Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 6. 2016 12:30

Šlachta je jak mamut chycený v jámě. Udělal hrubou chybu, když šel za Zemanem na Hrad

Na sociální demokraty bývalý šéf ÚOOZ nemá. Udělali si vyšetřovací komisi, jestli něco provedl Tuhý, je teď nezajímá. Zemana ano. Velmi.
V téhle společnosti to Šlachta neumí.
V téhle společnosti to Šlachta neumí. | Foto: ČTK

S policií to vnitro udělalo "na sílu". Neexistuje žádná dohoda s ostatními vládními, nebo dokonce opozičními stranami. Ministr vnitra Chovanec (ČSSD), za mocné podpory premiéra Sobotky (ČSSD), jak buldozer válcuje antimafiánský útvar. Cíl: bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta a šéf jedné z expozitur útvaru Jiří Komárek nesmějí mluvit. Jenomže Šlachta mluví. A my nevíme, co říká.

Nejprve chtěl poslancům bezpečnostního výboru vysvětlit, proč je proti reorganizaci a jaké mají ostravští "antimafiáni" důkazy proti policejnímu prezidentovi Tuhému. Marně. Nebylo mu dovoleno hovořit. Navíc ho někteří přítomní - anonymně, nikdo se k tomu jmenovitě nepřihlásil - šikovně obvinili, že vyhrožoval šéfovi výboru Romanu Váňovi (ČSSD). Prý mu řekl "mám na vás složku". Sám Váňa to později zpochybnil. Ale nevadí, špína byla vypuštěna, ulpěla.

Pak Šlachtu vyzval prezident Zeman (na jeho oblíbené Primě), ať se k němu objedná na slyšení. V úterý, krátce nato, již odcházející hlava antimafiánů hlavu státu navštívila.

Těžko si představit větší chybu. Nevíme, co policista Šlachta na Hradě vykládal. Údajně šlo o jeho pohled na reorganizaci (ten je však všeobecně znám, na to nemusel vážit cestu nahoru na kopec). Není jasné, jestli mluvil o pozadí reorganizace, tedy o kauzách, které ji zřejmě spustily, o svých podezřeních.

Taky nevíme, kdo u setkání seděl. Kancléř Vratislav Mynář, tedy muž bez nutné prověrky? Nahrával si? Psal? Nebo snad poradce Martin (Lukoil) Nejedlý? Oba muži napojení na ruskou ambasádu... Seděli tam, nebo jim obsah setkání post factum jen prezident převyprávěl?

Nevíme nic. Šlachta udělal chybu, když na Hrad šel. Dost možná mají teď Miloš Zeman a jeho věrní zase nabito na Sobotku. Citlivé informace, které se u nás vyvažují zlatem (nemyslím to zlato v trezorech nalezené po zásahu na Úřadu vlády v červnu 2013).

Taky je ovšem možné, že se Robert Šlachta udržel, ovládl, že neřekl nic. Proč by tam ale potom chodil? Prezident Zeman nemá s policií lautr nic společného. Šlachta měl jít za premiérem, když už někam. (Ten ho ale, jak víme, nezve...)

Chovanec, náměstek šéfa policie exestébák Laube a Tuhý Šlachtu rozkmitali, vytlačili z policie a on tuhle situaci "neumí". Ani jeho bývalý podřízený Jiří Komárek ji nezvládl. Oba se chovají jako zoufalí lidé, kterým bylo ublíženo. Není divu, ÚOOZ jde do háje, ke sloučení s protikorupčním útvarem dojde, Chovancův plán pěkně šlape. Vyšetřování citlivých kauz je ohroženo, dost možná na léta zastaveno. Přitom to byl v podstatě celý Šlachtův život.

Šlachta v civilu. Ticho. Klid na práci

Politici zatočili se Šlachtou a s jeho nebezpečným útvarem. Fascinující, podivná věc: vůbec se nezajímají, co měl údajně provést šéfpolicajt Tuhý. Jaké informace měl "brutálně" vypustit? Komu? To obvinění je vážné. Pokud se něco takového stalo, Tuhý nemá v čele sboru co pohledávat. Pokud ne, Šlachta se totálně znedůvěryhodnil.

A znovu: vědí teď Zeman, Mynář, Nejedlý, co údajně generál Tuhý vyzradil? To by pro ruské tajné služby mohl být velmi cenný materiál. A ony u nás šmejdí s obří intenzitou.

Politické řešení diriguje sociální demokracie. Strana, jež je za zničení ÚOOZ plně odpovědna, včetně premiéra. Jak už řečeno, ono řešení spočívá v metodě, jak Šlachtovi ucpat ústa. Vyšetřování už je "ošetřeno", teď jde o ten zbytek, o Šlachtu, Komárka, případně o další nemlčící policajty.

Vymysleli to mazaně. Zřídili sněmovní vyšetřovací komisi. Zadání: sedmičlenná parta prověří činnost příslušníků policejního prezidia, ÚOOZ a státních zástupců z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s reorganizací ÚOOZ a ÚOKFK od 1. srpna 2016.

To bude jízda. Budou vyšetřovat vrchního olomouckého státního zástupce Ivo Ištvana a jeho lidi. Budou si je zvát na neveřejné dýchánky. Totéž s policajty. Paráda.

A hlavně: výsledky má komise Sněmovně předložit do konce října. To znamená tři týdny po krajských volbách. O tohle šlo samozřejmě na prvním místě. Bude "po". Lid mezitím na malér se zrušením antimafiánské policie pozapomene. Kdoví, jestli bude komise na konci října hotová. Kdoví, co bude.

Věcný problém, tedy absolutně nepřipravené, přes noc upečené, podezřelé sloučení dvou celorepublikových útvarů, už je zapomenut. Z tohoto násilného zásahu, jehož smysl je každému jasný, zničit ÚOOZ, je politika. Nová Národní centrála proti organizovanému zločinu ještě ani neexistuje, ale už teď bude vybrán ředitel. Spěch. Nevratné kroky. O to jde. Rozprášit, ovládnout, vědět.

Na tyhle mistry manipulace Robert Šlachta nemá ani náhodou. Jeho svět vypadá jinak. Zmítá se jak mamut chycený do jámy. Spojit se se Zemanem, který měl vždy eminentní zájem o informace z policie a tajných služeb? Hrubka. Naopak Sobotka, Chovanec a spol. vědí, jak nasadit Šlachtovi roubík, jak se vyhnout maléru.

A my? O nás nejde. Zdrcující většinu z nás protimafiánský útvar neohrožoval. Naopak. Jeho likvidátory se vší pravděpodobností ano. A teď bude ticho, Šlachta v civilu. Klid na práci.

 

Právě se děje

Další zprávy