Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 11. 2016 12:45

Sobotka se stává oranžovým hrobníkem, Tejc trumpuje a Zimola babišuje. Zeman vítězí

Sociální demokracie slábne, zapřela svůj program, kopíruje ANO bezobsažností, Zemana a Trumpa svými novými tendencemi. Kde je důvod ji volit?
Bohuslav Sobotka by si mohl říkat: "On musí růsti, já pak menšiti se..."
Bohuslav Sobotka by si mohl říkat: "On musí růsti, já pak menšiti se..." | Foto: Ludvík Hradilek

Sociální demokracie prohrála krajské a senátní volby, znervóznilo ji to a ještě víc rozpoltilo. Oživla "lánská parta", pučisté, kteří chtěli po minulých sněmovních volbách s Milošem Zemanem odstřelit Bohuslava Sobotku. To oživení připomíná starou ránu, která se ozve, když se zhorší počasí. A počasí se pro ČSSD hodně zhoršilo.

Premiér udělal chybu. Když jeho strana projela volby, měl nabídnout rezignaci. Nezáleží na tom, kolik toho udělal, jak moc se najezdil a namluvil. ČSSD prohrála a to gesto bylo namístě. Nevadí, že zbývá necelý rok do voleb, o to by bylo bývalo silnější.

Pozorovat ČSSD je tragikomické. Jak "demokraticky" myslí, jak je tam takřka hříšná představa, že by na předsedu kandidovali dva lidé. (Pocit, že na šéfa má kandidovat jen jeden, u nás nebezpečně zdomácněl, stejné to je v ANO, topce, ODS, u lidovců.)

Sobotka odmítl přijmout odpovědnost za porážku, uškodil si i tím, že za sebe obětoval jiné. Pochopil, že "strana změnu potřebuje", ale udělal to nedůvěryhodně. Vyhodil skutečného socana, který mu byl věrný, a ministra, do kterého s gustem kopal Andrej Babiš.

Proti Sobotkovi vytáhl Jeroným Tejc, lánský pučista a předseda ústavně-právního výboru sněmovny. Má mu co vracet, toužil se stát ministrem vnitra, ale místo mu vyfoukl ve straně vlivnější Milan Chovanec, sám taky lánský pučista, který dokázal včas otočit. Chovanec byl na minulém sjezdu 2015 zvolen prvním místopředsedou ČSSD, i když o prsa.

Tejc teď jde Chovancovi po stranické funkci, chce se stát dvojkou ČSSD. Právu řekl: "Kdo mě v posledních měsících sledoval, tak nepochybuje, že bych měl dost odvahy i sil svést souboj o předsedu. A za současné situace ho možná i vyhrát."

Neučiní tak, protože by se "nejdříve vláda a následně i strana" ocitla v krizi. "Velmi pravděpodobně by mé vítězství přineslo pád vlády půl roku před volbami." Tejc si fandí, vůbec není jisté, že by Sobotku porazil. Představa, jak delegáti zvolí pučistu za šéfa, je absurdní.

Zámek hrůzy obsazen

Probíhá soutěž, jak co nejvíc zmasakrovat program strany. Tejc nabízí opravdu "originální" recepty: "Především nesmíme z voličů, kteří mají obavy o bezpečí svých dětí a nechtějí zde muslimská ghetta, dělat nevzdělané a nesolidární xenofoby a myslet si, že si je koupíme třemi sty korunami k důchodu nebo zvýšením platu."

Strach je nejlepší kuchař, vlítneme na to a vyděsíme je. Tejc spustil kalhoty, ačkoliv jsou uprchlíci daleko a k nám sotva zabloudí. Kalkul vysloveně hloupý, v pouťovém "zámku hrůzy" je už plně obsazeno.

Tejc doplnil: "Takto svět už dávno nefunguje. Nejen v USA už to vědí. Lidé chtějí sociální demokracii, která jim bude rozumět a oni budou rozumět jí. Chtějí, aby jim naslouchala, a ne je poučovala o tom, co si mají myslet o migrantech nebo Babišovi."

Donald Trump Tejce zjevně obdařil novým nábojem. Prý by se ČSSD měla přestat "zabývat podružnostmi, jako jsou povinná mateřská pro muže, adopce homosexuálními páry nebo zákazem kouření v zoo". Návrat k starým pořádkům. Nějaký soc.dem. étos? Blbost, zmuchlat a zahodit a hurá ke konvičkovcům a okamurovcům, hurá za úspěšným Trumpem.

Tejc chce přitvrdit; jednou z jeho "myšlenek, jak program oživit" je "snížení trestní zodpovědnosti mladistvých za násilné činy nebo zpřísnění azylového zákona". Žádá oklestění Listiny práv a svobod, vypuštění článku o azylu. Navrhuje "posílit solidaritu se zodpovědnými, a ne s těmi, kteří umějí jen brát". Domyslete si, koho myslí těmi, co umějí jen brát. Nacionálsocialismus jak vyšitý.

Babiš se uculuje

Jihočeský hejtman Jiří Zimola navrhuje rozdělit funkci premiéra a šéfa strany. V březnu 2017 by si ČSSD zvolila nového předsedu, Sobotka by dál vedl vládu. Premiér to prohlásil za "nesmysl, který by vedl jen k předvolebnímu oslabení ČSSD a nahrál hnutí ANO". – Ten model není nemožný, ale pro Sobotku nepřijatelný; ztratil by vliv na rozhodování ve straně, stal by se dosluhujícím premiérem, minulostí. Přesně o to však Zemanovým žákům (také Zimola se účastnil lánské schůzky) jde.

Musíme se zamyslet nad naší politikou, výměna ministrů je první dobrý krok. Dienstbier je slabým článkem vlády, říká hejtman Jiří Zimola.
24:11
Musíme se zamyslet nad naší politikou, výměna ministrů je první dobrý krok. Dienstbier je slabým článkem vlády, říká hejtman Jiří Zimola. | Video: Martin Veselovský

Sobotka reaguje hrc frc, nadbíhá Zemanovi (viz prohlášení čtyř ústavních činitelů k Číně nebo úvahu, že by radši Zemana než Horáčka). Vyzval Zimolu a Tejce, ať si to s ním v březnu rozdají: "Doporučoval bych významným mediálním kritikům Jiřímu Zimolovi a Jeronýmu Tejcovi, aby kandidovali na předsedu strany. Pokud mají takto odlišné vize, pokud nesouhlasí s mou politikou, je nejlepší cestou kandidovat. Buď mají kandidovat, nebo mají mlčet."

Oranžoví se perou, Zeman a Babiš se smějou. Prezidentovi nastal čas sladké pomsty. Na ČSSD dávno z výšky kašle, jde mu o zničení zrádce Sobotky, neodpouští. Šéf ANO je taky na koni, dobře ví, že hádající se strana působí na voliče jako repelent na komáry. Proč volit partaj v rozkladu?

Andrej Babiš se asi taky raduje, jak slábne odpor ČSSD proti němu coby ohrožení demokracie. Sobotka ochabuje, Dienstbier byl vyhozen, Zimola si s majitelem Agrofertu rozumí, má k němu i k Zemanovi nejblíže z ČSSD. Tejc taky odmítá hon na Babiše. Viz jeho větu, že voliči po sociální demokracii "chtějí, aby jim naslouchala, a ne je poučovala o tom, co si mají myslet o migrantech nebo Babišovi".

Komické: Sobotka s Chovancem se tolik snažili svoji stranu ochránit, zlikvidovali kvůli tomu Roberta Šlachtu a jím vedenou protimafiánskou složku policie (ÚOOZ). Nebylo jim to nic platné. Sociální demokracie slábne, zapřela svůj program, kopíruje ANO bezobsažností, Zemana, Konvičku a Trumpa novými tendencemi. Proč by ji měli normální socdemáci volit? A proč by ji měli volit Zemanovi příznivci? Co je to vůbec za stranu?

Bohuslav Sobotka dost možná zůstane šéfem své uvadající partaje až do voleb, zůstane skoro jistě i premiérem, ale zároveň se díky své nepevnosti stává oranžovým hrobníkem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy