Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 7. 2015 16:00

Šibenice? To jenom zlomek Facebooku vyhřezl na denní světlo

V dobře fungujícím státě nepochodují hlavním městem lidé se šibenicemi pro „vlastizrádce“ a policie a úřady se na to nedívají, jako že se nic neděje.
Na cestě od klávesnice do reality. (Ilustrační foto.)
Na cestě od klávesnice do reality. (Ilustrační foto.) | Foto: Thinkstock

Jak se pozná „dobře fungující stát“? Ten, který slíbila sociální demokracie? Někdo řekne, že má být spoleh na vlídné a nezkorumpované úřady. Jiný by si přál čisté vlaky nebo opravené silnice. A další si vzpomene na zbrusu nové, aktuální poznávací znamení: v dobře fungujícím státě nemašírují městem lidé se šibenicemi pro „vlastizrádce“ a policie a úřady se na to nedívají, jako že se nic neděje.

Tady instituce zjevně „nezafungovaly“.

Mluvčí policejního prezídia druhý den po demonstraci vzkázala, že nošení maket šibenic je „nový prvek“ a „analyticko-legislativní odbor policie musí posoudit, jak v těchto případech postupovat.“ Nevím, co legislativní analytici, já bych navrhl zapojit například zákon (podněcování k nenávisti a násilí, veřejné pohoršení), případně zdravý rozum nebo soudnost. Notabene když představení vidí davy turistů na Václavském náměstí. Perfektní reklama na metropoli.

Ministr vnitra Milan Chovanec správně akci odsoudil – šibenice do demokracie nepatří - a požádal policii  pokolikáté už, všímáte si?  o vysvětlení jejího postupu. Premiér Bohuslav Sobotka se naopak k záležitosti až do odpoledních hodin nevyjádřil, což je chyba a taky docela překvapivé vzhledem k tomu, že procesí se šibenicemi vyvrcholilo před Úřadem vlády.

Samotný obsah a styl demonstrace byl jakousi vyvřelinou toho, co se dnes a denně odehrává v prostředí internetu a Facebooku především. Šibenicemi a „hordami nadržených černochů“ se v temných i bohužel čím dál tím světlejších koutech kyberprostoru operuje naprosto běžně. Tady byl obsah vynesen z monitorů na denní světlo. Vyjadřovací postupy, které jiné šokují, naopak účastníkům shromáždění mohly připadat zcela samozřejmé, protože je to jejich denní internetový chleba. A to tady z něj upadlo jen pár drobků.

Demonstrace díky šibeničnímu pohoršení získala daleko větší mediální váhu. Fotky popravčích propriet jsou všude, na zpravodajských webech, kolují a kolovat budou. Vpálí se do paměti. Je to podobná hra na upoutání pozornosti, jakou s námi médii dosti úspěšně hrají hrdlořezové z Islámského státu a jim podobní. Upoutat pozornost šokem, obscenitou. Že jde o soft verzi v podání českých xenofobů a že se na jejich šibenicích zatím nic kromě provazu nehoupe, je samozřejmě naprosto skvělé, velký potlesk. Pokračování příště, s nějakým novým, šokantnějším prvkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy