Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 5. 2018 7:30

Šlechtová v demisi si může dát pohov, místo toho se stresuje obchodem za 53 miliard. A my s ní

Bez důvěry by se neměla pouštět do žádných větších akcí. Natož zakázek století.
Ministryně sleduje ukázku stabilizace pacientky před transportem, snímek z návštěvy vojenské letecké záchranné služby v Líních.
Ministryně sleduje ukázku stabilizace pacientky před transportem, snímek z návštěvy vojenské letecké záchranné služby v Líních. | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Ministryně obrany Karla Šlechtová spřádá velké plány. "Chci mít dvě brigády dodělané a následně z toho pluku postavíme časem za několik let brigádu," řekla například v březnu novinářům. ("Dodělané brigády" znamená další výzbroj, výstroj a posílení stavů mužstva, pluk by měl být zbrusu nový.) Na obraně se také plánuje vývoj vlastního průzkumného dronu s kolmým startem.

Největší dílo je ale na obzoru v nákupech techniky. Bojová vozidla (BVP) v počtu 200 kusů mají stát 53 miliard korun. To je zakázka zvíci čtvrtiny plánované sumy na přístavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Jakkoliv sebevědomě, přece jen k takovému obchodu století přistupuje ministryně s respektem. Ve středu ráno před vládou média informovala, že k přípravě zadávací dokumentace plánuje najmout právníky. "Nepůjdu do rizika, budu to chtít ohlídat advokátní kanceláří," poukázala na soudní spory, které provázely předchozí armádní nákupy.

Krýt si záda je pochopitelná taktika nejen v ozbrojených sborech. Shodou okolností, ve středu také pokračovalo soudní líčení s bývalou ministryní Vlastou Parkanovou, která je obžalovaná kvůli nákupu letadel CASA proto, že nenechala vypracovat znalecký posudek o ceně. Jde o záležitost z roku 2009, ale soud je po devíti letech v plném proudu!

Karla Šlechtová to samozřejmě ví a samozřejmě nechce skončit jako její předchůdkyně. Mimochodem, nákup letadel tehdy schválila Topolánkova vláda - v demisi.

A jsme u kouzelného slůvka, které léčí všechny starosti, problémy a hlouposti. Demise. Šlechtová se nepotřebuje stresovat vyzbrojováním brigád a stavěním pluků, vývojem dronů a miliardovými zakázkami. Protože je v demisi - a její podstatou je dočasnost, prozatímnost, čili to, že za pár dní už může na ministerstvu obrany úřadovat někdo úplně jiný s jinými názory a pracovními postupy.

Tuhle logiku nechápe nebo odmítá uznat celá Babišova vláda, ale ministryně je ilustrativním příkladem. Dát si pohov, na tom by přece nebylo nic špatného. Ale ostentativně makajícím je takové jednání přísně zapovězeno. Žádoucí je naopak hyperaktivita. Pozor!

Jak říká právník Jan Kysela: Hlavním úkolem vlády v demisi je odejít. Což v příslušné míře platí i pro její jednotlivé členy. Není nejen nutné, ale ani žádoucí pouštět se do nějakých větších akcí. Rozjíždět nákup za 53 miliard je v takové situaci mimo realitu. Stejně jako kvůli tomu najímat právníky za miliony.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy