Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
Aktualizováno 20. 12. 2020 14:44

Soudci, kteří si zvykli - včera jim s verdikty "pomáhali" soudruzi, dnes komplicové

Právníky obviněné z korupce v justici spojuje krom dnešních problémů i předlistopadové členství v komunistické straně. Zdá se, jako by jejich současné potíže se zákonem kořenily právě v tom.
Soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák skončil kvůli korupci ve vazbě.
Soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák skončil kvůli korupci ve vazbě. | Foto: ČTK

Při zatýkání justičních představitelů, které minulý týden otřáslo Vrchním soudem v Praze, upoutaly pozornost především dvě známé postavy: soudce Zdeněk Sovák a právník Jiří Teryngel - nepřehlédnutelný advokát.

Krom toho, že jsou nyní obviněni v rozsáhlé korupční kauze, měli oba výrazné profesní problémy už dříve. A oba také spojuje vlastnictví předlistopadové komunistické legitimace - proslulé rudé knížky. V tom se jim podobá i Ivan Elischer - další soudce Vrchního soudu, který vzbudil zájem vyšetřovatelů už před dvěma roky, kdy byl obžalován z manipulování odvolacích řízení a přijímání úplatků. Jeho složitý případ dosud neskončil.

Proč dnes - jednatřicet let po listopadu 1989 - připomínat jejich někdejší stranickou příslušnost? Protože může objasnit mnohé z jejich současných trablů.

Svět paralelních struktur

Prominentní advokát Teryngel, který se na začátku tisíciletí neblaze proslavil tím, že v kauze Českého domu v Moskvě pracoval pro obě strany sporu, před rokem 1989 působil na federální prokuratuře. Vstoupil přitom nejen do KSČ, ale posílil i řady Lidových milicí - organizovaných stranických bojůvek, které měly bránit režim se zbraní v ruce.

Soudce Zdeněk Sovák byl zase jedním z těch, kdo v roce 2002 na Nejvyšším soudu rozhodovali o trestu pro krvavého komunistického prokurátora Karla Vaše - a také kvůli rozhodnutí Sovákova senátu nakonec mnohonásobný vrah unikl trestu. Připomeňme, že Vaš byl souzen pro justiční vraždu generála Heliodora Píky, vyvázl však zvláštním způsobem: byl sice shledán vinným, ale potrestán nebyl kvůli "promlčení". Pozoruhodné v této souvislosti je, že v analogickém případu komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová odsouzena byla a skončila ve vězení.
Strana vytvářela v době před rokem 1989 paralelní struktury, které působily vedle těch oficiálních a sloužily ke kontrole či skrytému ovlivňování rozhodování na nejrůznějších úrovních. Řada soudních verdiktů byla ze zákulisí přímo nařízena lidmi, kteří se oficiálně rozhodovacího procesu neúčastnili.

Na mysl tak přichází otázka, zda soudci se zkušeností z těchto časů snáze nepodléhají vnějšímu ovlivňování - jednoduše proto, že jsou na něco takového už uvyklí. Není zase tak těžké si představit, že paralelní struktury jim mohou připadat jako cosi běžného, co dávno znají - a co má dnes prostě jen jinou podobu. Ostatně i komunistická strana byla zvláštní organizací, která v určitých aspektech připomínala zločineckou síť, v níž se členové vzájemně kryli.

Račte si odpočinout

V sousedním Německu byli soudci, kteří se významněji angažovali ve prospěch východoněmecké diktatury, po sjednocení země vyloučeni z dalšího rozhodovacího procesu. Byli nedůvěryhodní a zřejmě i nebezpeční pro demokracii - alespoň tak je nové Německo vyhodnotilo. Protože takových byla většina, nahradili je právníci ze Západu.

V Česku podobné snahy narazily na prostý fakt, že tady soudce neměl kdo vystřídat. Dlouho se bojovalo i o to, aby byl publikován alespoň seznam těch, kteří vlastnili rudou knížku. Zveřejnění nařídil Ústavní soud až v roce 2010. Podle jeho verdiktu tyto údaje "představují podklad pro diskusi občanské společnosti o nezávislosti a nestrannosti soudců".

Nebylo by od věci na ni po deseti letech navázat. Soudců, kterých se to týká, už je méně, ale působí především na vyšších, a tedy důležitějších instancích. Už přitom neplatí argument, že je nemá kdo nahradit. Není tedy po aktuálním skandálu na vrchním soudu na čase přemýšlet například o tom, zda některým z nich nenabídnout předčasný odchod do penze? Třeba i s plným platem a všemi benefity? Možná by se ukázalo, že to i tak vyjde nakonec levněji. Ostatně důvěra v justici je komodita, již penězi vyvážit nejde.

Záběry z Vrchního soudu v Praze, kde policie zadržela soudce (video z 13. března 2018)

Záběry z Vrchního soudu v Praze, kde policie zadržela soudce | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

před 30 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy