Martin Novák Martin Novák | Komentáře
16. 9. 2014 8:00

Skotové, řekněte NE. Neudělejte radost prevítům

Komentář: Skotská whisky horší nebude, skotský fotbal lepší také ne. Ale přejme si, ať Skotové zůstanou v Británii.
Módní návrhářka Vievienne Westwood ovšem bude hlasovat pro skotskou samostatnost.
Módní návrhářka Vievienne Westwood ovšem bude hlasovat pro skotskou samostatnost. | Foto: Reuters

Skotská whisky horší nebude a skotský fotbal lepší také ne, ať se Skotové rozhodnou ve čtvrtečním referendu jakkoliv. Někteří se domnívají, že odtržením od Anglie bude Skotsko sociálně spravedlivější a životní úroveň se zvýší, například díky zásobám ropy u skotského pobřeží. Věc názoru a preferencí, samozřejmě. Záleží na Skotech samotných, je to jejich Skotsko.

Co si máme přát my? Setrvání Skotska ve Velké Británii, nechť se na nás stoupenci samostatného „Yes“ nezlobí.

Z několika důvodů. Rozdělení bude znamenat, že zbytek Británie pravděpodobně opustí po referendu Evropskou unii. To si nepřejme, bez Británie to prostě nebude EVROPSKÁ unie. Jenom unie.

I když Skotů je jen pět milionů, jejich odchod oslabí jednoho z mála spojenců, který představuje relevantní vojenskou sílu a schopnost použít ji v zájmu, který sdílí i Česko.

Dovedete si představit, jak se na Twitteru i jinde budou Islámský stát nebo Al-Káida radovat, jak „se jim to samo rozpadá“?

Ruští nacionalisté budou rovněž tleskat. A Putin dostane argument, proč by Doněcká lidová republika nemohla být také samostatná, když může být Skotsko. Loni na summitu G20 jeden ze členů ruské delegace řekl: „Koho zajímá Británie, ten malý ostrov.“

Různí prevíti na různých místech světa zakusí pocit, že vyhrávají, když se stát jako Velká Británie rozpadá.

Skotská samostatnost by ovlivnila směrem k samostatnosti také Katalánsko, kde by byl celý proces mnohem složitější vzhledem k pohnuté historii Španělska. Madrid není tak vstřícný k Barceloně jako Londýn k Edinburghu, takže bude destabilizován další důležitý člen EU.

A to v době, kdy je eurozóna ráda, že má (snad) nejhorší za sebou.

Velká Británie není Sovětský svaz ani Jugoslávie. Skotové, řekněte prosím ve čtvrtek No. Neodcházejte, když nemusíte.

 

Právě se děje

Další zprávy