Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 7. 2017 8:00

Smrt disidenta Liou Siao-poa svlékla Zemana, Sobotku i Zaorálka donaha

Pekingem zřejmě zaviněná či urychlená smrt disidenta je pro české občany důkazem, jak krutému režimu se naši politici klanějí jako ubozí vazalové.
Zemřel jeden z nejznámějších nenásilných odpůrců čínského komunistického režimu Liou Siao-po. Pročínský prezident Zeman jeho vdově odmítl kondolovat.
Zemřel jeden z nejznámějších nenásilných odpůrců čínského komunistického režimu Liou Siao-po. Pročínský prezident Zeman jeho vdově odmítl kondolovat. | Foto: Reuters

Minulý týden zemřel čínský vězeň svědomí, nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po (61). Tento světově známý disident Čechům ukazuje rub zemanovské družby s Čínou, rub zemanovského obratu české zahraniční politiky od podpory lidských práv k podpoře komunistického zločinného režimu.

Jeho příběh je u nás známý také tím, že se spolu s dalšími odpůrci režimu inspirovali československou Chartou 77 a sepsali text nazvaný Charta 08; žádali v něm čínskou komunistickou vládu, aby chránila lidská práva, k čemuž se zavázala. Za tuto patočkovskou akci (prvními signatáři CH77 u nás byli Jan Patočka, Václav Havel a další disidenti) odsoudily čínské úřady Liou Siao-poa na 11 let kriminálu.

Trpěl rakovinou jater, po silném mezinárodním tlaku (jehož se česká vláda neúčastnila) ho vyšetřili dva onkologové z Německa a USA, podle nichž by bylo bývalo možné Lioua zachránit, kdyby byl rychle převezen na jednu z klinik, kde tito lékaři působí. Čínský režim to zakázal. Disident pak zemřel v nemocnici pod přísným policejním dohledem. Surové, zjevně propaganda, jež má Číňany odradit od odporu vůči totalitě.

Jiný čínský disident Wu-er Kchaj-si po smrti Lioua řekl: "Mám jen jedno sdělení. Čínská vláda brutálně zabila mého učitele a jednoho z nejopravdovějších a nejsvědomitějších Číňanů na světě. Chtěl bych se zeptat světových vůdců i všech lidí - na jaké jste straně?"

U českých vůdců to víme: stojí na čínské straně, údajně prý na straně obchodů, které se však prakticky ani nekonají.

Německá kancléřka Angela Merkelová se ve prospěch disidenta angažovala; na summitu G20 v Hamburku přesvědčovala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby dovolil Lioua převézt na léčení do zahraničí. Neuspěla, ale pokusila se. Nyní Německo nabídlo, že poskytne vdově po disidentovi útočiště; Liou Sia žije delší dobu v domácím vězení.

Pročínský a proruský Zeman

Česká reakce? Miloš Zeman po hradním mluvčím vzkázal: "Prezident republiky kondoluje hlavám státu, předseda vlády kondoluje premiérům, předseda Senátu kondoluje předsedům Senátu atp. A toto pravidlo funguje všude na světě. Žádnou nótu zasílat nebudeme." (Pravda, kondolovat panu Si, který má na smrti Lioua lví podíl, by byl ryzí cynismus.)

Mimochodem, Bílý dům, který vede Zemanův americký vzor Donald Trump, kondoloval. Asi to popletli. Zdá se, že je Trump Zemanovi čím dál vzdálenější.

Miloš Zeman, víme dlouho, je zcela pročínský, nezápadně pročínský, nějaká smrt disidenta s ním nehne. Nepochybujme, že prezident Havel by se nejen snažil Čínu přesvědčit, aby Lioua pustila na léčení, ale jistě by vdově kondoloval a zdůraznil smysl života slavného Číňana. (Možná i proto Zeman nekondoluje, aby nejednal jako Havel.)

Popravdě je ale jeho postoj konzistentní. Podobně se nikdy nesnaží podporovat ruské disidenty, když se stýká se svým "přítelem" Vladimirem Putinem. Zeman je prostě pročínský a proruský, stojí na opačné straně než Havel.

Zjevně mu vyhovuje prohlášení čínské diplomacie k úmrtí disidenta: "Čína je právní stát. Případ Lioua Siao-poa je součástí vnitřních záležitostí Číny." Jak se chováme ke svým občanům, do toho nikomu nic není. Na to nyní česká zahraniční politika ve vztahu k Číně kývá, čínský nacionalismus se potkává s českým nacionalismem; čeští politici přece taky čím dál častěji říkají, ať se do nás nikdo (třeba Brusel) nemíchá. Podobně jedná Maďarsko, Polsko. Postoj nebezpečný pro svobodomyslné občany.

Složitější postoj zaujal český premiér a jeho šéfdiplomat. Premiér Sobotka (zjevně se neporadil na Hradě) kondoloval: "Pociťujeme hluboký zármutek nad ztrátou vašeho manžela, který ztělesňoval odvahu a lidskost a jenž se mimo jiné inspiroval odkazem bývalého českého prezidenta Václava Havla." Také Lubomír Zaorálek na Twitteru vyjádřil soustrast. Pokud však jde o osud vdovy, nechystá se žádná výzva české vlády či ministerstva zahraničí k jejímu osvobození.

Zdá se dobré, že Sobotka kondoluje, ale je to zase jeho typická hrc frc politika, stejně jako u Zaorálka. Oba v tom lítají, se Zemanem dělají pročínskou politiku, Sobotka spolupodepsal i potupné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, není známo, že by za Lioua nějak bojoval, ale pokondoluje. Nevíte, kde vlastně český premiér stojí, na čí straně. Víte jen to, že si troufne až po smrti disidenta mluvit o jeho odvaze a lidskosti. Trochu pozdě.

Je to smutné, trapné, zahanbující. Nelze přece kondolovat vdově, a zároveň se nesnažit ji osvobodit z domácího vězení, chválit odvahu, a nesnažit se osvobodit tisíce čínských politických vězňů, o kterých, oproti Liou Siao-poovi, ani nevíme.

Drsná, Pekingem zřejmě zaviněná či urychlená smrt disidenta je pro české občany důkazem, s jakým režimem si naši politici hrají, jak krutému režimu se klanějí, bijí před ním čelem o zem jako ubozí vazalové. Smrt Liou Siao-poa svlékla Zemana, Sobotku i Zaorálka, naše jako demokraty, donaha.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Malta přijala 90 migrantů zachráněných italskou pobřežní stráží

Řím jejich přijetí maltskými úřady požadoval poté, co je na žádost Valletty zachránily v maltských pobřežních vodách italské lodě. S odkazem na vyjádření mluvčího maltské pobřežní stráže o tom informovala agentura AFP.

"Minulou noc jsme na požadavek maltských úřadů provedli záchranou operaci malého plavidla s asi 90 migranty hluboko v území, za které zodpovídá Malta," uvedla italská pobřežní stráž ve vyjádření s tím, že za utečence převzala Valletta předem zodpovědnost. Maltská pobřežní stráž o něco později uvedla, že migranty převzala a že jsou na cestě na pevninu.

Itálie a Malta dlouhodobě odmítají utečence zachráněné na moři přijímat. Evropská unie stáhla z vod u Libye všechna plavidla své pohraniční agentury Frontex, dohled v oblasti nyní provádí pouze letecky. Lodě humanitárních organizací, které nyní v podstatě jako jediné migrantům na moři pomáhají, čelí stále větším překážkám ze strany evropských vlád.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy