Petr Fischer Petr Fischer | Komentáře
17. 9. 2020 18:11

Smějeme se Babišovi, že je bez páteře. Své hodnoty ale opouští celá Evropa

Unie chce být víc vidět a hrát důležitější roli v mezinárodní politice. Nemůže ale uspět, dokud si neujasní, jestli jsou pro ni důležitější principy, nebo obchod.
Řekla jste slovo hodnoty? Angela Merkelová s prezidenty Číny a Ruska na summitu G8 v Hamburku.
Řekla jste slovo hodnoty? Angela Merkelová s prezidenty Číny a Ruska na summitu G8 v Hamburku. | Foto: Jens Meyer, ČTK/AP/Jens Meyer

Český premiér to schytává ze všech stran. Nejen za zmatky v boji s pandemií, ale i za vratkou a nesrozumitelnou zahraniční politiku. Odsudky a posměch za to druhé si vykoledoval, když své volání po sametové revoluci v Bělorusku rychle vyměnil za přesvědčení, že bychom neměli zasahovat do tamních "vnitřních záležitostí".

Podle opozičních politiků a Babišových odpůrců teď kvůli tomu máme před celou Evropou z ostudy kabát. Jenže to ani zdaleka není oblečení, které bychom nosili sami. Mezi mravním ideálem a praktickými politickými kroky se na mezinárodním jevišti nezmítá jen Andrej Babiš. Své o tom ví i nejdůležitější země Evropské unie - jak ukazují aktuální kotrmelce Berlína ve vztahu k Moskvě a Pekingu.

Někam půjdeme a někomu něco řekneme

Po otravě ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, kterého se podařilo na poslední chvíli zachránit až v berlínské nemocnici Charité, neskrývali Němci své rozhořčení. Řada špičkových politiků slibovala radikální přehodnocení vztahů s Ruskem. A někteří hrozili i ukončením spolupráce na kontroverzním plynovodu Nord Stream 2, skrz nějž má do Německa proudit ruský plyn - a který řada spojenců z bezpečnostních důvodů intenzivně kritizuje.

Nebývale silná prohlášení v tomto směru pronesl dokonce i ministr zahraničí Heiko Maas a pozadu nezůstala ani sama kancléřka Merkelová. Jenže záhy vyšlo najevo, že nejde o víc než rétorická cvičení, protože zrušení projektu o délce 2460 kilometrů, který je z 95 procent hotov, by nestálo právě málo. Konsorcium firem, které kromě ruských a německých společností zahrnuje i Shell, ÖMV a další giganty, už do celé akce investovalo deset miliard eur.

Špičkoví němečtí politici tedy zcela vědomě hrozili něčím, co zjevně nejsou připraveni naplnit. Jejich zahraniční politika vůči Putinově Rusku netrpí napětím mezi mravními ohledy a praktickými kroky o nic méně než ta Babišova. Politickou morálku, tak pevně usazenou ve své rétorice, dnes zkrátka velmi snadno směňují za peníze nebo jiné přepočitatelné komodity politici napříč celou Evropou.

A abychom zůstali u našich západních sousedů, demonstrují to nejen na vztahu k Moskvě, ale i čím dál agresivnějšímu Pekingu. Právě Němci jsou přitom v tomto ohledu momentálně ambasadory celé unie, protože jako předsedající země chystají její dohodu s Čínou. V otázkách lidských práv, které by berlínští vyjednavači rádi do textu zanesli, ale tvrdě narazili na nesmlouvavé čínské veto. Říše středu je ovšem největším obchodním partnerem Německa, jehož nejdůležitější firmy tam mají pobočky. Těžko tedy očekávat, že by teď Němci třeba kvůli pronásledování Ujgurů bouchli do stolu a trvali na svém. Budou se samozřejmě držet klasické reálpolitiky, tak jako se o to snaží celá Evropská unie.

Potíž je, že do této tradiční diplomacie se stále častěji zamotávají požadavky na prosazování hodnot, které sice unie doma ve svých státech praktikuje, venku však není sto je udržet. A tak se například stane, že uzavře s Tureckem štědře placenou smlouvu o faktickém zadržování běženců, i když všichni dobře vědí, že tam budou rozsáhle diskriminováni. V takovém světle se pak přijímání uprchlíků, kteří žili v nelidských podmínkách na Lesbu, jeví spíše jako vykupování špatného svědomí než jako naplňování nároků, které plynou z vyznávaných hodnot.

Bál směšných tanečníků

Evropa chce být víc vidět na mapě světa, chce být relevantnější a respektovanější politickou silou v mezinárodní hře. Kromě poměrně velké nejednotnosti v mnoha otázkách tomu ale brání i nevyjasněná role morálního rozměru v politice. Unie bude stále častěji narážet na to, že v určitých situacích už zkrátka nebude možné reálpoliticky vyvažovat mezi morálkou a byznysem. A to jednoduše proto, že nedá-li přednost principu, přestane mít morální rozměr jakýkoliv smysl. Zdevalvoval by v prázdný žvást, neboť by vyšlo najevo, že není ničím jiným než povinným alibistickým ornamentem diplomatické rozpravy.

Česká zahraničí politika se v tomto dilematu, jež se stává jedním z hlavních problémů začátku 21. století (ať už máme na mysli klimatickou, či lidskoprávní agendu), momentálně zmítá hlavně proto, že je rozpolcená mezi premiéra, prezidenta, ministra zahraničí a teď už částečně i vedení Senátu. Německo - a potažmo celá unie - na tom ale nejsou o moc jinak.

Hraje se o to, zda o hodnotách budeme jen řečnit, anebo je brát v potaz tak, aby politici nevypadali podobně směšně, jako se to teď přihodilo našemu premiérovi při tancích kolem Běloruska. Zatím to ale bohužel vypadá, že o tanečníky podobného kalibru v dnešní Evropě přestává být nouze.

V Číně se potvrzují nejhorší noční můry, jsou tam tábory, do kterých vás strčí a nikdo nezjistí, co se stalo. Podle odhadů je tam až milion lidí | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 28 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy