Ivan Kytka | Komentáře
21. 12. 2006 10:00

Sezóna pohřbů špatných zpráv

Britské ostrovy zahalila neprostupná, kondenzovaná mlha. V jejím předpolí přikráčel informační příkrov - duchna utkaná z nepřetržitého zpravodajského seriálu o pátrání po vrazích pěti mladých žen z anglického Suffolku.

Televizní detektivka jako "reality show". Ani film puštěný pozpátku však život obětem nevrátí. Jen podezřelí se ocitají v policejních celách jaksi na přání publika. A příští porotu možná nahradí hlasování televizních diváků.

V tom obrazném informačním i skutečném přítmí lámajícího se Slunovratu se britskému premiérovi podařilo pohřbít nejméně dvě mimořádně špatné zprávy: minulý čtvrtek vyslechla Tonyho Blaira policie pro podezření, že vedení Labour Party s jeho přispěním, či alespoň s jeho vědomím, kšeftovalo se šlechtickými tituly.

Štědří sponzoři labouristů měli za své dary získat křesla v nevolené Sněmovně lordů. Něco takového britský zákon z roku 1925 zakazuje a trestá odnětím svobody.

Šáría "zadními vrátky"

Ve stejný den oznámil britský Úřad pro vyšetřování závažné majetkové kriminality, že po intervenci britského premiéra přerušil vyšetřování korupce britské společnosti British Aerospace při dodávkách zbraňových systémů Saúdské Arábii.

Firmě zajišťovaly příjmy kolem dvou miliard dolarů ročně a Britům nejméně 10.000 pracovních míst. Od roku 2001 se však  objevovaly dohady, že kontrakt provází miliónové úplatky pro saúdské vládní činitele i  piloty, kteří se na nových strojích zacvičovali.

Detektivové narazili v posledních měsících na švýcarská konta, na kterých měly nejmenovanné panamské společnosti spravovat sto miliónů liber. Podle zpráv z tisku mohlo jít o peníze na úplatky pro saúdské představitele. Serious Fraud Office se chystal požádat švýcarské úřady o podrobné informace.

Zhruba před dvěma týdny všas Rijád pohrozil, že pokud britské úřady šetření nezastaví, od dalších zbrojních zakázek odstoupí a předají je jiným zahraničním firmám. Saúdská královská rodina dala navíc Londýnu k vyřízení celé záležitosti přísné ultimátum - celá záležitost musí být uzavřena do deseti dní.

Krátce na to dospěli britský premiér společně s nejvyšším státním zástupcem, Lordem Goldsmithem k lakonickému závěru, že další vyšetřování je v rozporu s britskými národními zájmy. Podle Blaira nebylo zřejmé, že přinese za konkrétní výsledky (a odhalení) a v sázce prý bylo strategické partnerství se Saúdskou Arábií v boji proti mezinárodnímu terorismu.

Některé britské listy přinesly později zprávu, že Rijád hodlal přerušit s Londýnem veškerou výměnu zpravodajských informací, včetně těch o síti al-Kaída. 

Britští politikové bez ohledu na stranickou příslušnost vyjadřují čas od času obavu nad tím, že homogenní muslimské komunity v některých částech Anglie by mohly "na svém území" začít uplaňovat šáriu, ortodoxní interpretaci muslimského právního kodexu.

Poněkud paradoxně však saúdská královská rodina do britského právního řádu cosi cizorodého už vnesla: vlivní vykladači muslimské víry a jejich obchodní partneři stojí mimo zákon. Alespoň zatím.

Co povstane z popela 

Blairovo rozhodnutí zastavit práci detektivů narazí dost možná na úskalí žaloby a soudního přezkoumání celé kauzy u britské správního soudu. Opatrný zájem o celou věc naznačila také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj sídlící v Paříži.

V samotné Británii se objevily hlasy, aby se teď mnohem větší pozornost soustředila na další transakce British Aerospace, mimo jiné v České republice. I kontrakt na pronájem gripenů pro české letectvo provázely nepotvrzené spekulace o korupci.  

Původně legitimní zbrojní kontrakty (Saúdská Arábie měla plné právo bránit se rozpínajícímu se, nepředvídatelnému režimu Saddáma Husajna, stejně jako Česká republika měla povinnost zajistit adekvání ochranu svého vzdušného prostoru) tak zřejmě nechtěne produkují dva vedlejší produkty. Politiky jako přičinlivé hrobníky špatných zpráv. A novináře jako nájemné hrobaře.

Ivan Kytka; [email protected]

 

Právě se děje

Další zprávy