Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 6. 2014 19:06

Sobotka ohrožuje bezpečnost Česka. Nechová se jako premiér

Glosa Martina Fendrycha: Ve chvíli, kdy jsme jako země zcela závislí na spojencích, sami se neubráníme nikomu, premiér Sobotka odmítá posílení jednotek NATO v Evropě. Děs.
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. Jako by snad žádná ruská hrozba neexistovala.
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. Jako by snad žádná ruská hrozba neexistovala. | Foto: ČTK

Něco s námi není v pořádku. Čechům chybí pud sebezáchovy. Nebo si snad vypěstovali stockholmský syndrom a touží opět upadnout do dusivého ruského područí?

Americký prezident Barack Obama při návštěvě Polska oznámil, že Spojené státy chtějí kvůli ruské invazi na Krym a aktivitám na Ukrajině posílit svoji vojenskou přítomnost v Evropě. Na ta slova zareagoval český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) během své návštěvy ve Vídni: „Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci.“ A pokračoval: „Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě.“

Sobotka de facto pokračuje v mudrování našeho ministra obrany Martina Stropnického (ANO) pro agenturu Reuters. Stropnický řekl, že by Češi nechtěli vojáky NATO na našem území, a přirovnal je k okupačním ruským vojskům v roce 1968. - Je dost děsivé tyto výplody poslouchat. Člověk se obává, aby vláda za chvíli neoznámila, že uvažuje o vystoupení ze Severoatlantické aliance. (Abychom nedráždili Rusy.)

Česká realita je dnes temná. Odmítli jsme podporu Američanům, když u nás chtěli vybudovat obranný radar. Dnes k nám bez problémů doletí ruské útočné rakety. Díky odmítnutí radaru jsme se zbavili šance, aby naše území požívalo vyšší rozvědné ochrany proti ruským tajným službám.

A jejich přítomnost je vidět. Nedočteme se o ní jen ve výročních zprávách tajné služby BIS. (Z nich je zřetelné, že aktivita ruských agentů a vlivových agentur u nás prudce stoupá a že stála i za protiradarovými aktivitami u nás.) Můžeme ji sledovat dennodenně v komentářích pod texty na internetu. Jakmile kdokoli píše o Ukrajině, Rusku, o proruských Zemanových postojích atd., hned je zavalen zuřivými příspěvky pod textem, které jsou zásadně a jasně antiamerické a vždy silně proruské.

Martin Stropnický se taky vyznamenal. Coby ministr obrany ČR přirovnal vojáky NATO k okupantům z roku 1968.
Martin Stropnický se taky vyznamenal. Coby ministr obrany ČR přirovnal vojáky NATO k okupantům z roku 1968. | Foto: Ludvík Hradilek

Ruské tajné služby utržené ze řetězu

To se děje v době, kdy Rusové rozjíždějí novou expanzi, kdy naši sousedi Poláci a pobaltské země cítí existenciální obavu z ruských vojenských a rozvědných aktivit, kdy je Ukrajina postupně trhána na kusy. Ruské tajné služby vědí, jak se dá která zem nejlépe ovlivnit, jak lidi blbnout. Znají českou povahu a umějí na tu strunu zahrát.

Skandální ovšem je, že na to slyší i předseda vlády Sobotka a že ten ostudný výrok pronese na zahraniční cestě. Český premiér musí vědět, že bez NATO jsme Rusům vydáni napospas. Jenomže to ho teď nepálí. Prohrál volby do Evropského parlamentu, v ČSSD čelí ostré kritice za podporu Ukrajiny proti Rusku, a aby to oslabil, vysype tak nehorázný výrok. Nechutné. Sobotka je vyplašený ubožák; nemá na to, aby stál v čele země. Bohužel. Příliš slabý muž.

Dokonce i český prezident Zeman, který je znám svým lavírováním mezi Moskvou a Bruselem, tentokrát mluvil rozumněji než Sobotka. O Obamově zprávě, že USA zvýší počet vojáků v Evropě, řekl: „Jedná se o několik stovek výsadkářů. Nemyslím si, že by to zvyšovalo napětí. Je to přirozený důsledek anexe Krymu, čili teritoriální expanze Ruské federace.“ A ještě: „Kdysi jsem to nazval odstrašováním. Je to gesto – kdyby Rusko například okupovalo východní Ukrajinu, nezůstalo by to bez odpovědi.“

Sobotka si bohužel vůbec neuvědomuje, že nejde jen o Česko, ale také o naše spojence, tedy o pobaltské země a o Polsko. Jenže na těch mu houby záleží. Hlavně se udržet jako předseda ČSSD a vlády. Trapné. Neskutečně trapné a Česko vážně ohrožující. Bohužel se nedá čekat, že by třeba předseda ANO Andrej Babiš Sobotku okřikl. Ten se na to zřejmě dívá velmi podobně.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 39 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Jandová skončila v časovce juniorek na MS na 25. místě

Veronika Jandová skončila v časovce juniorek na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 25. místě, další česká závodnice Kristýna Burlová obsadila 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, který 13,7 kilometru dlouhou trať zvládla za 22:16 minuty.

Druhá skončila mistryně Evropy ze srpnového domácího šampionátu v Alkmaaru Nizozemka Shirin van Anrooijová, která zaostala za Garejevovou o 3,61 sekundy. Obě si tak prohodily pořadí z ME. Bronz získala doma Britka Elynor Backstedtová, jež na vítězku ztratila 10,93 sekundy.

Další zprávy