Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
6. 1. 2016 14:10

Sobotkův e-mail: Zatím největší průšvih premiéra. U spojenců z toho musí být na větvi

Bezpečnostní rada státu řeší kybernetickou bezpečnost každou chvíli, máme na to i národní strategii. Sobotka ji zkompromitoval.
Doufejme, že kolegové jsou obezřetnější.
Doufejme, že kolegové jsou obezřetnější. | Foto: Ludvík Hradilek

Kdyby se natáčel nějaký instruktážní film o tom, jak si dát pozor na své elektronické informace, výtečně by se do něj hodil premiér Sobotka. Bohužel jako varovný příklad: takhle ne!

Ale není namístě dělat z toho veselou historku, opravdu ne. Naivně nebo blahosklonně zamykají své mailové a jiné schránky tisíce z nás. Každý na to může doplatit, každý se může stát obětí zločinu, Sobotkou. Ale jen jeden předloni slavnostně otevíral Národní centrum kybernetické bezpečnosti. Jen jeden předsedá Bezpečnostní radě státu, která kybernetickou bezpečnost a obranu řešila za loňský rok nejméně čtyřikrát, včetně Národní strategie na léta 2015 až 2020. Ten člověk se jmenuje Bohuslav Sobotka.

Takže by se dalo čekat, že o tom všem bude něco vědět a dá si sám pozor. Nedal. Používal soukromou e-mailovou adresu s dost chatrným zabezpečením a vyřizoval přes ni i politickou a pracovní korespondenci. Tím mimo jiné kompromitoval zmíněné kybernetické odhodlání vlády. Jako kdyby náčelník policejního kapsa-týmu jezdil po samoobsluze s dokořán rozepnutou taškou na vozíku.

Hackeři se mohou dostat na kobylku skoro každému, nedávno například odemkli soukromý e-mail ředitele CIA. U Sobotky to ale podle dostupných informací nebyla nějaká super sofistikovaná akce. Dostat se k heslu nebylo zvlášť složité. Žádná armáda čínských profíků, co dobývají americké databáze, jen „poctivá“ česká práce.

E-maily byly zveřejněny na neonacistických stránkách, které se hlásily už k předvánočnímu útoku na Sobotkův Twitter. Nemá smysl příliš pitvat samotný obsah korespondence, protože nevíme, zda a co zveřejněno nebylo. Stejně tak nejde konstatovat, že v mailech není nic důležitého a šlo „jen“ o výměnu názorů se straníky a vysokými úředníky. Příklad: když šéf Správy státních hmotných rezerv řeší s předsedou vlády české ropné zásoby v německém skladu (jde o miliardový spor!) na soukromém mailu @seznam.cz, je to úlet.

Nevíme, co všechno hackeři Sobotkovi ukradli a jestli může být vydíratelný. Věc je vážná. Bavíme se o premiérovi členského státu NATO, o stálém účastníkovi summitů a jiných strategických jednání, o politikovi s přístupem k důvěrným informacím prvního řádu. V době, kdy bezpečnostní situace v Evropě a okolí houstne jako už dávno ne.

Spojenci z toho musí být na větvi. A není těžké si představit, jak to, co místní hackeři, zkusí v bleděmodrém někdo třeba v ruských nebo čínských službách. Na Sobotku, samozřejmě i na jiné politiky. Motiv? Viz výroční zprávy BIS.

Můžeme se chlácholit nanejvýš tím, že zase nejsme tak cenní a zajímaví, aby se na naše špičky nějaká zahraniční špionážně-hackerská síť zaměřila. To je tedy velmi slabá útěcha. A navíc falešná, není to pravda. Jsme důležitější, než si myslíme.

Používání soukromého e-mailu na ministerstvu zahraničí je asi nejvážnějším skandálem prezidentské favoritky Hillary Clintonové. Sobotka to má podobně: laxní přístup k vlastní e-mailové bezpečnosti, to je největší průšvih, jakého se zatím v premiérském křesle dopustil.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy