Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
Aktualizováno 22. 8. 2014 12:20

Kurzarbeit: "krácená", "nárazovka" nebo snad "zprc"?

Vymyslíte, jak se kurzarbeit řekne česky?
S tím arbeitem bude ještě dost práce.
S tím arbeitem bude ještě dost práce. | Foto: Reuters

Vlastně to je důkaz, že efekt motýlích křídel opravdu funguje. Protože na Ukrajině vypukla občanská válka, někdo sestřelil dopravní letadlo, pak Evropská unie vyhlásila sankce proti Rusku a Rusko proti Evropské unii a aby to naše firmy tak nebolelo, bude se zavádět kurzarbeit. Od pondělí to slovo slyšíte v každých druhých zprávách.

Neboli, důsledkem bojů na ukrajinském východě byla brutální invaze němčiny do českého jazyka. Kurzarbeit (firmy v potížích zkrátí zaměstnancům úvazek, ti si místo toho doplní vzdělání nebo kvalifikaci a zbytek mzdy hradí stát či evropské fondy) je terminus technicus, z angličtiny už jsme jich vstřebali mraky, v byznysu cash flow nebo outsourcing a ve fotbale bek a stoper. Ale nápor něčeho takhle echt německého, to tu ještě nebylo. Co s tím?

Ne, nebijeme na poplach. Jen přemýšlíme, jak se ke kurzarbeitu postavit a jak s ním nakládat. Je totiž dost nezvyklý.

Jakým českým slovem byste nahradili "kurzarbeit"?

Foto: Tato dílna v Anglii vyrábí keramiku už 125 let. Podívejte se.

Návrhy čtenářů Aktuálně.cz:

krácená

zkrap

zprc

krátkodělka

zkrácenka

málopráce

KPD (kratší pracovní doba)

nárazovka

kraťas

A hned tu máme problém. Ačkoli v němčině je die Arbeit a v češtině ta práce, při letmém pohledu do médií je jasné, že situaci válcuje mužský rod. Ten kurzarbeit. Nebylo tomu tak vždy. NERV v roce 2009 doporučoval(a) „již zmíněnou kurzarbeit“ a na Wikipedii pod stejnojmenným heslem dodnes stojí, že „ve slovanských jazycích (Čeština, Polština, Slovenština (sic!)) se většinou nepřekládá a používá se v ženském rodě - ta kurzarbeit".

To už opravdu neplatí. Nikoli kost a už vůbec ne píseň, kurzarbeit se v drtivé většině skloňuje podle vzoru hrad. Práce má znít tvrdě, fortelně, chlapsky, zvonění kladiv o kovadlinu. Asi je to tak lepší. Zkuste si to představit s tou kostí: S nezaměstnaností bojujeme kurzarbeití? Zkušenosti z kurzarbeiti, nebo dokonce z kurzarbeitě? Když už jsme se jali německý import podrobit skloňování, do toho „t“ zapichujme špendlík pokud možno bezbolestně; vždyť do Spolkové republiky míří 31 procent našeho vývozu.

Vyřešili jsme otázku rodu a můžeme přejít k pravopisu. Kurzarbeit je tu nový a samozřejmě se ještě neasimiloval. Papíry má v pořádku, ale je to cizinec a koukáme na něj tak. Zatím žádný náš kurcarbajt, to prrr, husy jsme spolu nepásli. Ale jestli se ukáže, že je co k čemu, proč bychom ho nevzali mezi sebe? Fajnšmekr, machr, hochštapler a nýmand budou rádi. Nebudeme zas tak zimperlich, no ne? Copak dodneška píšeme off-side a body-check?

A pak je tu ještě jedna možnost – separatismus. Dobře, můžeme vyhlásit českojazyčnou autonomii (nezávislost) a zkusit vymyslet místo kurzarbeitu své vlastní slovo. Jedno slovo, žádná „zkrácená práce“, to neplatí. Jako když Československá televize kdysi vyhlásila soutěž o nějaký zbrusu nový název nového média a tvůrčí diváci jí zásobovali nápady jako rozvid nebo dálkozor.

Takže, vzhůru do arb … do práce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy