Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 10. 2016 11:50

Servilní elity: Sobotka, Hamáček, Štěch a Zeman padli před Čínou na kolena. Zostudili nás

Uraženi byli všichni lidé ctící svobodu. Hermana si vážit můžeme, kdežto čtyř nejvyšších ústavních činitelů ne. Klidně nás prodají Číně.
Přijel dalajláma. Ministr Herman se ho jediný nebál přijmout jako ministr. A děly se věci.
Přijel dalajláma. Ministr Herman se ho jediný nebál přijmout jako ministr. A děly se věci. | Foto: ČTK

Mnoho let trvající problém českého národa: ohýbání páteře. Dřív stačilo zadupat, dnes už ani to není třeba, jde to samo. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) přijal v úterý dopoledne jako člen vlády, nikoli jako "nějaký Herman", dalajlámu. To vyděsilo čtyři nejvyšší ústavní činitele, Sobotku, Hamáčka, Štěcha a Zemana. V úterý večer vydali hanebné společné prohlášení.

"Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány," sdělili. Také napsali, že "naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi".

Jen proto, že ministr Herman přijal dalajlámu? Jednoho jednaosmdesátiletého duchovního, který Čínou nemůže pohnout? Nebo snad z čínské ambasády volali na Hrad a hrozili? Čím by tak mohli vyhrožovat? Že nás "umlátí čepicemi"? Nebo že mizivý obchod s Čínou bude ještě mizivější?

Čím dál víc se ukazuje, jak amébního máme premiéra. Ještě 5. října, na výročí nedožitých narozenin Václava Havla, řekl Sobotka v pražském Rudolfinu: "V každém okamžiku naší historie bylo zásadní ozvat se, postavit se za svou věc, i když to pro některé v té chvíli znamenalo riziko pronásledování, útlaku a nesvobody. Přesto Václav Havel, podobně jako řada dalších osobností, neváhali toto riziko podstoupit."

Pronesl v ten den pouhý žvást, řeč, která ani milimetrem nevychází z jeho přesvědčení. (Ten samý den mimochodem vyhlásil podmínky, za kterých je ochoten vládnout s komunisty.) Když si přečtete jeho projev v Rudolfinu a ono pročínské prohlášení, vidíte Jekylla a Hydea.

Babiš si může dát Buddhu na kredenc

Podobně Jan Hamáček, předseda sněmovny: před pár týdny jel do USA vzpomínat na českého exprezidenta. (Starosta New Yorku Bill de Blasio vyhlásil 28. září Dnem Václava Havla v New Yorku.) Ve washingtonském Capitolu Hamáček řekl: "Václav Havel se stal symbolem pro svobodu a lidská práva, a to zdaleka nejen pro nás, občany České republiky. Je potřeba si jeho odkaz připomínat, protože svět zdaleka není v bezpečí ani nyní, svoboda a lidská práva nejsou zaručeny zdaleka všem." Na lidská práva v Číně ale kašle.

Navíc nepochopil, že poklonkovat před Čínou nás jako národ ničí. Na Twitteru o tom trapně žertoval: "V mém oblíbeném seriálu Yes minister říkají: 'Politika je o přežití do příštích voleb, zahraniční politika o přežití do příštího století'." Krajně nevhodné.

Prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů znamená: Čína diktuje českou zahraniční politiku. A taky: Hrad, nikoli vláda, řídí českou diplomacii. Servilita se dá čekat od Miloše Zemana, ten čínské komunisty obdivuje, dokonce se od nich chce "učit stabilizovat společnost".

Ještě slovo k "principům strategického partnerství" mezi Českem a Čínou. Jde o víc, nejen o obchod? Máme společnou národní strategii s komunisty, kteří zavírají a mučí své odpůrce, strkají lidi do kriminálu bez soudu? Kteří ve své zemi pronásledují menšiny a křesťany? Byla již ochrana agresivních Číňanů při letošní pražské návštěvě Si Ťin-pchinga výrazem onoho strategického partnerství?

Jakou společnou strategii může mít demokratický stát s komunistickou Čínskou lidovou republikou? Společnou strategii můžeme mít s Evropskou unií nebo NATO, nikdy ne se zemí, která neuznává lidská práva. Jak mohli Sobotka, Hamáček a Štěch něco takového podepsat? Přišli o rozum?

Udělali neodpustitelnou chybu. Poklonili se Pekingu a Zemanovi. To má být ta nová politika ČSSD po prohraných volbách? Mohou díky tomu přijít o demokraticky smýšlející voliče ČSSD. Zasloužili by si to.

Chyby okamžitě šikovně využil Andrej Babiš. Na Twitteru ocenil Daniela Hermana: "Vážím si Vás, pane ministře. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk." Na prohlášení čtyř Pročíňanů reagoval za ANO i ministr spravedlnosti Robert Pelikán: "Je to ostuda a ponížení naší země, jež nemá v naší svobodné historii obdoby."

Malá poznámka: Babiš má kliku, že ANO zatím neobsadilo křeslo ani jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Kdyby některého měli, dost možná by prohlášení podškrábl taky. Takhle si ale Babiš může koupit bílou šálu, na kredenc postavit Buddhu a meditovat v Čapím hnízdě.

Ano, poníženi byli všichni lidé ctící svobodu. A Hermana si vážit můžeme, kdežto Sobotky, Hamáčka, Štěcha a Zemana nikoli. Tak daleko jsme to dopracovali v budování svobodné země.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy