Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
Aktualizováno 22. 8. 2014 12:20

Kurzarbeit: "krácená", "nárazovka" nebo snad "zprc"?

Vymyslíte, jak se kurzarbeit řekne česky?
S tím arbeitem bude ještě dost práce.
S tím arbeitem bude ještě dost práce. | Foto: Reuters

Vlastně to je důkaz, že efekt motýlích křídel opravdu funguje. Protože na Ukrajině vypukla občanská válka, někdo sestřelil dopravní letadlo, pak Evropská unie vyhlásila sankce proti Rusku a Rusko proti Evropské unii a aby to naše firmy tak nebolelo, bude se zavádět kurzarbeit. Od pondělí to slovo slyšíte v každých druhých zprávách.

Neboli, důsledkem bojů na ukrajinském východě byla brutální invaze němčiny do českého jazyka. Kurzarbeit (firmy v potížích zkrátí zaměstnancům úvazek, ti si místo toho doplní vzdělání nebo kvalifikaci a zbytek mzdy hradí stát či evropské fondy) je terminus technicus, z angličtiny už jsme jich vstřebali mraky, v byznysu cash flow nebo outsourcing a ve fotbale bek a stoper. Ale nápor něčeho takhle echt německého, to tu ještě nebylo. Co s tím?

Ne, nebijeme na poplach. Jen přemýšlíme, jak se ke kurzarbeitu postavit a jak s ním nakládat. Je totiž dost nezvyklý.

Jakým českým slovem byste nahradili "kurzarbeit"?

Foto: Tato dílna v Anglii vyrábí keramiku už 125 let. Podívejte se.

Návrhy čtenářů Aktuálně.cz:

krácená

zkrap

zprc

krátkodělka

zkrácenka

málopráce

KPD (kratší pracovní doba)

nárazovka

kraťas

A hned tu máme problém. Ačkoli v němčině je die Arbeit a v češtině ta práce, při letmém pohledu do médií je jasné, že situaci válcuje mužský rod. Ten kurzarbeit. Nebylo tomu tak vždy. NERV v roce 2009 doporučoval(a) „již zmíněnou kurzarbeit“ a na Wikipedii pod stejnojmenným heslem dodnes stojí, že „ve slovanských jazycích (Čeština, Polština, Slovenština (sic!)) se většinou nepřekládá a používá se v ženském rodě - ta kurzarbeit".

To už opravdu neplatí. Nikoli kost a už vůbec ne píseň, kurzarbeit se v drtivé většině skloňuje podle vzoru hrad. Práce má znít tvrdě, fortelně, chlapsky, zvonění kladiv o kovadlinu. Asi je to tak lepší. Zkuste si to představit s tou kostí: S nezaměstnaností bojujeme kurzarbeití? Zkušenosti z kurzarbeiti, nebo dokonce z kurzarbeitě? Když už jsme se jali německý import podrobit skloňování, do toho „t“ zapichujme špendlík pokud možno bezbolestně; vždyť do Spolkové republiky míří 31 procent našeho vývozu.

Vyřešili jsme otázku rodu a můžeme přejít k pravopisu. Kurzarbeit je tu nový a samozřejmě se ještě neasimiloval. Papíry má v pořádku, ale je to cizinec a koukáme na něj tak. Zatím žádný náš kurcarbajt, to prrr, husy jsme spolu nepásli. Ale jestli se ukáže, že je co k čemu, proč bychom ho nevzali mezi sebe? Fajnšmekr, machr, hochštapler a nýmand budou rádi. Nebudeme zas tak zimperlich, no ne? Copak dodneška píšeme off-side a body-check?

A pak je tu ještě jedna možnost – separatismus. Dobře, můžeme vyhlásit českojazyčnou autonomii (nezávislost) a zkusit vymyslet místo kurzarbeitu své vlastní slovo. Jedno slovo, žádná „zkrácená práce“, to neplatí. Jako když Československá televize kdysi vyhlásila soutěž o nějaký zbrusu nový název nového média a tvůrčí diváci jí zásobovali nápady jako rozvid nebo dálkozor.

Takže, vzhůru do arb … do práce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy