Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 11. 2016 12:45

Sobotka se stává oranžovým hrobníkem, Tejc trumpuje a Zimola babišuje. Zeman vítězí

Sociální demokracie slábne, zapřela svůj program, kopíruje ANO bezobsažností, Zemana a Trumpa svými novými tendencemi. Kde je důvod ji volit?
Bohuslav Sobotka by si mohl říkat: "On musí růsti, já pak menšiti se..."
Bohuslav Sobotka by si mohl říkat: "On musí růsti, já pak menšiti se..." | Foto: Ludvík Hradilek

Sociální demokracie prohrála krajské a senátní volby, znervóznilo ji to a ještě víc rozpoltilo. Oživla "lánská parta", pučisté, kteří chtěli po minulých sněmovních volbách s Milošem Zemanem odstřelit Bohuslava Sobotku. To oživení připomíná starou ránu, která se ozve, když se zhorší počasí. A počasí se pro ČSSD hodně zhoršilo.

Premiér udělal chybu. Když jeho strana projela volby, měl nabídnout rezignaci. Nezáleží na tom, kolik toho udělal, jak moc se najezdil a namluvil. ČSSD prohrála a to gesto bylo namístě. Nevadí, že zbývá necelý rok do voleb, o to by bylo bývalo silnější.

Pozorovat ČSSD je tragikomické. Jak "demokraticky" myslí, jak je tam takřka hříšná představa, že by na předsedu kandidovali dva lidé. (Pocit, že na šéfa má kandidovat jen jeden, u nás nebezpečně zdomácněl, stejné to je v ANO, topce, ODS, u lidovců.)

Sobotka odmítl přijmout odpovědnost za porážku, uškodil si i tím, že za sebe obětoval jiné. Pochopil, že "strana změnu potřebuje", ale udělal to nedůvěryhodně. Vyhodil skutečného socana, který mu byl věrný, a ministra, do kterého s gustem kopal Andrej Babiš.

Proti Sobotkovi vytáhl Jeroným Tejc, lánský pučista a předseda ústavně-právního výboru sněmovny. Má mu co vracet, toužil se stát ministrem vnitra, ale místo mu vyfoukl ve straně vlivnější Milan Chovanec, sám taky lánský pučista, který dokázal včas otočit. Chovanec byl na minulém sjezdu 2015 zvolen prvním místopředsedou ČSSD, i když o prsa.

Tejc teď jde Chovancovi po stranické funkci, chce se stát dvojkou ČSSD. Právu řekl: "Kdo mě v posledních měsících sledoval, tak nepochybuje, že bych měl dost odvahy i sil svést souboj o předsedu. A za současné situace ho možná i vyhrát."

Neučiní tak, protože by se "nejdříve vláda a následně i strana" ocitla v krizi. "Velmi pravděpodobně by mé vítězství přineslo pád vlády půl roku před volbami." Tejc si fandí, vůbec není jisté, že by Sobotku porazil. Představa, jak delegáti zvolí pučistu za šéfa, je absurdní.

Zámek hrůzy obsazen

Probíhá soutěž, jak co nejvíc zmasakrovat program strany. Tejc nabízí opravdu "originální" recepty: "Především nesmíme z voličů, kteří mají obavy o bezpečí svých dětí a nechtějí zde muslimská ghetta, dělat nevzdělané a nesolidární xenofoby a myslet si, že si je koupíme třemi sty korunami k důchodu nebo zvýšením platu."

Strach je nejlepší kuchař, vlítneme na to a vyděsíme je. Tejc spustil kalhoty, ačkoliv jsou uprchlíci daleko a k nám sotva zabloudí. Kalkul vysloveně hloupý, v pouťovém "zámku hrůzy" je už plně obsazeno.

Tejc doplnil: "Takto svět už dávno nefunguje. Nejen v USA už to vědí. Lidé chtějí sociální demokracii, která jim bude rozumět a oni budou rozumět jí. Chtějí, aby jim naslouchala, a ne je poučovala o tom, co si mají myslet o migrantech nebo Babišovi."

Donald Trump Tejce zjevně obdařil novým nábojem. Prý by se ČSSD měla přestat "zabývat podružnostmi, jako jsou povinná mateřská pro muže, adopce homosexuálními páry nebo zákazem kouření v zoo". Návrat k starým pořádkům. Nějaký soc.dem. étos? Blbost, zmuchlat a zahodit a hurá ke konvičkovcům a okamurovcům, hurá za úspěšným Trumpem.

Tejc chce přitvrdit; jednou z jeho "myšlenek, jak program oživit" je "snížení trestní zodpovědnosti mladistvých za násilné činy nebo zpřísnění azylového zákona". Žádá oklestění Listiny práv a svobod, vypuštění článku o azylu. Navrhuje "posílit solidaritu se zodpovědnými, a ne s těmi, kteří umějí jen brát". Domyslete si, koho myslí těmi, co umějí jen brát. Nacionálsocialismus jak vyšitý.

Babiš se uculuje

Jihočeský hejtman Jiří Zimola navrhuje rozdělit funkci premiéra a šéfa strany. V březnu 2017 by si ČSSD zvolila nového předsedu, Sobotka by dál vedl vládu. Premiér to prohlásil za "nesmysl, který by vedl jen k předvolebnímu oslabení ČSSD a nahrál hnutí ANO". – Ten model není nemožný, ale pro Sobotku nepřijatelný; ztratil by vliv na rozhodování ve straně, stal by se dosluhujícím premiérem, minulostí. Přesně o to však Zemanovým žákům (také Zimola se účastnil lánské schůzky) jde.

Musíme se zamyslet nad naší politikou, výměna ministrů je první dobrý krok. Dienstbier je slabým článkem vlády, říká hejtman Jiří Zimola.
24:11
Musíme se zamyslet nad naší politikou, výměna ministrů je první dobrý krok. Dienstbier je slabým článkem vlády, říká hejtman Jiří Zimola. | Video: Martin Veselovský

Sobotka reaguje hrc frc, nadbíhá Zemanovi (viz prohlášení čtyř ústavních činitelů k Číně nebo úvahu, že by radši Zemana než Horáčka). Vyzval Zimolu a Tejce, ať si to s ním v březnu rozdají: "Doporučoval bych významným mediálním kritikům Jiřímu Zimolovi a Jeronýmu Tejcovi, aby kandidovali na předsedu strany. Pokud mají takto odlišné vize, pokud nesouhlasí s mou politikou, je nejlepší cestou kandidovat. Buď mají kandidovat, nebo mají mlčet."

Oranžoví se perou, Zeman a Babiš se smějou. Prezidentovi nastal čas sladké pomsty. Na ČSSD dávno z výšky kašle, jde mu o zničení zrádce Sobotky, neodpouští. Šéf ANO je taky na koni, dobře ví, že hádající se strana působí na voliče jako repelent na komáry. Proč volit partaj v rozkladu?

Andrej Babiš se asi taky raduje, jak slábne odpor ČSSD proti němu coby ohrožení demokracie. Sobotka ochabuje, Dienstbier byl vyhozen, Zimola si s majitelem Agrofertu rozumí, má k němu i k Zemanovi nejblíže z ČSSD. Tejc taky odmítá hon na Babiše. Viz jeho větu, že voliči po sociální demokracii "chtějí, aby jim naslouchala, a ne je poučovala o tom, co si mají myslet o migrantech nebo Babišovi".

Komické: Sobotka s Chovancem se tolik snažili svoji stranu ochránit, zlikvidovali kvůli tomu Roberta Šlachtu a jím vedenou protimafiánskou složku policie (ÚOOZ). Nebylo jim to nic platné. Sociální demokracie slábne, zapřela svůj program, kopíruje ANO bezobsažností, Zemana, Konvičku a Trumpa novými tendencemi. Proč by ji měli normální socdemáci volit? A proč by ji měli volit Zemanovi příznivci? Co je to vůbec za stranu?

Bohuslav Sobotka dost možná zůstane šéfem své uvadající partaje až do voleb, zůstane skoro jistě i premiérem, ale zároveň se díky své nepevnosti stává oranžovým hrobníkem.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy