Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 1. 2017 14:50

Jana Nečasová (Nagyová) vinna. Žalobci tohle kolo vyhráli, pravda se dere ven

U "profláknutých" kauz, jako jsou kauzy Jany Nečasové, se hraje o důvěryhodnost justice. Veřejnost má o vině jasno a pozorně sleduje, jak soud dopadne.
Dva klíčoví aktéři: Jana Nečasová a její muž, Petr Nečas, bývalý premiér, k němuž tajné zprávy BIS směřovaly.
Dva klíčoví aktéři: Jana Nečasová a její muž, Petr Nečas, bývalý premiér, k němuž tajné zprávy BIS směřovaly. | Foto: Ludvík Hradilek

Další kolo kauz Jany Nečasové, dříve Nagyové, skončilo u pražského městského soudu. Soudce Petr Novák rozhodl o vině v případu, kdy byly vyzrazeny utajované informace Bezpečnostní informační služby (BIS). Současná manželka bývalého premiéra Petra Nečase dostala podmínku na 18 měsíců, lobbista Ivo Rittig a jeho právník David Michal podmíněný trest devět měsíců. Tehdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra byl obžaloby zproštěn. Rozsudek není pravomocný.

Zásadní roli v celém případu hrály opět odposlechy, stejně jako u exhejtmana Davida Ratha. V jeho kauze Vrchní soud v Praze prohlásil povolení odposlechů a sledování za nezákonné, vše se proto vrací na začátek, může se stát, že Rath skončí jako nevinný. V jeho případu byly zásahy do soukromí povolovány, aniž by žadatelé o nasazení "uší" splnili zákonné podmínky (tvrdí vrchní soud). Zásadní vada na kráse.

V případu prozrazené zprávy BIS se Rittig v roce 2012 od Nečasové a ministra zemědělství Bendla dozvěděl: Nečas od šéfa civilní rozvědky obdržel tajný materiál. Lobbista usoudil, že se ho asi týká, proto o něj usiloval. Jana Nečasová podle soudu prozradila obsah tajné zprávy advokátovi Ivo Rittiga. Lobbista pak mohl "uklidit" stopy. Jednání žalobci viděli jako velmi nebezpečné.

Ve věci figuruje i dnes již zrušený antimafiánský útvar (ÚOOZ) tehdy vedený Robertem Šlachtou. Jana Nečasová chatovala s právníkem Rittiga Michalem o tom, jak se Šlachty zbavit. Už v té době advokát Michal milence premiéra navrhoval, aby byl ÚOOZ spojen s Národní protidrogovou centrálou. Při reorganizaci by Šlachta skončil coby šéf útvaru. Rittigův advokát tvrdil, že s tím souhlasí i tehdejší prezident policie Petr Lessy (ten to popírá), zatímco proti stojí Jan Kubice, v tu dobu ministr vnitra.

Víme, jak to se Šlachtou a ÚOOZ dopadlo. Šlachta odešel od policie kvůli Chovancově reorganizaci (připravené narychlo bývalým estébákem), při níž byl útvar zrušen a spojen s jiným, jehož činnost šlachtovci vyšetřovali. Podivuhodné řešení. Nelze již popírat, že plán na "odšlachtování" a zrušení ÚOOZ je dosti starého data.

Hra o důvěryhodnost

U "profláknutých" kauz, jako jsou případy Jany Nečasové, se hraje o důvěryhodnost justice. Veřejnost má jasno, vliv lobbistů (kmotrů) na ředitelku sekretariátu Petra Nečase těžko popřít. Dostávala "dárky", přičemž hodnota části z nich činí deset milionů korun. Tak obří sumu nelze bagatelizovat. Odměňován byl kanál, který umožňoval vykonávat přímý vliv na premiéra, potažmo na vládu.

Stejně jasno má publikum v případu Davida Ratha: byl chycen s krabicí od vína naditou sedmi miliony korun. Běžný občan miliony v krabicích na návštěvách dostává jen zřídka… Pochybovat o korupci, za niž byl Rath odsouzen, to vyžaduje buď hodně bujnou fantazii, nebo mimořádně rozvinutou nedůvěru ve stát.

Podobné je to s další kauzou Jany Nečasové, se sledováním tehdejší manželky premiéra Radky Nečasové. Zneužití Vojenského zpravodajství, státní tajné služby, bylo před soudem doloženo mnoha nepřímými důkazy i expertním posudkem. Marně; soudkyně Králová sice napoprvé vinu aktérů uznala, ale pak ji několikrát odmítla a Nečasovou-Nagyovou osvobozuje. Vyšší soud jí kauzu vrací. Takže my víme, ale Králová vědět odmítá, ukryta za "jiný právní názor".

Lid má jasno, objevují se však další okolnosti: byly odposlechy, které vinu obžalovaných dokazují, nasazeny podle zákona? U Ratha podle vrchního soudu nikoli, nesplňovaly zákonné podmínky, takže neplatí, nesmějí být použity, navíc zřejmě "otrávily" (učinily nepoužitelnými) i další důkazy, ke kterým policii přivedly.

Paralelně veřejnost soudí justici a její kvalitu. Policii, žalobce a jejich kvalitu. Politiky a jejich snahu vyšetřování ovlivňovat. Kauza vyzrazené tajné zprávy BIS svědčí o vlivu lobbistů na politiky. Kauza zrušení ÚOOZ o vlivu politiky na policii a její nezávislost. Kauza (údajného) sledování Nečasovy exmanželky tajnou službou o zneužívání státních institucí. Skládáme si obraz země, v níž žijeme, obraz české spravedlnosti.

V případě vyzrazené tajné zprávy BIS by nezákonné nasazení odposlechů celý případ skončilo, Rittig a jeho lidé a samozřejmě i Jana Nečasová a její muž by se smáli. Žalobce Rostislav Bajger v závěrečné řeči pravil: "Stěžejním záznamem jsou zvukové záznamy ze sledování. Ty byly získány jednoznačně zákonným způsobem u Okresního soudu Ostrava-město." Soud toto tvrzení uznal.

Soudce Novák si musí být sakra jist, že "uši" byly nasazeny podle zákona a za splnění všech vyžadovaných podmínek, protože obžalovaní se jistě odvolají a budou znovu poukazovat na jejich nezákonnost.

Žalobci mají za sebou výhru v ostře sledovaném případu. Vzpruha po dlouhé době. (Jistě se zase od příznivců manželů Nečasových a Ivo Rittiga dozvíme, že žijeme v "prokurátorské republice".) Veřejnost se může těšit z pocitu, že pravda se přece jen prodírá na světlo, i když nás nepochybně čekají další kola tohoto případu.

 

Právě se děje

Další zprávy