Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 6. 2014 19:06

Sobotka ohrožuje bezpečnost Česka. Nechová se jako premiér

Glosa Martina Fendrycha: Ve chvíli, kdy jsme jako země zcela závislí na spojencích, sami se neubráníme nikomu, premiér Sobotka odmítá posílení jednotek NATO v Evropě. Děs.
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. Jako by snad žádná ruská hrozba neexistovala.
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. Jako by snad žádná ruská hrozba neexistovala. | Foto: ČTK

Něco s námi není v pořádku. Čechům chybí pud sebezáchovy. Nebo si snad vypěstovali stockholmský syndrom a touží opět upadnout do dusivého ruského područí?

Americký prezident Barack Obama při návštěvě Polska oznámil, že Spojené státy chtějí kvůli ruské invazi na Krym a aktivitám na Ukrajině posílit svoji vojenskou přítomnost v Evropě. Na ta slova zareagoval český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) během své návštěvy ve Vídni: „Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci.“ A pokračoval: „Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě.“

Sobotka de facto pokračuje v mudrování našeho ministra obrany Martina Stropnického (ANO) pro agenturu Reuters. Stropnický řekl, že by Češi nechtěli vojáky NATO na našem území, a přirovnal je k okupačním ruským vojskům v roce 1968. - Je dost děsivé tyto výplody poslouchat. Člověk se obává, aby vláda za chvíli neoznámila, že uvažuje o vystoupení ze Severoatlantické aliance. (Abychom nedráždili Rusy.)

Česká realita je dnes temná. Odmítli jsme podporu Američanům, když u nás chtěli vybudovat obranný radar. Dnes k nám bez problémů doletí ruské útočné rakety. Díky odmítnutí radaru jsme se zbavili šance, aby naše území požívalo vyšší rozvědné ochrany proti ruským tajným službám.

A jejich přítomnost je vidět. Nedočteme se o ní jen ve výročních zprávách tajné služby BIS. (Z nich je zřetelné, že aktivita ruských agentů a vlivových agentur u nás prudce stoupá a že stála i za protiradarovými aktivitami u nás.) Můžeme ji sledovat dennodenně v komentářích pod texty na internetu. Jakmile kdokoli píše o Ukrajině, Rusku, o proruských Zemanových postojích atd., hned je zavalen zuřivými příspěvky pod textem, které jsou zásadně a jasně antiamerické a vždy silně proruské.

Martin Stropnický se taky vyznamenal. Coby ministr obrany ČR přirovnal vojáky NATO k okupantům z roku 1968.
Martin Stropnický se taky vyznamenal. Coby ministr obrany ČR přirovnal vojáky NATO k okupantům z roku 1968. | Foto: Ludvík Hradilek

Ruské tajné služby utržené ze řetězu

To se děje v době, kdy Rusové rozjíždějí novou expanzi, kdy naši sousedi Poláci a pobaltské země cítí existenciální obavu z ruských vojenských a rozvědných aktivit, kdy je Ukrajina postupně trhána na kusy. Ruské tajné služby vědí, jak se dá která zem nejlépe ovlivnit, jak lidi blbnout. Znají českou povahu a umějí na tu strunu zahrát.

Skandální ovšem je, že na to slyší i předseda vlády Sobotka a že ten ostudný výrok pronese na zahraniční cestě. Český premiér musí vědět, že bez NATO jsme Rusům vydáni napospas. Jenomže to ho teď nepálí. Prohrál volby do Evropského parlamentu, v ČSSD čelí ostré kritice za podporu Ukrajiny proti Rusku, a aby to oslabil, vysype tak nehorázný výrok. Nechutné. Sobotka je vyplašený ubožák; nemá na to, aby stál v čele země. Bohužel. Příliš slabý muž.

Dokonce i český prezident Zeman, který je znám svým lavírováním mezi Moskvou a Bruselem, tentokrát mluvil rozumněji než Sobotka. O Obamově zprávě, že USA zvýší počet vojáků v Evropě, řekl: „Jedná se o několik stovek výsadkářů. Nemyslím si, že by to zvyšovalo napětí. Je to přirozený důsledek anexe Krymu, čili teritoriální expanze Ruské federace.“ A ještě: „Kdysi jsem to nazval odstrašováním. Je to gesto – kdyby Rusko například okupovalo východní Ukrajinu, nezůstalo by to bez odpovědi.“

Sobotka si bohužel vůbec neuvědomuje, že nejde jen o Česko, ale také o naše spojence, tedy o pobaltské země a o Polsko. Jenže na těch mu houby záleží. Hlavně se udržet jako předseda ČSSD a vlády. Trapné. Neskutečně trapné a Česko vážně ohrožující. Bohužel se nedá čekat, že by třeba předseda ANO Andrej Babiš Sobotku okřikl. Ten se na to zřejmě dívá velmi podobně.

 

Právě se děje

Další zprávy