Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 1. 2017 14:50

Jana Nečasová (Nagyová) vinna. Žalobci tohle kolo vyhráli, pravda se dere ven

U "profláknutých" kauz, jako jsou kauzy Jany Nečasové, se hraje o důvěryhodnost justice. Veřejnost má o vině jasno a pozorně sleduje, jak soud dopadne.
Dva klíčoví aktéři: Jana Nečasová a její muž, Petr Nečas, bývalý premiér, k němuž tajné zprávy BIS směřovaly.
Dva klíčoví aktéři: Jana Nečasová a její muž, Petr Nečas, bývalý premiér, k němuž tajné zprávy BIS směřovaly. | Foto: Ludvík Hradilek

Další kolo kauz Jany Nečasové, dříve Nagyové, skončilo u pražského městského soudu. Soudce Petr Novák rozhodl o vině v případu, kdy byly vyzrazeny utajované informace Bezpečnostní informační služby (BIS). Současná manželka bývalého premiéra Petra Nečase dostala podmínku na 18 měsíců, lobbista Ivo Rittig a jeho právník David Michal podmíněný trest devět měsíců. Tehdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra byl obžaloby zproštěn. Rozsudek není pravomocný.

Zásadní roli v celém případu hrály opět odposlechy, stejně jako u exhejtmana Davida Ratha. V jeho kauze Vrchní soud v Praze prohlásil povolení odposlechů a sledování za nezákonné, vše se proto vrací na začátek, může se stát, že Rath skončí jako nevinný. V jeho případu byly zásahy do soukromí povolovány, aniž by žadatelé o nasazení "uší" splnili zákonné podmínky (tvrdí vrchní soud). Zásadní vada na kráse.

V případu prozrazené zprávy BIS se Rittig v roce 2012 od Nečasové a ministra zemědělství Bendla dozvěděl: Nečas od šéfa civilní rozvědky obdržel tajný materiál. Lobbista usoudil, že se ho asi týká, proto o něj usiloval. Jana Nečasová podle soudu prozradila obsah tajné zprávy advokátovi Ivo Rittiga. Lobbista pak mohl "uklidit" stopy. Jednání žalobci viděli jako velmi nebezpečné.

Ve věci figuruje i dnes již zrušený antimafiánský útvar (ÚOOZ) tehdy vedený Robertem Šlachtou. Jana Nečasová chatovala s právníkem Rittiga Michalem o tom, jak se Šlachty zbavit. Už v té době advokát Michal milence premiéra navrhoval, aby byl ÚOOZ spojen s Národní protidrogovou centrálou. Při reorganizaci by Šlachta skončil coby šéf útvaru. Rittigův advokát tvrdil, že s tím souhlasí i tehdejší prezident policie Petr Lessy (ten to popírá), zatímco proti stojí Jan Kubice, v tu dobu ministr vnitra.

Víme, jak to se Šlachtou a ÚOOZ dopadlo. Šlachta odešel od policie kvůli Chovancově reorganizaci (připravené narychlo bývalým estébákem), při níž byl útvar zrušen a spojen s jiným, jehož činnost šlachtovci vyšetřovali. Podivuhodné řešení. Nelze již popírat, že plán na "odšlachtování" a zrušení ÚOOZ je dosti starého data.

Hra o důvěryhodnost

U "profláknutých" kauz, jako jsou případy Jany Nečasové, se hraje o důvěryhodnost justice. Veřejnost má jasno, vliv lobbistů (kmotrů) na ředitelku sekretariátu Petra Nečase těžko popřít. Dostávala "dárky", přičemž hodnota části z nich činí deset milionů korun. Tak obří sumu nelze bagatelizovat. Odměňován byl kanál, který umožňoval vykonávat přímý vliv na premiéra, potažmo na vládu.

Stejně jasno má publikum v případu Davida Ratha: byl chycen s krabicí od vína naditou sedmi miliony korun. Běžný občan miliony v krabicích na návštěvách dostává jen zřídka… Pochybovat o korupci, za niž byl Rath odsouzen, to vyžaduje buď hodně bujnou fantazii, nebo mimořádně rozvinutou nedůvěru ve stát.

Podobné je to s další kauzou Jany Nečasové, se sledováním tehdejší manželky premiéra Radky Nečasové. Zneužití Vojenského zpravodajství, státní tajné služby, bylo před soudem doloženo mnoha nepřímými důkazy i expertním posudkem. Marně; soudkyně Králová sice napoprvé vinu aktérů uznala, ale pak ji několikrát odmítla a Nečasovou-Nagyovou osvobozuje. Vyšší soud jí kauzu vrací. Takže my víme, ale Králová vědět odmítá, ukryta za "jiný právní názor".

Lid má jasno, objevují se však další okolnosti: byly odposlechy, které vinu obžalovaných dokazují, nasazeny podle zákona? U Ratha podle vrchního soudu nikoli, nesplňovaly zákonné podmínky, takže neplatí, nesmějí být použity, navíc zřejmě "otrávily" (učinily nepoužitelnými) i další důkazy, ke kterým policii přivedly.

Paralelně veřejnost soudí justici a její kvalitu. Policii, žalobce a jejich kvalitu. Politiky a jejich snahu vyšetřování ovlivňovat. Kauza vyzrazené tajné zprávy BIS svědčí o vlivu lobbistů na politiky. Kauza zrušení ÚOOZ o vlivu politiky na policii a její nezávislost. Kauza (údajného) sledování Nečasovy exmanželky tajnou službou o zneužívání státních institucí. Skládáme si obraz země, v níž žijeme, obraz české spravedlnosti.

V případě vyzrazené tajné zprávy BIS by nezákonné nasazení odposlechů celý případ skončilo, Rittig a jeho lidé a samozřejmě i Jana Nečasová a její muž by se smáli. Žalobce Rostislav Bajger v závěrečné řeči pravil: "Stěžejním záznamem jsou zvukové záznamy ze sledování. Ty byly získány jednoznačně zákonným způsobem u Okresního soudu Ostrava-město." Soud toto tvrzení uznal.

Soudce Novák si musí být sakra jist, že "uši" byly nasazeny podle zákona a za splnění všech vyžadovaných podmínek, protože obžalovaní se jistě odvolají a budou znovu poukazovat na jejich nezákonnost.

Žalobci mají za sebou výhru v ostře sledovaném případu. Vzpruha po dlouhé době. (Jistě se zase od příznivců manželů Nečasových a Ivo Rittiga dozvíme, že žijeme v "prokurátorské republice".) Veřejnost se může těšit z pocitu, že pravda se přece jen prodírá na světlo, i když nás nepochybně čekají další kola tohoto případu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy