Petr Fischer Petr Fischer | Komentáře
16. 7. 2021 7:00

Už Shakespeare věděl, jak bude jednou fotbal vypadat. A napsal o tom dvě hry

Po sportovním duchu dnes obvykle volá už jen ten, komu se to hodí z taktických důvodů. Právě proto ale stojí za připomínku, proč se vlastně ten termín do našeho slovníku kdysi dostal.
Smutný Marcus Rashford ve finále ME 2020
Smutný Marcus Rashford ve finále ME 2020 | Foto: Reuters

V Anglii, které komentátoři - kdoví proč - pořád ještě říkají "hrdý Albion", ukončil fotbalovou slavnost rasistický skandál. Evropany šokoval, zas tak udiveně by se ale tvářit nemuseli. I s jejich neskromným přispěním je mezinárodní sport už dlouhá léta válkou vedenou beze zbraní. Soupeře je v něm důležité zničit a je tak trochu jedno, jakým způsobem. Kdo neuspěje, je zhusta považován nikoli za poraženého, ale za zrádce.

Po sportovním duchu - po fair play - obvykle volá už jen ten, komu se to hodí z nějakých taktických důvodů. Právě proto ale stojí za připomenutí, jak se vlastně ten termín do našeho slovníku dostal a co se s ním pojí.

Na svět přišel ve velmi kastovním prostředí anglické společnosti coby výraz utopického druhu spravedlnosti, která snad může existovat na sportovním poli, jíž se ale v běžném životě zas tak často nedopouštíme. Dravý moderní kapitalismus 19. století zkrátka na sociální spravedlnost příliš nehleděl a vyvažovat se to snažil v oblasti sportu. Británie, kde se kastování podle vzdělání, peněz i původu stále pěstuje, v tom pokračuje dodnes - rozpravou o fair play si kompenzuje nerovnosti, kterých se neumí zbavit.

Proto také Brity nedělní výron rasismu tak zasáhl. Odhalil, že ve Spojeném království se sice mohou řeckými aristoi - tedy výtečnými a výjimečnými - ve sportu stát úplně všichni, bez ohledu na původ. Pokud ale selžou, v okamžiku jsou davem svrženi zpět do nejnižších vrstev.

Velmi výběrový ostrovní smysl pro spravedlnost výborně reprezentuje diskuse, kterou v médiích vedli bývalí angličtí internacionálové o penaltě, již Anglie dostala během semifinále proti Dánsku. Výsledek by se dal shrnout asi takto: nebylo to sice úplně fair play, ale když jde o úspěch národního týmu, dá se to přehlédnout.

Na mysl se tak dere Shakespearova hra Král Jan, v níž se s pojmem fair play dokonce pracuje jako s něčím, co brání dobru země, protože jde o kompromisní strategii, která znemožňuje udržení bojovné hrdosti. A důležitou roli termín hraje i v další Angličanově hře, Bouři. To když se zamilovaná Miranda, dcera kouzelníka Prospera, pře se svým vyvoleným Ferdinandem, zda v lásce podvádí, nebo hraje čestně. Čelakovského překlad, starý přes dvě století, je nesmírně působivý (Martin Hilský promine):

Miranda: "Můj drahý pane, vaše hra mne šálí."
Ferdinand: "Pro celý svět, má lásko nejdražší, bych nehrál tak."
Miranda: "Pro deset království však byste hašteřil se, a já bych to zvala pěknou hrou (Yes, for a score of kingdoms you should wrangle, and I would call it, fair play.)

"Pěkná hra" zkrátka může vypadat různě a někdy to sousloví evidentně znamená spíš "účel světí prostředky".

Třeba v politice dnešních dnů, kde fanouškovský princip shakespearovské "pěkné hry" na plné čáře vítězí nad "fair play" v olympijském smyslu, který obnovitel her Pierre de Coubertin viděl především v bojovnosti, protože boj přináší lidem důstojnost. A také v uznání velikosti soupeře, protože ta umožňuje velikost i tomu, kdo s ním zápasí.

Politika na tuto antickou vzájemnost dávno rezignovala. Aristoi je v ní dnes ten, kdo využije čehokoli, aby soupeře zašlapal do země. A fotbal? Ten jen zrcadlí stav společnosti. V ní se - podobně jako ve sportu - pro slávu země hodí každý. Při prohře se však bolestně ukáže, kým pro dav doopravdy je.

Autor je analytikem týdeníku Euro.

Králové Evropy už jsou doma. Italy vítali fanoušci ve velkém stylu (video z 12. července 2021)

Králové Evropy už jsou doma. Italy vítali fanoušci ve velkém stylu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy