Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
6. 12. 2021 7:30

Šílené divadlo v Lánech. Zeman není sněmovna, není nad ústavou, ale je mu to dovoleno

Jak víme, Miloš Zeman sám je tím, kdo by ve vládě správně sedět nemohl už jen kvůli podpoře Ruska a Číny proti nám. Slabost vůči němu je vysoce riskantní.
Carské aranžmá
Carské aranžmá | Foto: ČTK

Velký rozruch, velké rozdělení vyvolávají "maturity", či jak to nazvat, jež skládají kandidáti na ministry v Lánech u Miloše Zemana. Celá situace je absurdizována faktem, že prezident má covid, takže s nimi jedná uzavřen v plexisklové bedně (v prezidentáriu), jež má zajistit, aby na ně neprskal viry. Aby byl dojem celé té šílenosti kompletní, má zároveň na obličeji nasazený respirátor.

Nemalá část veřejnosti je celým tím divadlem popuzena, neboť panuje značně rozšířený názor, že Zeman z ústavy nemá právo budoucí ministry nějak testovat. A přece mu na to kývl nejen premiér číslo dvě Petr Fiala, ale k prezidentáriu poslušně nastupují všichni kandidáti a všechny kandidátky (těch je podstatně méně) na ministry.

Co se děje? Zeman diktuje a Fiala mu to trpí, poslouchá. Proč? Předseda ODS je velmi slušný pán, zřejmě považuje za slušnost nejvyššímu ústavnímu činiteli vyhovět. Ale nalezneme i další důvody: Fiala by rád zemi zklidnil, otupil hrany, přiblížil lidi trochu víc k sobě. Jeho zájem není pokračovat ve sváru, v rozdělování. (Zvlášť ne v covidu.) I to by mělo být podstatou změny. Dost možná si myslí, že když nevyvolá konflikt se Zemanem, nevyvolá ho ani s jeho voliči.

Najdeme i horší důvody ustupování Zemanovi, pokorné podstupování těch podivných testů či zkoušek. V jedné debatě na Twitteru Markéta Pekarová Adamová napsala toto: "Je třeba si přiznat, že alternativou je totální válka s prezidentem => nejmenování ministrů cca rok a půl či v lepším případě dva týdny izolace a až následně rozhovory s prezidentem, a tudíž jmenování po Novém roce. Silácká ramena na Twitteru umí téměř každý a lajky jsou pak laciné."

Podle tohoto tweetu je situace zlá. Pokud by tam kandidáti na ministry poslušně nechodili, bude "válka s prezidentem", "nejmenování ministrů rok a půl" atd. To je ovšem úplně jiná situace, najednou nejde o žádnou Fialovu dobrou vůli, nýbrž o totální kapitulaci před Zemanem.

Mezi zkoušenými kandidáty zřejmě nepanuje úplná jednota, neboť kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka v neděli v ČT prohlásil, že pokud by prezident Miloš Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, porušil by ústavu, a obratem by proto následovala kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu. To už je o dost tvrdší postoj. Dojde však na něj? A nemělo už na něj dojít?

Vláda je odpovědná parlamentu

Potíž je v tom, že Zeman nyní dělá s obrovským gustem něco, co je úlohou sněmovny. Máme v Česku nikoli prezidentský systém (v němž by skutečně prezident mohl testovat ministry), ale parlamentní demokracii. Vláda není odpovědná prezidentovi, ale parlamentu. Proto sněmovna vyslovuje důvěru vládě, která není vládou Zemana, ale bude vládou Fialy. Dokonce to jde tak daleko, že Zeman má být jakýmsi nástrojem vlády, kupříkladu má dělat její zahraniční politiku.

Prezident má z ústavy právo vybrat a jmenovat premiéra. Tím však končí, pak už má navržené ministry jmenovat, nikoli vybírat. (Mimochodem Zeman slíbil, že po volbách jmenuje předsedu jednotlivé vítězné strany, tím byl Andrej Babiš, ale prezident slib nesplnil, nejmenoval jej, ač na to měl z ústavy skutečně právo.) Teď Zeman situaci otočil, využívá strachu Fialy a jeho lidí, aby si hrál na prezidentský systém. Jde to tak česky daleko, že někteří kandidáti nosí Zemanovi dárky (jak je na to zvyklý). Máte pocit, že v covidovém prezidentáriu sedí car.

Najednou tu nesledujeme slušnost, pokud byla také záměrem, ale servilitu a slabost, kývání na lámání ústavy a klasické "Zeman si už zase dělá, co chce". Změna oproti minulosti? Nula.

No dobře, ale jak by to mělo probíhat? Jak by to bylo správně? Chápu, Fiala nechce hned na začátku ostrý střet, proto poslouchá. Ale měl nechat na kandidátech, jestli tam půjdou, nebo ne. Dejme tomu, že si Zeman coby vrchní velitel ozbrojených sil pozve Janu Černochovou, kandidátku na ministryni obrany, aby s ní probral budoucnost.

Černochové vadí, že ji za poslušnost lidé kritizují, proto tweetovala: "Twitter úderce vadí, že jako kandidátka na ministryni obrany - vážně, věcně a profesionálně diskutuji s vrchním velitelem ozbrojených sil České republiky o prioritách resortu i slabých místech v obraně země a aktuálním nasazení vojáků v době covidu. Unbelievable."

Pokud vím, mluvili také o Zemanově posedlosti, s níž vystoupil dokonce i v OSN, tedy o dronech. Tak se jen ptám, jak se dá "věcně a profesionálně diskutovat" o dronech s člověkem, který nemá mobil, a když zapne počítač (nikoli teletext), tak se mu tam objeví dětské porno.

Proč nikdo neřekne "toto není vaše role"?

Je tu další velká chyba. Ministři jsou politici, nemusí být odborníci, mají být schopni vnímat problémy resortu velmi široce, s ohledem na svoji stranu, na program vlády, ale především na situaci v zemi, na občany a jejich blaho. Proč by se měl kandidát na ministra školství bavit se Zemanem o maturitách? Na to má mít odborníky (tedy lidi, které Babiš buď vůbec neměl, nebo si je nedokázal udržet).      

Jedna věc je pro mě nepochopitelná. Zatím žádný kandidát Zemanovi zřejmě neřekl "toto není vaše role, pane prezidente, vy nejste sněmovna". Alespoň nikdo z nich nevyšel z Lán ven a neřekl, že právě toto "hlavě státu" sdělil a že tam byl jen a jen ze slušnosti a z úcty k formálně nejvyššímu úřadu. Zatím nikdo, a to je smutné, to o budoucí vládě svědčí.

Zeman není žádný polypolitik, který rozumí všemu od digitalizace přes práci policie až po systém zavlažování krajiny. Uznávám, že jako prezident by měl v určité mezní (!) situaci vznést výhrady ke kandidátovi. Kdy?

Pokud by zjistil, že je kandidát dejme tomu exagent StB. Nebo že je trestně stíhaný. Pokud by věděl, že chce, aby Česko, člen EU, vystoupilo z Evropské unie. Pokud by věděl, že kandidát nás chce dostat z NATO, kde jsme členy. Černochové se měl ptát, jestli budeme dávat, jak jsme slíbili, dvě procenta HDP na NATO. (Ale on nedávno mluvil zcela opačně.) Měl by se ohradit, pokud by zjistil, že kandidát neuznává ústavu, pracuje pro nám nepřátelské Rusko nebo Čínu. (Ale takový "infekční" kandidát by měl znamenat, že poslanci nedají vládě s takovými personami důvěru.)

Jak víme, Zeman sám je tím, kdo by ve vládě správně sedět nemohl už jen kvůli podpoře Ruska a Číny proti nám. Slabost vůči němu je vysoce riskantní, velká část veřejnosti (nejen voliči dvoukoalice a tříkoalice) je zklamaná. Roztrpčená. Změna se nekoná, Zeman to tu zase svévolně řídí. Dělá, že je nad ústavou, a je mu to dovoleno. Okolo přitom řádí covid, v tom je ta prezidentova hra doslova ďábelská, zlá, nepřijatelná. Nová vláda, nová odpovědnost tu už přece mohla být.

Gazdík: Na většině věcí ve školství se se Zemanem shodneme. O inkluzi nebyla řeč (video DVTV z 2. prosince 2021)

Kandidát na ministra školství Petr Gazdík ze STAN absolvoval schůzku s prezidentem Zemanem. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Hlavním problémem v Cermatu byly pracovní dohody se zaměstnanci

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), jehož ředitelku Michaelu Kleňhovou v úterý ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal, se podle kontroly ministerstva financí dopustilo šesti různých prohřešků. Uvádí to Seznam Zprávy, které mají k dispozici protokoly z kontroly. Hlavním problémem se ukázalo uzavírání pracovních dohod na stejnou činnost s kmenovými zaměstnanci. Cermat tak měl podle kontrolorů zcela zbytečně vynaložit 4,7 milionu korun, navíc naprosto selhala kontrola, píše server.

Kontrola v organizaci zajišťující průběh jednotných přijímacích a maturitních zkoušek se konala od loňského listopadu do letošního ledna. Z dokumentů vyplývá, že nešlo o jedno selhání, ale systém, jakým způsobem příspěvková organizace ministerstva školství navyšovala platy svých zaměstnanců. Kontroloři zjistili, že vedle hlavního pracovního poměru měly sjednanou ještě pracovní dohodu téměř tři čtvrtiny zaměstnanců Cermatu, konkrétně 64 z celkem 89 pracovníků, uvádí server.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Česko v pátek navštíví britská ministryně zahraničí Trussová. Zúčastní se akce k 80. výročí operace Anthropoid, bude jednat s Lipavským

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Sdružení CZ.NIC ve středu přestalo blokovat sedm dezinformačních webů

Internetové sdružení CZ.NIC ve středu odblokovalo sedm dezinformačních webů, jejichž domény s koncovkou .cz znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Weby už podle sdružení nepředstavují hrozbu. Osmý web Aeronet.cz zůstal nepřístupný, protože nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli. Oznámil to mluvčí CZ.NIC Vilém Sládek.

Hlavním cílem tohoto opatření v době zahájení agrese Ruské federace bylo podle Sládka omezit šíření nepravdivých a zavádějících informací v on-line prostoru, které se snažily relativizovat, ospravedlňovat či schvalovat agresi. V současnosti již tyto weby podle něho nepředstavují z tohoto pohledu hrozbu.

Sdružení by weby dále blokovalo jen v případě, že by k tomu dostalo příkaz soudu, Policie ČR nebo jiného kompetentního orgánu státu. "Protože žádné takové rozhodnutí zmíněných orgánů sdružení CZ.NIC neobdrželo, bylo dnes do zóny vráceno sedm jmen domén dezinformačních webů. Osmé jméno domény, konkrétně Aeronet.cz, nesplňuje pravidla registrace jmen domén, a to v tom smyslu, že nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

U Tuniska ztroskotala loď s migranty. Pohřešuje se 76 lidí

Šestasedmdesát lidí je pohřešováno poté, co ve středu u tuniských břehů ztroskotala přeplněná loď s migranty, píše agentura Reuters s odkazem na představitele Mezinárodní agentury pro migraci (IOM). Zachráněno podle téhož zdroje dosud bylo 24 osob.

Loď podle zástupce IOM vyplula z okolí města Zuára na severozápadě Libye a ztroskotala poblíž Sfaxu, což je druhé největší tuniské město. Libye je častým místem, odkud se čluny s uprchlíky vydávají do Evropy. Míří tam především lidé ze subsaharské Afriky.

Do Itálie se loni z Libye nebo Tuniska dostalo zhruba 121 tisíc běženců, o rok dříve jich bylo asi 95 tisíc. Téměř 2000 uprchlíků v roce 2021 ve Středozemním moři zahynulo, což je více než v roce předchozím, kdy bylo zaznamenáno 1401 úmrtí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy