Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 6. 2015 12:20

Sobotka na summitu EU vyhrál. Zeman s Fialou jdou proti němu

Komentář Martina Fendrycha: Povinné kvóty ne, usnesli se lídři EU. A přece pomohou, ovšem dobrovolně. Českou vládu za to doma čeká masáž.
Zeman na Vysočině: "Uprchlíci jsou jako jezinky." To je tedy úroveň.
Zeman na Vysočině: "Uprchlíci jsou jako jezinky." To je tedy úroveň. | Foto: Matej Slávik

Povinné kvóty uprchlíků na summitu lídrů Evropské unie neprošly. Po divokém sedmihodinovém jednání český premiér Sobotka oznámil, že se „povedlo uhájit princip dobrovolnosti“. O počtech utečenců, které mají jednotlivé země přijmout, dohoda nepadla. Státy teprve řeknou, kolik jich vezmou.

Zdá se tedy, že Bohuslav Sobotka zas jednou vyhrál. Pokud jde o Unii a náš pobyt v ní, zvolil správnou strategii (ne povinné, ale dobrovolné přijímání utečenců) a přidal se na vítěznou stranu. Může nyní doma tvrdit, že jsme v EU, již sužuje obří uprchlická vlna, zůstali nadále suverénním státem.

Mnohem důležitější než kvóty nekvóty však je fakt, že se státy i přes hádku a vyhrožování odchodem z jednání nakonec dohodly Itálii a Řecku pomoct. Italský premiér Matteo Renzi během nočního jednání sdělil kolegům premiérům: „Pokud nesouhlasíte s rozmístěním 40 tisíc uprchlíků, nezasloužíte si nazývat se Evropany.“ Měl pravdu. Unie jednala o svých hodnotách.

Kolik běženců tedy dobrovolně přijmeme? Zde je tweet Donalda Tuska, předsedy Evropské rady, který napsal na summitu v pátek ve tři ráno: „Ministři vnitra dokončí plán do konce července. A dalších 20 000 bude přesídleno; celkem 60 000 utečenců.“ Mimochodem europolitika je dnes tweetová. Počítejme tedy, že k nám přijde okolo 2000 běženců.

Mezi příjemce nebudou zařazeny státy již nyní přetížené utečenci: Řecko a Itálie (logicky), ale i Maďarsko a Bulharsko, což se jeví jako rozumné a spravedlivé. Na nás vyjde počet zřejmě o něco vyšší, než se původně předpokládalo, okolo dvou tisíc běženců. Číslo únosné. Dodejme, že podle více zpráv z Afriky prchají spíše elity, které se lépe dokážou přizpůsobit.

Sobotka uspěl na summitu, doma si však zavařil. Hysterie stoupá. Napsala mi jedna čtenářka, co jí o utečencích říkají přátelé: „V žádném případě je do Evropy nepustit! Potápět lodě. Pokud to jinak nepůjde, i s lidmi na palubě! Raději ať zemřou i ti nevinní, kterých je minimum, než aby se sem s uprchlíky dostali teroristé. A všichni, kteří se uprchlíků zastávají, si je mají vzít k sobě domů.“ Takovými reakcemi - někdy jako přes kopírák, zhusta anonymními - se internet hemží.

Politické body chce z neštěstí Afričanů vytřískat pravicový populista, předseda ODS Petr Fiala. I on si v pátek zatweetoval: „Premiér nehájil v Bruselu zájmy občanů, ale tváří se jako vítěz. Výsledkem jednání je, že do ČR přijede více uprchlíků, než bylo plánováno.“ Což nemůže vědět. Výsledkem ve skutečnosti je, že Česko přijme, kolik bude schopno.

Zeman: Uprchlíci jsou jezinky

Kam se ale populista Fiala, který myslí na volby, a ne na utečence, hrabe na Miloše Zemana. To je populistické eso číslo jedna. Během návštěvy Kraje Vysočina hovořil i o migraci. „Zastávám názor, který vychází z pohádky o jezinkách. Jen dva prstíčky strčíme, jen co se ohřejeme, hned zase půjdeme. Jde o řetězovou reakci. Dnes se bavíme o tisícovce uprchlíků, ale z tisícovky budou desetitisíce a z desetitisíců statisíce. A potom už to nezastavíme.“

Opravdu se české elity (naši lidé většinou považují za elity politiky, lidi u moci, nikoli intelektuály a lidi z kultury) vyznamenávají. Nadbíhají tomu nejhoršímu v nás. Fiala by rád vzkřísil mrtvou stranu a využije čehokoli (snad se nakonec nepřidá i na stranu Putina). A Zeman, už to tak vypadá, bude chtít kandidovat na Hrad ještě jednou a dělá permanentní kampaň.

Summit jednal o uprchlické krizi šířeji. Lídři se dohodli na krocích, které odpovídají schengenské azylové legislativě. (Udržení Schengenu je pro EU i pro Česko klíčové.) Uprchlíci budou systematicky registrováni a budou jim odebírány otisky v prvních bezpečných zemích, do nichž přijdou. Jednalo se též o vracení ekonomických uprchlíků.

Ti mají být nekompromisně posíláni zpět do bezpečných zemí původu. Pokud to půjde. Není to totiž vůbec jednoduché. Zdrojové státy své občany nemusejí chtít přijmout zpět, nemusejí spolupracovat. Navíc, takovou zkušenost mají třeba v českém detenčním táboře Bělá - Jezová, mnohdy nelze zjistit, z jaké země imigrant přišel. Pak je (u nás) vypuštěn za bránu...

Jaký je výsledek uprchlické agendy summitu lídrů evropských zemí? Rozumný. Nadějný. Ale většinově u nás nebude přijat jako výhra, nýbrž jako prohra. Antiuprchlická hysterie jede na plné obrátky. Viz Fialu a Zemana, ale i tisíce dalších. Pro Sobotkovu vládu to teprve začne být hodně těžké.

 

Právě se děje

Další zprávy