Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 1. 2021 12:00

Sítě porodily Trumpa, vzteklé zvíře s rohy. Paradox, svoboda je v regulaci, v omezení

Svobodu si máme pěstovat v duši, v srdci, v hlavě a odtud ji přenášet dál, svobodu pro druhé i pro sebe. Tahle sebekritická, obětavá svoboda se dala udržet i v totalitě - vnitřní svoboda.
Produkt sítí, síťové nenávisti.
Produkt sítí, síťové nenávisti. | Foto: Reuters

Co bude s Twitterem? S Facebookem, s YouTube a dalšími sítěmi? Co se stane s "mořem svobody", jedinou svobodnou oblastí, poslední výspou světové volnosti - s internetem?

Otázky, které následují po 9. lednu, kdy společnost Twitter oznámila, že natrvalo zablokovala účet Donalda Trumpa s 88 miliony followerů. Bála se "nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem". Trvale zablokovali amerického prezidenta. Trumpa, kterého Twitter spolu s Facebookem a dalšími sítěmi stvořily. Facebook Trumpův účet pozastavil minimálně do konce jeho prezidentského období. Sítě zabíjejí svoje dítě.

Poněkud zoufale tweetuje Jack Dorsey, šéf společnosti Twitter. Firma situaci nezvládá. Dorsey: "Neoslavuji ani necítím hrdost, že jsme zakázali účet @realDonaldTrump na Twitteru, nejsem hrdý na to, jak jsme se dostali až sem. Po jasném varování, že podnikneme tuto akci, jsme se rozhodli na základě nejlepších informací, které jsme měli, kvůli ohrožení fyzické bezpečnosti na Twitteru i mimo něj. Bylo to správné?" Končí otázkou, jestli to udělali dobře.

A ještě Dorsey: "Nutnost udělat tyto kroky tříští veřejnou debatu. Rozdělují nás. Omezují možnost pro objasňování, nápravu a poučení. A stanovují precedent, který je podle mě nebezpečný: Moc, kterou má jedinec nebo soukromá společnost nad částí světové debaty."

Ta moc je, jak vidíme už dlouho, neskutečná. Vyrostlo několik síťových gigantů, na nichž platí minimum pravidel. Neregulování bylo stamiliony lidí dlouho a mylně chápáno jako svoboda. Internet a sociální sítě nás přestěhovaly do nového světa.

Ze začátku byla síť poměrně svobodná, internet byl rozprostřený, decentralizovaný, komunikující. Ale firmy jako Twitter a Facebook už nepředstavují internet v tomto smyslu. Změnily se v obry, kteří vlastní světovou komunikaci. Zpeněžily komunikaci, ovládají ji, vytvářejí uzavřené enklávy, drží uživatele ve stěnách neviditelných vězení. Zvíře, které tito obři porodí, má pak samozřejmě největší kopyta a rohy (Trump). A je úplně jedno, jaké to zvíře je. O to nejde.

Sítě jsou nesvobodné a nebezpečné. Vypnout Trumpa, prezidenta, je přece psycho, "nesvoboda". Jistě, liberálové se teď radují, mnoho z nich vypnutí chválí: haleluja, to byl tah! A co kdyby Twitter a Facebook stály na straně Trumpa? Kam by to vedlo? K občanské válce v USA, k tisícům mrtvých?

Převzácná svoboda slova

Twitter je soukromá firma. Může si tedy dělat, co chce? Vytvořit Trumpa, pak vypnout Trumpa? Může ovládat veřejnou debatu de facto bez kontroly? Mnozí z nás, kteří ctíme svobodu, vážíme si jí, asi cítí, že tohle zašlo moc daleko, že se to vymklo.

Je to jako s CO2, se znečištěním ovzduší a ničením přírody. Najednou jsme se - ovšemže nechtěně - ocitli v situaci, kterou jsme neplánovali a je pro nás nebezpečná. Ohrožujeme svým pseudosvobodným chováním sami sebe, svoje země, demokracii, svobodu, to nejcennější, co máme. Sociální sítě zkreslují pohled na svět ve velkém. Nejde jen o Trumpa, nýbrž i o fake news, o dezinformace třeba okolo covidu-19 a vakcín.

A zároveň stále dál platí: svoboda slova, projevu, je nesmírně vzácný statek, vzpomeňme na dobu totality. Omezit ji lze jen zákonem, který vychází kupříkladu ze zkušenosti s fašismem. Blokování Trumpa je důkazem nikoli o svobodě, ale o jejím ochabování. Stejné to bylo, když po amerických volbách některé stanice vypnuly Trumpův projev.

S Twitterem, Facebookem, YouTube a dalšími sítěmi je to jako s ničením přírody: víme, co máme dělat. Jack Dorsey to neví, jistě se nechce svého giganta zbavit, nechce ho rozdělit na menší firmy a znovu vytvořit trh, který umožní konkurenci.  Ale Evropská unie to už dnes ví, hledá dohody, jak sítě, tyhle informační dálnice regulovat.

Evropská komise chystá rozsáhlou legislativu (jde to jedině zákonem). Připravila dvoje nařízení: o digitálních službách (Digital Services Act, DSA) a o digitálních trzích (Digital Markets Act, DMA). Chce regulovat "moře", regulovat jak interiér, dění uvnitř, tak trh. Chce bránit tomu, aby velké firmy zneužívaly svého dominantního postavení.

Budou stanoveny povinnosti pro všechny "plavce po moři". Přísnější mají platit pro "největší parníky", nejsilnější sítě. Hranicí bude počet uživatelů od cca deseti procent z počtu obyvatel EU, tedy od 45 milionů. Povinné budou aktivity proti "nezákonnému obsahu" a "škodlivému obsahu". Internetové společnosti budou tedy muset mazat nezákonný obsah vložený uživateli. Co je nezákonné na zemi (v reálném životě), bude nezákonné i na moři (na sítích).

Nenávist mazat, mazat, mazat

Podněcování k násilí a nenávisti (Trump) bude povinně smazáno. Ale jen tehdy, pokud na to někdo poukáže. Společnosti nebudou mít povinnost samy takový obsah vyhledávat. Zároveň bude platit, že se ten, jehož příspěvek byl smazán, může bránit. Zatím nevíme, kdo bude o obraně rozhodovat, jaká státní instituce, ale ve finále by to vždy měl být nezávislý soud.

Jiné to má být se škodlivým (nikoli nezákonným) obsahem. Ten se nebude muset mazat, měl by však být moderován, mělo by na něj být upozorňováno (viz třeba dezinformace o vakcínách).  

Jednotlivé platformy také budou povinny zveřejňovat algoritmy, které určují, co na své zdi vidíte. Mělo by být dokonce možné i tyto "omezovače rozhledu", "škatulkovače" vypnout.

Rozumná regulace je v Evropě na cestě. Nyní půjde o to, jak ji budou jednotlivé země přijímat a jak si ji ve svém prostředí uzpůsobí. Jde o zavedení pravidel v džungli, kde zatím volně pobíhali predátoři typu Trumpa (a nejen jeho).

Zároveň platí: svobodu si máme pěstovat v duši, v srdci, v hlavě a odtud ji přenášet dál, svobodu pro druhé i pro sebe. Tahle sebekritická, obětavá svoboda se dala udržet i v totalitě - vnitřní svoboda. Ukazuje se, že byl omyl chtít "úplně svobodné prostředí" - internet. Svobodné jak? Samo od sebe, přirozeně? Je snad ve svobodě něco přirozeného? Jsme svobodně přirození? Bohužel se tak nerodíme. Svobodě se musíme pracně učit, především svobodě pro druhé.

Ruku na srdce, přejeme opravdu do hloubky svobodu zemanovcům, babišovcům, okamurovcům? Přejeme jim svobodu slova, projevu, víry (oni přece mají také svou víru)? Přejeme svobodu muslimům, katolíkům, komunistům?

A ještě jinak: jsou pravidla výrazem nesvobody? Je nesvobodné dodržovat padesátku v obci, abych někoho jedenapůltunovým autem nezabil? Jsem otrok, když tak jezdím? Jsem otrok, když se snažím nenadávat a nešířit nenávist na internetu? Jsem otrokář, když vypnu Trumpovi účet na Twitteru a na Facebooku, když té štice vypustím vodu? Ne. Ne. Ne. Regulace sítí smysl má. Je nutná.

Fendrych: Vypnout Trumpa je cenzura, volby byly na hraně, i Babiše necháme říct lži (video DVTV z 11. listopadu 2020)

Je to krajní krok, ale tu situaci způsobil Trump svým chováním po volbách, útočí na DNA demokracie, bránil sečtení hlasů a bez důkazů, říká Moláček. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy