Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 7. 2015 16:00

Šibenice? To jenom zlomek Facebooku vyhřezl na denní světlo

V dobře fungujícím státě nepochodují hlavním městem lidé se šibenicemi pro „vlastizrádce“ a policie a úřady se na to nedívají, jako že se nic neděje.
Na cestě od klávesnice do reality. (Ilustrační foto.)
Na cestě od klávesnice do reality. (Ilustrační foto.) | Foto: Thinkstock

Jak se pozná „dobře fungující stát“? Ten, který slíbila sociální demokracie? Někdo řekne, že má být spoleh na vlídné a nezkorumpované úřady. Jiný by si přál čisté vlaky nebo opravené silnice. A další si vzpomene na zbrusu nové, aktuální poznávací znamení: v dobře fungujícím státě nemašírují městem lidé se šibenicemi pro „vlastizrádce“ a policie a úřady se na to nedívají, jako že se nic neděje.

Tady instituce zjevně „nezafungovaly“.

Mluvčí policejního prezídia druhý den po demonstraci vzkázala, že nošení maket šibenic je „nový prvek“ a „analyticko-legislativní odbor policie musí posoudit, jak v těchto případech postupovat.“ Nevím, co legislativní analytici, já bych navrhl zapojit například zákon (podněcování k nenávisti a násilí, veřejné pohoršení), případně zdravý rozum nebo soudnost. Notabene když představení vidí davy turistů na Václavském náměstí. Perfektní reklama na metropoli.

Ministr vnitra Milan Chovanec správně akci odsoudil – šibenice do demokracie nepatří - a požádal policii  pokolikáté už, všímáte si?  o vysvětlení jejího postupu. Premiér Bohuslav Sobotka se naopak k záležitosti až do odpoledních hodin nevyjádřil, což je chyba a taky docela překvapivé vzhledem k tomu, že procesí se šibenicemi vyvrcholilo před Úřadem vlády.

Samotný obsah a styl demonstrace byl jakousi vyvřelinou toho, co se dnes a denně odehrává v prostředí internetu a Facebooku především. Šibenicemi a „hordami nadržených černochů“ se v temných i bohužel čím dál tím světlejších koutech kyberprostoru operuje naprosto běžně. Tady byl obsah vynesen z monitorů na denní světlo. Vyjadřovací postupy, které jiné šokují, naopak účastníkům shromáždění mohly připadat zcela samozřejmé, protože je to jejich denní internetový chleba. A to tady z něj upadlo jen pár drobků.

Demonstrace díky šibeničnímu pohoršení získala daleko větší mediální váhu. Fotky popravčích propriet jsou všude, na zpravodajských webech, kolují a kolovat budou. Vpálí se do paměti. Je to podobná hra na upoutání pozornosti, jakou s námi médii dosti úspěšně hrají hrdlořezové z Islámského státu a jim podobní. Upoutat pozornost šokem, obscenitou. Že jde o soft verzi v podání českých xenofobů a že se na jejich šibenicích zatím nic kromě provazu nehoupe, je samozřejmě naprosto skvělé, velký potlesk. Pokračování příště, s nějakým novým, šokantnějším prvkem.

 

Právě se děje

Další zprávy