Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 9. 2019 13:00

Silnice à la Klaus: Pryč s kruhovými objezdy a retardéry, já jedu!

Klaus junior uvázl v minulosti. A další politici s ním. Jejich představy se možná líbí rozhněvaným bílým mužům, mladým ale nepřinášejí nic dobrého.
Pozor, kruháč! Zrušit, zpomaluje nás. Jestli si to Klaus junior opravdu myslí, nevíme. Každopádně to nahlas říká.
Pozor, kruháč! Zrušit, zpomaluje nás. Jestli si to Klaus junior opravdu myslí, nevíme. Každopádně to nahlas říká. | Foto: ČTK

Konzervativec Václav Klaus mladší (Trikolóra) sdělil veřejnosti, jak si představuje provoz na silnicích. Aktuálně.cz naopak ve spolupráci s projektem Evropa v datech ukázalo, jak náš kontinent trápí znečištěné ovzduší. Umírají kvůli němu lidé. Jemné prachové částice, které produkuje vytápění domácností, spalovací motory, ale třeba i brzdy aut. Kdyby konzervy vytlačily "progresivisty", jak by to na českých silnicích asi vypadalo?

Hnutí Trikolóra zveřejnilo program, kde se o dopravě leccos dočteme: "Zvýšíme rychlost na dokončených a kvalitních dálničních sítích na 150 km/hod. a na vybraných silnicích 1. třídy na 100 km/hod. - Podporujeme plynulost dopravy. Výstavba semaforů, retardérů, značek, zeber, ostrůvků, sloupků a kruhových objezdů se v ČR 'utrhla ze řetězu' a způsobuje zpomalování dopravy na bezpečných úsecích silnic.

Podpoříme revize cílů stanovených Evropskou unií v oblasti zavádění elektromobility. Odmítáme alarmující koncepce v dopravě vedoucí k bezhlavému prosazování extrémně drahých elektrických pohonů…" (Saša Vondra nepochybně zaplesá.)

Zvýšení rychlosti část řidičů potěší. Sice jsme vrakoviště Evropy, vozíme si sem stará auta, ale to nevadí, pálit to na dálnici stopadesátkou (rozuměj stosedmdesátkou) a na silnici stovkou (rozuměj stodvacítkou), to je zřejmě megakonzervativní představa, jež by Trikolóře mohla nahnat voliče.

Podivuhodný je útok na semafory, retardéry, značky, zebry, ostrůvky, sloupky a kruhové objezdy, které se "utrhly ze řetězu" a "zpomalují dopravu na bezpečných úsecích silnic". Tohle zřejmě vychází jednak z pocitu, že dopravní experti a policie ničemu nerozumí (Klaus samozřejmě ano), za druhé z přesvědčení, že máme právo jet plynule a pořád, a za třetí, že tyhle evropské novoty prostě odmítáme (EU dotuje "kruháky" a další bezpečnostní opatření, jak víme).

Útok na kruhové objezdy je zvláštní; popravdě neznám ve svém okolí, jež zdaleka nepředstavuje jednu "progresivistickou" bublinu, jediného řidiče, který by nadával na kruhové objezdy. Naopak je šoféři, dokonce i taxikáři, vítají jako změnu, která je chrání a usnadňuje provoz; musí dávat pozor jen na jednu stranu, ne na dvě nebo tři.

Kruhák jako eurozlo

Pro Klause juniora je však kruhák zřejmě eurozlo, které mu brání řítit se suverénně, národně vpřed (zřejmě se nikdy nepřipojuje z bočních silnic, on prostě žije na hlavní).

Jiné je to se semaforem, ten představuje skutečně principiální problém: umožňuje vymírajícímu druhu jménem chodec bezpečně přejít vozovku, po které proudí šňůry vozů. Jinými slovy semafor (chodec) omezuje plynulost provozu, nutí zastavit a stát (!), otravuje šoféry, blokuje auta. Mnohem lepší by bylo semafory zrušit, aspoň ty pro chodce. Pěšáci ať si buď sednou do auťáku, nebo se nějak prokličkují na druhou stranu, jako to dělají třeba v Bangkoku. (O semaforech, kde si tlačítko může zmáčknout i "valící se lavina" cyklista, raději nemluvme, to by mohl trefit šlak Sašu Vondru.)

Další zbytečné, přebujelé autopřekážky: retardéry, značky, zebry, ostrůvky. No tak jistě, takový retardér je zřejmě jen pro "retardy". Na co brzdit, zpomalovat, to jsou zase ty progresivistické, unionistické nesmysly, my chceme jet rychle a plynule. Ostrůvky, u nichž musíte trochu zatočit volantem? Ne, tohle by se mělo všecko zrušit! Stejně "zebry", přechody pro chodce: škodí méně než semafory, mnoho chodců si prostě netroufá na ně vkročit, raději čekají, dokud žádné auto nejede, ale stejně, je to prostě "vopruz". Rušit!

A ty sloupky! Koho napadlo sázet sloupky na silnice, napálíte to do nich, poškodíte si blatník, kolo; smrt pokrokářům!

Když to shrneme, Václav Klaus junior chce prostě jet. Nevnímá, že to chtějí i miliony dalších. Aut stále přibývá a doslova nás pomáhají vraždit (znečištěné ovzduší podle statistik každý rok předčasně ukončí život 400 tisícům Evropanů). Auta ve městech působí velké problémy, třeba v Praze má autodoprava na svědomí 27,97 procenta znečištění jemnými prachovými částicemi, více než čtvrtinu.

Odtud plyne, že je rozumné, sebezáchovné (nebo snad reálně konzervativní?) omezovat provoz aut v centru měst, jako je Praha či Brno (tam auta způsobují 23,68 procenta znečištění polétavým prachem). Je rozumné auta zpomalovat a dávat přednost chodcům, cyklistům, elektromobilům.

To, jak jsme schopni ukočírovat autodopravu, ukazuje, nakolik jsme rozumná, moderní, odpovědná společnost. Chtít rušit semafory, přechody pro chodce, kruhové objezdy, chtít brzdit jejich stavění není nic konzervativního. Je to prostě jen hloupé a zároveň nebezpečné.

Ukazuje se, že Klaus junior, ale úplně stejně Saša Vondra z ODS (i další politici z různých stran) uvázli v minulosti. Jejich představy se možná líbí nespokojené části starší generace, rozhněvaným bílým mužům, ale pro mladé, kteří tu budou žít další desítky let, nepřinášejí nic. Nebo tedy alespoň nic dobrého.

Lidé jako já jsou na sítích masově blokováni, některé názory jsou vytlačovány z veřejného prostoru, tvrdí poslanec ODS Václav Klaus mladší. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 15 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Utkání s Italy rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

V páté směně Italové dvakrát odpálili a Chrousta na "kopci" vystřídal nejzkušenější český hráč Petr Minařík. Domácím se přesto podařilo přidat pátý bod. Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování souboje nepřipustila.

Zákrok večera předvedl v zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a body nestáhl. Stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) měli Češi více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Aktualizováno před 1 hodinou

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

Další zprávy