Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
28. 11. 2016 12:00

Politici zblblí Fidelem. Juncker by mohl z fleku nosit tričko s vrahem Che Guevarou

Odchod Fidela Castra obnažil zblbnutí části dnešní západní politiky. Bývalí mladí levičáci zavírají oči před Castrovou brutalitou, pohrdáním vlastními lidmi.
Velký komandant zemřel v devadesáti letech. Snad se zdecimované Kubě po jeho smrti uleví.
Velký komandant zemřel v devadesáti letech. Snad se zdecimované Kubě po jeho smrti uleví. | Foto: Reuters

Z pátku na sobotu zemřel Fidel Castro, kubánský vůdce, revolucionář a osvoboditel, který se rychle změnil v tyrana. Pozoruhodné a varovné jsou reakce části světových státníků na smrt muže, který z Kuby udělal ostrov totality. Jestli něco ilustruje ztrátu hodnot na Západě, je to právě hodnocení Castra částí lídrů.

Pozorujeme jakési zblbnutí, jako by "revoluce" byla věčná hodnota sama o sobě bez ohledu na to, co přinesla, v co se zvrhla. Vyjádření některých státníků připomíná módu triček, na nichž mladí lidé nosili obraz Che Guevary, tedy muže, který si liboval ve vraždění a popravách. Ta povrchnost, v níž Che Guevara představoval krásu a revoluci, děsí. Že to byl krvelačný vrah, to zapadlo.

Několik poznámek k Fidelu Castrovi. Vyhnal z Kuby diktátora Batistu a postupně ji proměnil v socialistický stát. Přivedl ji do mezinárodní izolace, úrodnou zemi proměnil v izolovaný ostrov chudoby. Do naší české historie se zapsal mimo jiné tím, že (velký "revolucionář") souhlasil s ruskou okupací Československa v srpnu 1968.

Castro nesnesl kritiku, zabíjel i věznil své odpůrce, vyhnal ze země 1,2 milionu lidí, budoval věznice pro politickou opozici. V táborech nucených prací živořily statisíce nepohodlných Kubánců. Zadokumentováno bylo více než 3,5 tisíce soudních a přes tisíc mimosoudních poprav. Jiné údaje hovoří až o patnácti tisících popravených za Castra. Mimochodem, krasavec na tričkách Ernesto Che Guevara byl expert na osobní, vlastnoruční popravování politických odpůrců; tvrdil, že jich sám střelou do týlu odpravil tisíc pět set.

Tak tedy vypadal Castrův "ostrov svobody". Bída, útlak, neexistující svoboda projevu, brutální pronásledování odpůrců. Pokud jde o současnou Kubu, za zhlédnutí stál před časem film Mateo Jueze Cuba libre! Je to dokument o pronásledování disidenta Oswaldo Payá Sardiňase. Drsné.

Když si toto všecko uvědomíte, těžko chápete kupříkladu tweet předsedy Evropské komise (EK) Jean-Claudea Junckera: "Smrtí Fidela Castra ztratil svět muže, který byl pro mnohé hrdinou. Změnil směřování své země a jeho vliv dalece přesáhl její hranice. Jeho odkaz posoudí historie."

Místopředsedkyně EK a šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová se také vyjádřila: "Fidel Castro byl muž plný odhodlání a historická osobnost. Zemřel v době velkých výzev a nejistot a také v době velkých změn ve své zemi."

Soudruh Castro bude žít věčně

Odzadu: Castro byl plný odhodlání desítky let potlačovat svobodu Kubánců. Úctu si za to nezaslouží žádnou. K Junckerovi: je skandální a urážlivé, že se takto vyjádří šéf EK. Castra již historie posoudila, jen je potřeba o ní něco vědět. A že byl "pro mnohé hrdinou"? Juncker jako by neměl ani potuchy o tom, jak v diktátorském režimu funguje propaganda.

Americký prezident Barack Obama si sice odpustil blouznění o kubánském "hrdinovi", ale i on si myslí, že "historie teprve zaznamená a posoudí enormní vliv této jedinečné postavy na lidi a svět okolo ní". Milion dvě stě tisíc Kubánců vyhnaných do USA by mohlo o tom vlivu vyprávět.

Kanadský předseda vlády Justin Trudeau také jako by ani netušil, co byl zesnulý revolucionář zač. Popsal ho jako "nadživotního lídra, který sloužil svému lidu téměř půl století". Dodal, že "legendární revolucionář a řečník, pan Castro, učinil významný pokrok ve vzdělání a zdravotní péči pro svůj ostrovní lid". Sloužil Castro svému lidu? Pokud žalářník a dusič slouží vězněným, pak ano. Otázkou je, jaký pokrok udělalo kubánské školství a zdravotnictví reálně a kolik z toho je pouhá propaganda.

Francouzský prezident Francois Hollande sdělil, že Castro "ztělesňoval kubánskou revoluci ve všech nadějích, která vyvolala, i ve všech zklamáních, která přinesla". Ani slovo o teroru, který na Kubě rozpoutal a útlaku, který udržoval.

Když to čtete, nestačíte se divit a za světové státníky se stydíte. Blíží se vyjádřením ruského prezidenta Putina a hlavy Číny Si Ťin-pchinga. Putin Castra ocenil jako tvůrce "svobodné a nezávislé Kuby", jež se "stala inspirací pro mnoho zemí a národů". Tak jistě, vrána k vráně sedá. Jasně to za Castrovy fanoušky vyjádřil Si Ťin-pching: "Soudruh Castro bude žít věčně." Zdá se, že v srdcích Junckera, Hollanda, Trudeaua a Mogheriniové určitě.

Člověk pak cítí cosi jako vděčnost, když čte vyjádření budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sdělil, že "svět zaznamenal odchod brutálního diktátora, který utlačoval své vlastní lidi téměř šest desítek let. Odkazem Fidela Castra jsou popravčí čety, krádeže, nepředstavitelné utrpení, chudoba a popírání základních lidských práv".

Smrt Castra obnažila zmatení, zblbnutí části dnešní západní politiky. Bývalí mladí levičáci zavírají oči před Castrovou brutalitou, před jeho pohrdáním lidmi. Mentálně uvízli na úrovni mladíků a mladic s revolucionářským vrahem Che Guevarou na tričku. Smutné. Riskantní. Hodnoty jako lidská práva, svoboda slova jako by je na Kubě nezajímaly. Spolkli propagandu i s navijákem.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 44 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Jandová skončila v časovce juniorek na MS na 25. místě

Veronika Jandová skončila v časovce juniorek na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 25. místě, další česká závodnice Kristýna Burlová obsadila 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, který 13,7 kilometru dlouhou trať zvládla za 22:16 minuty.

Druhá skončila mistryně Evropy ze srpnového domácího šampionátu v Alkmaaru Nizozemka Shirin van Anrooijová, která zaostala za Garejevovou o 3,61 sekundy. Obě si tak prohodily pořadí z ME. Bronz získala doma Britka Elynor Backstedtová, jež na vítězku ztratila 10,93 sekundy.

Další zprávy