Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 11. 2022 7:30

Situace v Praze - Svoboda šilhá po oposmlouvě s Nacherem, konzerva se brání otvíráku

Těžko si představit, jak by Aliance pro stabilitu, STAN a Spolu fungovaly dohromady. Co by hlavnímu městu a jeho obyvatelům mohly nabídnout, na čem by se asi shodly.
Zajíček, Wolf, Svoboda - zřejmě klíč k budoucnosti Prahy na další čtyři roky.
Zajíček, Wolf, Svoboda - zřejmě klíč k budoucnosti Prahy na další čtyři roky. | Foto: ČTK

Minulý čtvrtek proběhla ustavující schůze pražských zastupitelů, avšak Pirát Zdeněk Hřib primátorem zatím zůstal. Zasedání bylo přerušeno až do 24. listopadu - hlavní město víc než měsíc od voleb nemá nové vedení. Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), ANO a SPD tvrdě omezily kompetence dosluhujícího vedení. Strany se v Praze nedokázaly dohodnout, roli hrají silné animozity, osobní nesnášenlivost.

První schůze zastupitelů hlasovala o zmocněncích pro řízení městské policie a územního plánu. Piráti a Praha Sobě, nyní sdružení do nové Aliance pro stabilitu (13 + 11 mandátů), považovali hlasování za zbytečné, neboť městskou policii ze zákona řídí primátor, tedy dále Hřib. Ten odolal, o městské policisty příliš nejde, nýbrž o místo jeho dosavadního náměstka, architekta Petra Hlaváčka, šéfa kandidátky STAN. Zastupitelé zvolili Radomíra Nepila (ANO). Těžko to vykládat jinak než jako vykročení Spolu směrem k ANO.  

Hlaváček po hlasování tweetoval: "Tak teď nevím. Podráží Spolu nohy svému potenciálně nejbližšímu koaličnímu partnerovi, nebo už promazávají ‚oposmlouvu‘?" - Narážel na to, že ANO, jež v Praze do voleb vedl Patrik Nacher, nabízí koalici Spolu, aby v Praze vytvořila dočasnou menšinovou radu (vládu), kterou by ANO podpořilo. Podstatná je ale ještě jiná věc - Hlaváček je kvalitní muž pro územní plán. Ale na to se nehledí, naopak.

Taktika Nachera je jasná - Hřib nesmí pokračovat v pozici primátora. Spolu a ANO má dohromady 33 mandátů, těsnou většinu v 65členné radě. Vznikla by pražská "opoziční smlouva", pokud ovšem budeme ANO považovat za opozici vůči Spolu. Zatím to vypadá podobně jako v kampani - Spolu je v opozici vůči Pirátům a vůči Praze sobě, cílem Bohuslava Svobody je potopit Hřiba a Jana Čižinského, šéfa Prahy sobě.

Jednání o vedení Prahy začala už 2. října. Premiér Fiala (ODS) si přál, aby kopírovalo složení vládních stran. K tomu poznámka: patří sem Praha sobě? Ve vládě není, je to uskupení ad hoc pro metropoli. A přece sem zjevně náleží. Proč? Volili ji zjevně ti samí lidé, kteří loni do sněmovny volili vládní pětku, nikoli ANO či, SPD. Přání Fialy však nabourává nejen zjevná náklonnost Svobody k Nacherovi, nýbrž i značně odlišné představy o budoucnosti města. Toto téma se ale nezmiňuje, o moderní rozvoj Prahy koalici Spolu nejde.

Jedna strana obviňuje druhou z blokování jednání, Spolu rozzlobil požadavek, aby v radě neseděl nikdo trestaný, ještě víc je rozčililo spojení Pirátů s Prahou sobě (24 mandátů). Celé to působí komicko-trapně, Spolu má větší zájem o trestně stíhaného Jana Wolfa (KDU-ČSL) než o to, aby se Praha přiblížila Berlínu či Paříži. Drží "zásadu", ať si každá strana dělá, co chce, ačkoliv ODS, lidovci i topka silně kritizovali Babiše za to, že je coby trestně stíhaný ve vládě.

Snížit počet parkovacích míst? Pomóc! Hřích!

Pojďme k podstatě. Ilustruje ji jedno hlasování pražské rady ještě v době, kdy byl náměstkem Hlaváček. Radou prošel jeho "hříšný" návrh, aby byl snížen počet parkovacích míst, který musí stavebníci podle pražských stavebních předpisů budovat u nových rezidenčních domů. Cíl - snížení cen nemovitostí. Návrh nyní připomínkují městské části. Jak jinak, odmítá ho Spolu. I proto byl Hlaváček sestřelen. Odéesácká autolobby si nenechá podobné novoty líbit.   

Nejde jen o ceny nových budov, ale i o to, že se Prahou pohybuje čím dál větší množství aut. Kdyby se snížil počet parkovacích míst, stavby by to zřejmě zjednodušilo a byty by si v nich kupovali i lidé, kteří auto nemají a kteří auto ani mít nechtějí.

Už jen z toho je jasné, že se představy Aliance pro stabilitu a STAN zásadně liší od představ jak Spolu, tak ANO a SPD. Liší se zhruba stejně jako představy konzervy a otvíráku na konzervy. Těžko si představit, jak by Aliance, hnutí STAN a koalice Spolu fungovaly dohromady, jaké plány rozvoje by mohly spolu Pražanům nabídnout, na čem by se asi shodly.

Zároveň to vypadá, že by si ANO a Spolu rozuměly líp. A zase: co rozvoj města? Spojení ANO a Spolu by znamenalo, že se město bude rozvíjet pro auta, primárním cílem bude okruh pro auta, garáže pro auta, méně pruhů pro cyklisty, rozhodně ne zákaz aut v centru. Předpokládám, že by projekt Vltavské filharmonie v tichosti usnul. I jiné projekty by usnuly.

Před týdnem se vyjednávání pokusil odblokovat Hlaváček. Koalici Spolu navrhl dva modely spolupráce s Aliancí. V prvním by Spolu mělo pět radních a primátora, zatímco Aliance čtyři a STAN dva. Druhý model navrhl, aby primátora dostali Starostové, byl by jím tedy Hlaváček, šest radních by dostalo Spolu a čtyři Aliance. Spolu na to - alespoň zatím - nekývlo.

Výhoda této varianty? Hlaváček by se jistě snažil pokračovat v trendech, které začali s Hřibem. Aliance a STAN by měly 29 zastupitelů (24 + 5), Spolu má 19. Celkem je to krásných 48 ze 65, jenomže ODS bude mít obavy z převálcování, z cyklistů, z Prahy víc pro pěší. Konzerva nechce otvírák.

A je tu další moment, Bohuslav Svoboda už svoji roli splnil, trojkoalice Spolu volby vyhrála. Z útrob ODS je slyšet hlasy, že bude primátorovat jen krátce a pak bude vystřídán Zdeňkem Zajíčkem, místopředsedou ODS, bývalým člověkem Ivana Langera a bojovníkem proti cyklistům na ulici. Tomu by pak nahrávala mnohem spíš oposmlouva s ANO než to, co navrhuje Hlaváček. Vypadá to, že Praha se další čtyři roky přibližovat evropským metropolím nebude.

Zajíček: Je věcí každé strany, jestli nominuje trestně stíhaného. Wolf nic nespáchal (video DVTV z 18. října 2022)

Nezpochybňujeme žádného kandidáta Pirátů a očekáváme to samé od nich. Nechceme si lidi vzájemně kádrovat, říká místopředseda ODS. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy