil, že poklonkovat před Čínou nás jako národ ničí. Na Twitteru o tom trapně žertoval: "V mém oblíbeném seriálu Yes minister říkají: 'Politika je o přežití do příštích voleb, zahraniční politika o přežití do příštího století'." Krajně nevhodné.

Prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů znamená: Čína diktuje českou zahraniční politiku. A taky: Hrad, nikoli vláda, řídí českou diplomacii. Servilita se dá čekat od Miloše Zemana, ten čínské komunisty obdivuje, dokonce se od nich chce "učit stabilizovat společnost".

Ještě slovo k "principům strategického partnerství" mezi Českem a Čínou. Jde o víc, nejen o obchod? Máme společnou národní strategii s komunisty, kteří zavírají a mučí své odpůrce, strkají lidi do kriminálu bez soudu? Kteří ve své zemi pronásledují menšiny a křesťany? Byla již ochrana agresivních Číňanů při letošní pražské návštěvě Si Ťin-pchinga výrazem onoho strategického partnerství?

Jakou společnou strategii může mít demokratický stát s komunistickou Čínskou lidovou republikou? Společnou strategii můžeme mít s Evropskou unií nebo NATO, nikdy ne se zemí, která neuznává lidská práva. Jak mohli Sobotka, Hamáček a Štěch něco takového podepsat? Přišli o rozum?

Udělali neodpustitelnou chybu. Poklonili se Pekingu a Zemanovi. To má být ta nová politika ČSSD po prohraných volbách? Mohou díky tomu přijít o demokraticky smýšlející voliče ČSSD. Zasloužili by si to.

Chyby okamžitě šikovně využil Andrej Babiš. Na Twitteru ocenil Daniela Hermana: "Vážím si Vás, pane ministře. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk." Na prohlášení čtyř Pročíňanů reagoval za ANO i ministr spravedlnosti Robert Pelikán: "Je to ostuda a ponížení naší země, jež nemá v naší svobodné historii obdoby."

Malá poznámka: Babiš má kliku, že ANO zatím neobsadilo křeslo ani jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Kdyby některého měli, dost možná by prohlášení podškrábl taky. Takhle si ale Babiš může koupit bílou šálu, na kredenc postavit Buddhu a meditovat v Čapím hnízdě.

Ano, poníženi byli všichni lidé ctící svobodu. A Hermana si vážit můžeme, kdežto Sobotky, Hamáčka, Štěcha a Zemana nikoli. Tak daleko jsme to dopracovali v budování svobodné země.

 

Právě se děje

Další zprávy