Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 9. 2016 12:15

Sobotkovo psycho: Babiš náckuje, bere doping, zneužívá vládu. A ČSSD odloudí komunisty

Babiš šel do politiky s tím, že chce nápravu všech věcí. Žádnou nepřinesl. Naopak. Prostředí zhoršil. "Čistý" Sobotka to zhoršení do detailu zná.
Foto: Petr Vyoral

Je fascinující, jak česká politika funguje. Premiér Bohuslav Sobotka jasně chápe, kým je jeho vládní dvojka, ministr financí Andrej Babiš. Podle něj zpochybňuje holocaust, používá doping v politické soutěži, zřejmě zneužívá svého postavení, nerespektuje nepsaná pravidla atd. Mluví o něm jako o zlu. Zároveň s ním vládne.

Tento antivztah pozoruje celý národ. Stává se normálním, normou. Zvykáme si na to jako na něco málem nezbytného. Naopak to funguje úplně stejně, Babiš strká do jedné bedýnky všecky ostatní strany, ty klasické, "prodané", "zkorumpované". I on však se socialisty a lidovci sedí ve vládě. A začíná šilhat po komunistech.

Nevadí mu, že KSČ je stará strana na druhou, partaj v tom nejnegativnějším slova smyslu. Nereformovaná, zčásti stalinistická, ohánějící se demokracií jako dagestánskou kudlou. Z nejvyšší politiky štítivě odstavená. A přece tvrdohlavě drží linii, své staré voliče, snad i jejich děti. Hraje na národní zapomnění.

Sobotka poskytl Právu velké interview. O lex Babiš říká: "Ministr je u rozhodování o pravidlech. Ministr financí je u řízení daňové správy. Člen vlády disponuje množstvím informací, účastní se jednání nad celou řadou otázek. Kdyby bohatí lidé vstupovali do politiky a respektovali určitá nepsaná pravidla, tak bychom zákon zpřísňovat nemuseli. Oni nepsaná pravidla nerespektují."

Neříká, kde Babiš pravidla nerespektuje, ale mluví o něm. Takže víme, že ministr financí zneužívá informace z vlády pro Agrofert. Ano, považujeme to za samozřejmé, ale tady to potvrzuje premiér.

Dál: "Pokud jsou jejich podnikatelské aktivity moc široké, tak se ani nedá dohlédnout, jestli někde využili výhodu, nebo ne. Pokud má někdo stovky firem, jak to chcete ohlídat? Když se někdo stane členem vlády a vlastní média, jak vůči němu mohou ta média vykonávat kontrolu politické moci?"

Stovky firem (tedy Babiš). Plus, dodejme, spřátelení ministři a ředitelé státních podniků, kde firmy Agrofertu získávají zakázky. A média? Copak je Babiš nekoupil už před volbami? Před sestavením vlády? Každý věděl, že to bude problém. Dnes premiér říká: "V okamžiku, kdy politici budou média vlastnit, jak tu nastavíme normální prostředí pro politickou soutěž? To je prostě doping."

Premiér: Nerovné podnikatelské prostředí

Co se děje, když ministr vlastní firmy: "V okamžiku, když jste v centru moci, členem vlády, máte informace, které vaši konkurenti nemají. Kdo dohledá, že ten ministr tyto informace nepoužije ve svých podnikatelských aktivitách?" To se psalo, než byla vláda sestavena. Média kontrolovala, ČSSD dělala, že neslyší.

Sobotka o zakázkách: "Pokud jste podnikatel a hlásíte se do veřejné zakázky a proti vám stojí firma ministra, jenž má k dispozici ohromné množství informací, které vy nemáte – to není rovné podnikatelské prostředí." Objevil Ameriku. Před volbami.

Další kopanec premiéra: "Andrej Babiš nedodržuje ani ten současný zákon o střetu zájmů. Podle stanoviska legislativního odboru Úřadu vlády by měl odejít z dozorčí rady své německé chemičky a on to neučinil." Vicepremiér mimo zákon. Paráda. Proč bych já měl potom zákony dodržovat?

Sobotka znovu připomněl Babišovo "náckovství", jak dříve nazval jeho výrok o romském koncentračním táboru v Letech. "Myslím si, že není možné, aby kdokoliv relativizoval jakékoliv oběti nacistické perzekuce. Ať to byli Romové, Židé, nebo političtí vězni. Není ani možné zneužívat reálné problémy v sociálně vyloučených lokalitách a spojovat je s tím, jak vůči Romům postupovala protektorátní vláda nebo nacistický režim." Není možné, ale ono se to děje.

Ale vláda přes to přese všecko samozřejmě vydrží až do konce. Premiér: "Je tu silná vůle všech tří koaličních stran dotáhnout realizaci vládního programu do konce." Vládní psycho. Sobotkovo psycho. Babišovo psycho.

ANO: Zkažení všech věcí, ne náprava

Co na to majitel Agrofertu a ANO? Vždycky ví, jak Sobotkovi namydlit schody. Začíná koketovat s komunisty. Umí to z minulého režimu. V neděli v TV Prima o KSČ řekl: "Pokud je strana ignorována, i když ji volí patnáct procent lidí, nelze se tvářit, že jejich hlas nemá žádnou váhu." Připomněl četné koalice v krajích mezi komunisty a ČSSD.

Dobře cítí, že ještě není čas na vládnutí s třešničkami. Pravil: "Určitě vylučuji, že bychom šli s komunisty do vlády. Pokud mi demokratické strany zakazují jít do politiky, komunisté by mi znárodnili Agrofert." Víme, že v demokracii Agrofert znárodnit nelze. Takže jen bonmot.

Babiš však neodpověděl na otázku, zda by bral tichou podporu komunistů pro svou menšinovou vládu. Dodal: "Nerozumím, proč bychom nemohli vyjednávat se všemi. Je to o slušných lidech." (Takže Vojtěch Falmer Filip je "slušný člověk"? A Babiš taky?)

O tiché podpoře komunistů uvažovala ČSSD před minulými sněmovními volbami. Proto bylo rozprášeno bývalé vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Tehdy se lidé z vedení sociální demokracie (Sobotka, Zaorálek, Dienstbier) zřejmě báli, že ÚSTR bude pouštět informace o komunistech a jejich minulosti, jak to dělal při skládání krajských koalic.

Babiš opět jen kopíruje "staré partaje", jež tolik kritizuje. Navíc by jeho voliči podporu KSČ asi spolkli. Všecko od Babiše spolknou jak koblihu s kosteleckým párkem a vodňanským kuřetem. A po tiché podpoře vlády už by v dalším období mohla přijít vládní účast. Bez toho, že by se KSČ reformovala. A s tím, že nás chce vyhnat z NATO.

Babiš šel do politiky a tvrdil, že chce nápravu všech věcí. Žádnou nepřinesl. Naopak. Prostředí zhoršil. "Čistý" Sobotka to zhoršení do detailu zná. A přece s Babišem hraje a bude hrát. Toto má zvýšit důvěru v politiku? V demokracii? Ne. Prohloubí to nedůvěru. Využít toho budou moci strany v opozici. Komunisti, ale i ODS a TOP 09.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Exředitel Nemocnice Na Homolce Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Rozhodl o tom pravomocně odvolací soud

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy