Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 5. 2018 7:30

Šlechtová v demisi si může dát pohov, místo toho se stresuje obchodem za 53 miliard. A my s ní

Bez důvěry by se neměla pouštět do žádných větších akcí. Natož zakázek století.
Ministryně sleduje ukázku stabilizace pacientky před transportem, snímek z návštěvy vojenské letecké záchranné služby v Líních.
Ministryně sleduje ukázku stabilizace pacientky před transportem, snímek z návštěvy vojenské letecké záchranné služby v Líních. | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Ministryně obrany Karla Šlechtová spřádá velké plány. "Chci mít dvě brigády dodělané a následně z toho pluku postavíme časem za několik let brigádu," řekla například v březnu novinářům. ("Dodělané brigády" znamená další výzbroj, výstroj a posílení stavů mužstva, pluk by měl být zbrusu nový.) Na obraně se také plánuje vývoj vlastního průzkumného dronu s kolmým startem.

Největší dílo je ale na obzoru v nákupech techniky. Bojová vozidla (BVP) v počtu 200 kusů mají stát 53 miliard korun. To je zakázka zvíci čtvrtiny plánované sumy na přístavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Jakkoliv sebevědomě, přece jen k takovému obchodu století přistupuje ministryně s respektem. Ve středu ráno před vládou média informovala, že k přípravě zadávací dokumentace plánuje najmout právníky. "Nepůjdu do rizika, budu to chtít ohlídat advokátní kanceláří," poukázala na soudní spory, které provázely předchozí armádní nákupy.

Krýt si záda je pochopitelná taktika nejen v ozbrojených sborech. Shodou okolností, ve středu také pokračovalo soudní líčení s bývalou ministryní Vlastou Parkanovou, která je obžalovaná kvůli nákupu letadel CASA proto, že nenechala vypracovat znalecký posudek o ceně. Jde o záležitost z roku 2009, ale soud je po devíti letech v plném proudu!

Karla Šlechtová to samozřejmě ví a samozřejmě nechce skončit jako její předchůdkyně. Mimochodem, nákup letadel tehdy schválila Topolánkova vláda - v demisi.

A jsme u kouzelného slůvka, které léčí všechny starosti, problémy a hlouposti. Demise. Šlechtová se nepotřebuje stresovat vyzbrojováním brigád a stavěním pluků, vývojem dronů a miliardovými zakázkami. Protože je v demisi - a její podstatou je dočasnost, prozatímnost, čili to, že za pár dní už může na ministerstvu obrany úřadovat někdo úplně jiný s jinými názory a pracovními postupy.

Tuhle logiku nechápe nebo odmítá uznat celá Babišova vláda, ale ministryně je ilustrativním příkladem. Dát si pohov, na tom by přece nebylo nic špatného. Ale ostentativně makajícím je takové jednání přísně zapovězeno. Žádoucí je naopak hyperaktivita. Pozor!

Jak říká právník Jan Kysela: Hlavním úkolem vlády v demisi je odejít. Což v příslušné míře platí i pro její jednotlivé členy. Není nejen nutné, ale ani žádoucí pouštět se do nějakých větších akcí. Rozjíždět nákup za 53 miliard je v takové situaci mimo realitu. Stejně jako kvůli tomu najímat právníky za miliony.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy