Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
5. 5. 2017 12:05

Sobotka v tom lítá jak nudle v bandě: Demisi nepodá. Uvažuje přes Hrad, přes Zemana

Sobotka zklamal, únosný je dnes jen proto, že Babiš a Zeman jsou v demokratických podmínkách zcela neúnosní.
Nikdy ti neodpustím, Slávku... Nějak tak. Premiér by ale měl být pevnější, jistější, nejednat hrc frc.
Nikdy ti neodpustím, Slávku... Nějak tak. Premiér by ale měl být pevnější, jistější, nejednat hrc frc. | Foto: ČTK

Nevíme dne ani hodiny. V pátek dopoledne je všecko jinak než ve čtvrtek odpoledne. Ve čtvrtek odpoledne bylo všecko jinak než v úterý dopoledne. Bohuslav Sobotka na páteční tiskovce oznámil, že demisi nepodá a "ještě dnes odešle prezidentovi návrh na odvolání Andreje Babiše z vlády".

Vysvětlení změny: prezident interpretuje ústavu v rozporu s dosavadní praxí. Demisi premiéra nechápe jako demisi vlády, ale jako jeho osobní odstoupení. Sobotka vysvětlil, že v tom případě "by nebyl naplněn smysl toho, proč demisi podával", tedy konec vlády a jednání vládních stran o novém kabinetu zásadně bez Andreje Babiše.

Premiér se tak rozhodl po čtvrtečním extempore na Hradě. Miloš Zeman se tam zachoval jako kluk, dělal, jako že Sobotka nese demisi, a rozloučil se s ním, ačkoliv dobře věděl, že předseda vlády přichází na konzultaci. Po téhle hře Sobotka asi pochopil: jeho plán s demisí nemůže vyjít, Zeman všeho zneužije proti němu a pro Babiše, ústava neústava.

Nepodat demisi, když ví, že by nebyla přijata jako konec vlády, je rozumné. Tím však rozumnost premiéra končí. Chová se nesrozumitelně, reaguje příliš na Zemana, skáče, jak Hrad píská, uvažuje "přes Hrad", nikoli samostatně. V úterý dopoledne se dozvěděl, že Zeman žádost o odvolání nepřijme, tak vymyslel demisi. Jednal sice odvážně, ale taky zbrkle, bez projednání se stranou a bez odhadu, co asi Zeman udělá. Ta nepromyšlenost je chybná, když se jako politik (i jako nepolitik) rozhodnu pro jedno, byť extrémní, řešení, mám ho mít dobře okované, analyzované a držet ho. To Sobotka nezvládl.

Dělá salta, jako by mu někdo střílel pod nohy, jednat měl, teď to sám potvrdil,  opačně: podat v úterý návrh na odvolání Babiše a kašlat na to, jestli z něj "udělá mučedníka" nebo ne. Pokud by se byl Zeman šprajcoval, mohl se obrátit na Ústavní soud, případně teprve pak hrozit demisí "své vlády". Demise vlády nebyl špatný tah, měl kuráž, ale fungoval jen za podmínky, že Zeman bere vážně ústavu.

Stát řídí premiér, ne prezident

Vtip je v tom, že český stát řídí premiér, nikoli prezident, Zeman je většinou spíše ceremoniářem. Sobotka si dostatečně neuvědomuje sílu parlamentního systému, sílu premiérství, podléhá příliš pohledu Babiše, pro kterého je ústava něco jako požární řád v Lovochemii, a pohledu Zemana, který se chová, jako bychom žili v prezidentském systému, v němž nežijeme.

Pikantní je, že Zeman teď tahá za kratší kousek provazu; neustále totiž opakoval, jak demise "úspěšné vlády" nemá smysl. Teď dostal, co chtěl, vláda zůstává, plus návrh na odvolání ministra financí, který podle ústavy musí vyslyšet.

Pikantní je i to, že Sobotka nechtěl z Babiše dělat mučedníka, a teď ho z něj tedy vyrobí. Spoléhá asi na to, že majiteli svěřenského fondu, v němž je garážován Agrofert i Mafra, uškodí nahrávka, na níž dohaduje házení špíny na kolegy z vlády s novinářem z Mladé fronty Dnes. Věc v západní kultuře skutečně nevídaná a hnusná.

Na tiskovce Sobotka připomněl, jak Babiš lhal o tom, že média neovlivňuje. Toto podle Sobotky, stejně jako podezření, že se vyhýbal placení daní, vrchovatě stačí na jeho odvolání.

A ještě jedna Sobotkova nedomyšlenost. Babiš zjevně hraje o to, aby se udržel na financích, aby ho na ministerstvu nevystřídal někdo jiný, nedej bože někdo z jiné strany. Jenomže ČSSD už sdělila, že by finance nechala ANO. Takže se stejně nedozvíme, co tam Babiš tropil. Chyba.

Drsné, jak šéf země (tím premiér je), muž, který ji má řídit, nedokáže promyslet tak zásadní státní kroky jako demise či výměny ve vládě. Drsné, jak premiér v Česku válčí s prezidentem a jeho dětsky krutou nenávistí. Drsné, že místopředseda vlády chystá mediální kampaně proti kolegům z kabinetu. Pak se nedivme, že lidé vidí politiku jako špínu. (Rakouský deník Der Standard už v souvislosti s českou vládní krizí varoval před posílením extrémních stran.)

Návrh na odvolání Babiše je v pořádku. Postup, který premiér zvolil, jeho nepevnost a zmatek, bude pro veřejnost těžko srozumitelný. Lítá v tom jak nudle v bandě. Země přitom potřebuje premiéra pevného. Jako nudle v bandě si mohou připadat i občané, kteří ta salta sledují.

Co kdyby se dělo něco skutečně vážného? Nějaké vnější ohrožení? Jak by se asi Sobotka choval? Zemana, který si dělá, co chce, myslí výhradně na sebe, může krotit jen suverénní premiér, demokrat, který se nenechá rozhodit politikem zhlížejícím se v Putinovi a Si Ťin-pchingovi.

Sobotka zklamal, únosný je dnes jen proto, že Babiš a Zeman jsou v demokratických podmínkách zcela neúnosní. Jejich preference na tom nic nemění, jen ukazují, že nemají silné, skutečně demokratické soupeře. Nic víc.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy