Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 7. 2013 12:20

Šílený svět Petra Nečase a jeho Mata Hari Nagyová

Pokud má policie důkazy, a ne politický motiv, pak měl být Petr Nečas vydán
Petr Nečas. Když premiéroval, nasadil svoji milenku mezi kmotry jako špionku. Zbabělé.
Petr Nečas. Když premiéroval, nasadil svoji milenku mezi kmotry jako špionku. Zbabělé. | Foto: Vojtěch Marek

Vydat, či nevydat? Poslanci měli rozhodovat, zda vydají k trestnímu stíhání expremiéra Petra Nečase (ODS). Zda ho zbaví imunity. Imunita má poslance chránit před politicky motivovaným trestním stíháním za projevy ve sněmovně a za hlasování. Pokud existuje pochybnost, že policie chce poslance vydat z politických důvodů, pak nesmí být vydán. Otázka zní: je stíhání Nečase politicky motivováno? Existuje pochybnost, že nejde o trestný čin, ale politický tlak na Petra Nečase?

Do toho přišlo v úterý pro veřejnost šílené (právně zcela nepochopitelné) rozhodnutí Nejvyššího soudu, které exposlance Marka Šnajdra a Petra Tluchoře vyňalo z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Byli propuštěni z vazby a nebudou souzeni! Totéž se samozřejmě týká i bývalého poslance Ivana Fuksy. Důvod vynětí: Šnajdr, Tluchoř a Fuksa byli v době, kdy měli dohadovat úplatek, poslanci a vztahovala se na ně imunita...

Je to naprosto, dokonale absurdní. V tu dobu byl poslancem (a je jím dodnes) i Petr Nečas. Takže NS bude zřejmě i v jeho případě postupovat stejně a vyjme ho z pravomoci policie a žalobců.

Co víme? Šest modrých poslanců („rebelů") loni odmítlo podpořit zvýšení DPH a zvýšení daní. Důvod? Vládní „daňový balíček" šel proti idejím ODS. Připravil ho ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ve spolupráci s Nečasem. Premiér hrál vabank a spojil balíček s hlasováním o důvěře vládě. Rebelové neuspěli na kongresu ODS a jen tři z nich na odporu k balíčku trvali. Pak najednou, po zákulisních vyjednáváních, složili poslanecký mandát. Tím vládu zachránili, umožnili jí, aby pokračovala.

Policie odposlouchávala šéfku kabinetu premiéra Janu Nagyovou. Detektivy zajímaly podezřelé kontakty bývalého pražského špičkového státního zástupce Libora Grygárka (vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan ty kontakty nazval klientelistickou sítí). Jeden z poradců bývalého premiéra Nečase mi napsal: „Policie napíchla telefon Jany N. den poté, co Tluchoř a spol. oznámili, že nepodpoří balíček, tedy v probíhající politické krizi. To je podezřelé, jak to souvisí s trestním řízením ve věci Grygárek?"

Takhle se to u nás dělá 15 let

Těžko říct, jestli to je podezřelé. Bylo by potřeba vidět celý policejní spis. Jeho vývoj, jeho logiku. Nasazení „uší" v takový čas může být v pořádku. Taky nemusí. Nevíme. Všechno záleží na okolnostech. Pokud jednání probíhala tak, že Petr Nečas, Jana Nagyová, Martin Kuba či další sjednali obchod (vy složíte mandát, my vám za to dáme to a to), pak by v normální zemi měla žaloba a policie šanci, že u soudu uspějí. Buď hned, nebo až po skončení Nečasova mandátu. (Oznámil, že nebude nadále kandidovat do sněmovny.)

Jana Nagyová byla donedávna mocná jako premiér, jehož ovládala. Dnes chodí v poutech a sedí ve vazbě.
Jana Nagyová byla donedávna mocná jako premiér, jehož ovládala. Dnes chodí v poutech a sedí ve vazbě. | Foto: Ludvík Hradilek

Ivo Ištvan to však má od začátku složité. Petr Nečas není největší český zločinec. O tom není pochyb. Jeho případné stíhání vypadá pro mnoho lidí absurdně. Je totiž jasné, že není zloděj, není kmotr (alespoň ne v klasickém slova smyslu, tedy nevysává státní zakázky, neskupoval černé duše v krajských organizacích ODS, nevydírá politiky atd.). Dalo by se říct, že Nečas do maléru spadl skoro nevinně. Pokud ovšem kšeft prokazatelně dojednával, má smůlu.

Základní výhrady proti stíhání Nečase? On sám říká, že je kriminalizována politická dohoda. Že je kriminalizována politika: „... musím trvat na tom, že politické dohody nelze považovat za trestnou činnost, protože by se musely týkat mnoha jiných analogických případů v minulosti i současnosti," prohlásil opakovaně.

Nabízí silný argument: takhle se to tady dělá deset patnáct let. Několik lidí z ODS mi řeklo: To by musel být zavřený i Václav Klaus za to, jak byl zvolen prezidentem. Musel by být zavřen Vladimír Špidla za to, jak se stal eurokomisařem. Jaroslav Tvrdík za ČSA atd. atd. (A díky Nejvyššímu soudu má od úterý i další argument: poslanec si díky imunitě může dělat, co chce.) 

Kmotři jsou vysmátí

Z pohledu zákona je to ale jinak. Pokud policie má důkazy o korupci (odposlechy, výpovědi, písemné dokumenty), pak nehraje roli, že se to tak dělá léta. V jiných případech prostě ony důkazy nemá, takže nemůže a nemohla nikoho stíhat. Státní zástupce Ivo Ištvan to dokonce vysvětluje: existovala tu klientelistická síť, která vyšetřování bránila. (Velmi drsné zjištění.)

Vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan je dnes slavný. Požádal o vydání expremiéra k trestnímu stíhání. Proti sobě má Nejvyšší soud. Budou ho chtít odstranit.
Vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan je dnes slavný. Požádal o vydání expremiéra k trestnímu stíhání. Proti sobě má Nejvyšší soud. Budou ho chtít odstranit. | Foto: Vojtěch Marek

Další výrok jednoho vlivného člena modré strany: „Celou kauzu považuji za účelovou s cílem svrhnout premiéra a vládu, zatímco kmotři jsou vysmátí a policie kolem nich pořád jen něco prověřuje. Nečas to odnesl za všechny hajzly, co skutečně kradli, a přitom on šel proti nim a řadě z nich zkřížil cestu. Jen se tím mediálně nechlubil a nemohl zvládnout vše. Nečas a Svoboda jsou na pranýři a skutečně velké kauzy se nevyšetřují. Bude jen hůř."

Zde je vidět, jakou obranu ODS používá. Obranu velmi populární a logickou, která napadne naprosto každého: kmotři nejsou ani obviněni, policie jim udělala prohlídky a tím to končí. Ale připomeňme, že uplácení „rebelů" a kauzy kmotrů nemusejí mít nic společného.

Extrémně zajímavé je expremiérovo zacházení s kmotry. Šel Petr Nečas jako předseda vlády proti nim? Onen muž z ODS má pravdu jen napůl. Nečas, aby se stal předsedou ODS, potřeboval podporu kmotrů. Bez nich by toho byl nedosáhl. A teď přichází velmi krutý moment jeho vztahu k této modro-oranžové mafii. On sám se s kmotry jako premiér nestýkal. Měl na to Janu Nagyovou. Stýkala se s Nečasovým požehnáním s Ivo Rittigem, Romanem Janouškem a dalšími.

Nechutné. Nemužné. Zbabělé

Nečas o Rittigovi a své šéfce kabinetu řekl: „Měla za úkol získat jeho důvěru a vytáhnout z něj maximum informací." O schůzkách s Janouškem: „Byly to informace z pražského podnikatelského suterénu. I zákulisní informace jsou v politice důležité." Sám se s kmotry osobně nestýkal: „Proč bych s nimi měl přímo jednat? Mně šlo o získání užitečných informací. A ty Nagyová získala. V životě jsem nepotkal loajálnějšího člověka."

Kmotr Ivo Rittig zatím nebyl ani obviněn. Kmotři v klidu - to je velká slabina celé policejní akce.
Kmotr Ivo Rittig zatím nebyl ani obviněn. Kmotři v klidu - to je velká slabina celé policejní akce. | Foto: Ludvík Hradilek

Po výslechu na policii minulý pátek expremiér oznámil, že jeho vztah k Janě Nagyové, která nyní sedí ve vazbě a má zdravotní potíže, je „pevný". Nečas veřejně přiznává, že byla na Úřadu vlády jeho milenkou. Dával jí stotisícové odměny a používal ji jako špeha mezi kmotry. On sám se s nimi neumazal, nestýkal, ale ji mezi ně vysílal, aby získala informace. Namočil ji do obřího maléru, udělal z ní svoji Matu Hari. A sám zůstal „čistý". Nechutné. Nemužné. Zbabělé.

Pokud chtěl Nečas informace z prostředí kmotrů, měl pod sebou tajné služby, mohl požádat o vyšetření policii. Ale o to nešlo. Nechtěl dokázat jejich parazitování na státu, chtěl je využít ve svůj prospěch.

Nečas je mix slušnosti, slabosti a české politické špíny, která se tu stala samozřejmostí. Přesně proto si ho po pádu Mirka Topolánka kmotři vybrali, přesně proto ho podpořili. Přesně proto se stal loni znovu předsedou ODS. Šlo mu o dvě věci: aby se za každou cenu a co nejdéle udržel premiérem (zřejmě i za cenu uplacení vlastních poslanců, aby složili mandát, mimochodem v příkrém rozporu s poslaneckým slibem). A aby si sám udržel pocit, že je čistý. Jenomže ty dvě věci nešly dohromady.

Přivést do vlády Jana Kubiceho coby ministra vnitra byla tak trochu Nečasova sebevražda.
Přivést do vlády Jana Kubiceho coby ministra vnitra byla tak trochu Nečasova sebevražda. | Foto: Ludvík Hradilek

Kubice a Bradáčová - sebevražedné kroky

Nečas musí být strašlivě zahořklý. Policie požádala o jeho vydání za činnost, která probíhá vesele dál. (Možná proto Nejvyšší soud zasáhl? Aby si politici dál mohli dělat, co jim libo?) Podívejme se, jak byla sestavena vláda Jiřího Rusnoka. Jaké maléry provázejí novopečeného ministra financí - nyní, po silném tlaku médií a veřejnosti, vyzývá své sponzory, ať řeknou, kde vzali peníze. Šílené. Ve vládě sedí lidé, jejichž hlavní kvalifikací je podpora Miloše Zemana v kampani na Hrad. Zase je to něco za něco. Livia Klausová, to už je skoro jisté, se za odměnu stane velvyslankyní na Slovensku. Za podporu Zemana proti Karlu Schwarzenbergovi. Michal Hašek (ČSSD) se možná stane po volbách premiérem za to, že podporuje Rusnokův kabinet. Nic se nemění, nic neskončilo.

Další argument, který nečasovci používají: kde jsou za tři roky hmatatelné výsledky státního zastupitelství při stíhání skutečně závažných kauz jako gripeny, OKD, MUS, pandury, Opencard, CASA? Nikde.

Vše ústí do spiklenecké teorie, jak mi ji popsal jeden z exporadců Nečase: „Vůbec bych se nedivil, kdyby proruské směřování bylo v pozadí toho, co se tu děje, i když nemám rád konspirační teorie. Fakt je, že Nečasova vláda byla k ruské akvizici v Temelíně velmi zdrženlivá."

Shrňme to. Státní sféra a politika přetékají svinstvem a měl to odnést Nečas, který stoprocentně nepatří mezi nejhorší. Nečas, který nakonec, pod tlakem veřejnosti, kývl na jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze a dlouho předtím přivedl do vlády Jana Kubiceho. Z dnešního pohledu to byly sebevražedné kroky.

Ale jak už řečeno na začátku textu, díky imunitě Nečas asi bude vyjmut z rukou policie a žalobců. Takto pojatá imunita je vskutku výsměchem právnímu státu, nebo spíš spravedlnosti. Vztahuje se na projevy ve sněmovně a hlasování. Lze za projev ve sněmovně považovat (pokud k němu došlo) uplácení? Podle Nejvyššího soudu, zdá se, ano. A Petr Nečas se hned nechal slyšet, že by měl Ivo Ištvan a jeho kolegové odstoupit. Moc si dovolili.

Skandál. Kde to žijeme? V zemi dvou kategorií občanů. Jedni můžou prakticky všecko, druzí (spodních deset milionů)  musí dodržovat zákony. Ohavné. 

 

Právě se děje

Další zprávy