Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
18. 12. 2018 10:55

Skoky na lyžích a novoroční projev. Kubera hlásí návrat ke kořenům televize

Jaroslav Kubera bystře vyhodnotil, že k tomu, aby se dostal 1. ledna do televize, není potřeba kandidovat na prezidenta.
2019.
2019. | Foto: Senát ČR, Shutterstock.com

V éře youtuberů a digitálních influencerů by člověk právem čekal přesně opačný trend. A ono ne: novoroční a vánoční projevy politiků v televizi a v rozhlase nejen že nebudou zrušeny, ale dokonce jich začíná přibývat. OMG!

Virál je král. Ale politici místo toho, aby bafli selfie tyče a pak to věšeli na sítě a mlsně počítali lajky a traffic, lezou s proslovy do televize jako za Husáka. To je těžce pasé. Staré jak telefonní seznam.

Jediný, kdo situaci jakžtakž pochopil, je Andrej Marek Prchal Babiš. Čaulidi kázání na Facebooku se žánru novoročního projevu v 21. století blíží přece jen víc. Už tím, že se neodehrávají jednou do roka, ale jednou za týden. Tudy vede cesta. Urvi et orvi!

Takže v televizním programu (jiný než tištěný samozřejmě nepoužíváte) si můžete (za)škrtnout: Na Štěpána Miloš Zeman, na Nový rok ústavní činitel číslo 2 Jaroslav Kubera. Jeden projev nestačí. Co na Silvestra, nic?

Kubera bystře vyhodnotil, že k tomu, aby se dostal 1. ledna do televize, není potřeba kandidovat na prezidenta. A neobsazeného termínu se zmocnil z titulu předsedy horní komory (kterým je teprve měsíc, takže motiv bije do očí). Chce hovořit asi deset minut (maximální únosná stopáž), má se to týkat společenské a politické atmosféry v Česku (naprosto šokující, brizantní agenda).

Tradicionalistický politik každopádně správně usoudil, že k novoroční obrazovce aspoň nějaký (jakýkoli) projev bytostně patří stejně jako oschlé chlebíčky, kocovina, pohádka a skoky na lyžích. Jaroslav Kubera hlásí návrat ke kořenům.

Novoroční projevy po roce 89 začaly slovy "tato země nevzkvétá" a vyvrcholily Klausovou amnestií, takže je na co navazovat. I když tahle laťka visí proklatě vysoko.

Ale schválně, kolik lidí v novoročních mátohách napadne "to by nebyl špatný prezident" nebo dokonce "on už to nedělá Zeman"? Kubera je možná lepší šachista, než si myslíme.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy