Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
30. 8. 2009 12:50

Šetřit? Zvýšit daně? Blogeři se přou, jak na rozpočet

Ekonomové Kohout a Michl i imunulog Hořejší radí politikům, co s veřejnými financemi
Foto: Aktuálně.cz

Ministr financí, premiér, ekonomové i někteří politici si lámou hlavu nad tím, jak státnímu rozpočtu zabránit, aby se propadal do čím dál většího schodku. Pokud něco nevymyslí, může napřesrok deficit dosáhnout mnoha set miliard korun a zemi začne hrozit státní bankrot.

Měl by stát zvednout daně bohatým či třeba firmám? Pomohlo by zvýšení DPH na pohonné hmoty a některé další zboží, jehož spotřebu může každý omezit? Či pomůžou jen dramatické škrty ve státních výdajích?

Do debaty na toto téma se zapojili i blogeři na Aktuálně.cz.  

Ekonom Pavel Kohout je přesvědčen, že je naprosto nehorázné požadovat, aby účty za vládní nehospodárnost platil daňový poplatník.

"V roce 2008 činily daňové příjmy vlády 36 procent HDP. Když započteme i příjmy z majetku a tržby v podobě různých poplatků (což jsou vlastně také daně), dostáváme se k částce 1517,5 miliardy Kč neboli 41 procent HDP. Za tyto peníze lze pořídit celkem komfortně fungující sociální stát s vyrovnaným rozpočtem. Je tu jen jedna podmínka: utržené tisíce miliard musí být vydávány efektivně, bez plýtvání a bez korupce. Stát by se měl chovat ohledně svého vlastního provozu jako kterákoli firma v režimu krizového managementu: osekat zbytečné výdaje, propouštět, posvítit si na kriminalitu bílých límečků," míní Kohout. .

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Kohout:
Moment procitnutí
Kdo z vás na to má?

Genetik Václav Hořejší s Kohoutem polemizuje a zvýšení daní považuje za dobrý nápad.

"Český stát přerozděluje prostě menší část HDP (tedy vybírá méně daní) než mnohé jiné země. Jak tady už před rokem uváděl J.Havel, na daních a povinném pojistném vybíráme méně, než je v EU běžné. Průměr přerozdělování (složené kvóty) byl v EU 25 skoro 41 % HDP, Švédové a Dánové měli kolem 50%, Francouzi 48%, Britové 38%, zatímco my 34,5% (přibližné údaje z roku 2006)," zdůvodňuje Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Zvyšte daně! Konečně rozumný nápad!

Šetřit doporučuje Aleš Michl z Raiffeisenbank.

"Padl návrh zvýšit daně. Říkáte tedy, občane, účet za tu žranici, kdy se nedělaly reformy, zaplatíš ty. To je stejné, jako když z tláskání přejdete na hladovku. Je lepší obezita, anebo anorexie? Je doopravdy nemožné v rozpočtu šetřit a přejít na zdravou výživu? Vždyť před stejným problémem je nyní většina firem a domácností. Každý ministr by na vládu měl za svůj resort donést dvě varianty úspor: První se škrty tři procenta z přidělených výdajů. Druhá pak s pětiprocentní úsporou," píše Michl.

Foto: Aktuálně.cz
Aleš Michl:
Když nejde šetřit, zkusme viagru

A co byste ministru financí při sestavení návrhu státního rozpočtu na příští rok poradili Vy?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biatlonisté získali na juniorském MS bronz ve štafetě

Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na mistrovství světa juniorů bronz ve štafetě. České juniorky Tereza Voborníková, Tereza Jandová, Eliška Teplá a Klára Polednová obsadily 13. místo. Oběma kategoriím dominovaly francouzské týmy.

Mikyska rozběhl štafetu výborně a předával na třetím místě v kontaktu s čelem, Hornig posunul tým na druhou pozici, na níž Čechy udržel i Mareček. Karlík, který už na šampionátu získal stříbrnou medaili ve sprintu, ale musel na posledním úseku celkem šestkrát dobíjet a o jednu příčku si pohoršil. Stupně vítězů ale s přehledem uhájil.

Další zprávy