Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 1. 2015 13:05

Spiklenecké vize Muhameda Abbase: Islámský stát stvořila CIA

Glosa Martina Fendrycha: Muhamed Abbas, ředitel Muslimské unie v Česku, vystoupil v České televizi. Muslimům žijícím u nás udělal medvědí službu. Nabídl obskurní konspirační teorie.
Abú Bakr Bagdádí je prý agent CIA.
Abú Bakr Bagdádí je prý agent CIA. | Foto: Reuters

Muslimové se po vraždění teroristů v Charlie Hebdo stali žhavým českým tématem. Logicky je nyní pozorně sledováno, co jejich představitelé české veřejnosti říkají. Ve čtvrtek vystoupil v Hyde Parku ČT24 Muhamed Abbas, ředitel Muslimské unie v Česku. A bylo to strašné.

Ne snad proto, že by souhlasil s vražděním v Paříži. Od toho se jasně distancoval: „Určitě, určitě nejenom já, ale všichni muslimové... Učenci z celého islámského světa odsoudili to, že ta skupina... nedělá věci, které by měl muslim dělat, to jsou věci, které se neslučují s islámem.“

Strašné bylo Abbasovo vidění jiných událostí. Vyjádřil se k útokům islámských teroristů v Madridu, Londýně a k útoku Al-Káidy ve Spojených státech 11. září 2001. Divák zíral v šoku: „... já mám problém souhlasit se všemi těmi oficiálními verzemi událostí, které se staly v Madridu, v Londýně i ve Spojených státech. Koneckonců i místní lidi v té zemi mají pochybnost, že to bylo tak, jak... víc než třicet procent Američanů myslí, podle průzkumu, který dělala univerzita v Chicagu, třicet procent Američanů myslí, že to udělala federální vláda...“

Na námitku moderátora, že se Al-Káida k útokům přihlásila, Abbas pravil: „Ne, nepřihlásila. Já jsem četl v Al-Džazíra, to je arabský kanál, má i server internetový, kde stálo, že se jeden americký žurnalista setkal s Usámou bin Ládinem a on mu řekl: My jsme to neudělali a my neděláme takové věci, nezabíjíme civilisty. - To, co jste říkal, to je oficiální verze, ale jsou jiné, jiné názory nebo jiné informace.“

Za všecko mohou Spojené státy

Takže pravdivým zdrojem je Usáma bin Ládin? A za 11. zářím stojí nikoli Al-Káida, ale vláda USA? Šéf Muslimské unie v Česku se veřejně připojil k oblíbeným spikleneckým teoriím. Ve stejně neuvěřitelném duchu pokračoval dál.

Diskutoval s moderátorem o popravách amerických novinářů a humanitárních pracovníků v Islámském státu. Prý je „otázka, jestli je vůbec opravdu zabil“. Důkazům nevěří. „Ne, já jsem viděl jednoho člověka, který v dřívější válce byl zabit, také mu odťali hlavu, a americký žurnalista napsal článek, že ho viděl v jedné ulici, a když se s ním snažil mluvit, ten člověk utekl.“

Před českým publikem naznačil, že Islámský stát řídí americký agent Abú Bakr Bagdádí. Takže IS zřejmě vlastně stvořila CIA. - Bylo by to směšné, kdyby Abbas v televizi nevystoupil těsně po vraždění v Charlie Hebdo. Zřejmě vůbec nechápe, že taková chvíle není vhodná pro pekelné spekulace. Divák se pak zákonitě musel ptát, kolik muslimů u nás má podobné pohledy na věc? Kolik z nich nenávidí Američany, tedy naše spojence, a podsouvá jejich tajným službám tak šílené akce?

Abbas by si velmi dobře rozuměl kupříkladu s Petrem Hájkem, dříve pravou rukou a poradcem minulého prezidenta Václava Klause. Hájek ve středu ve svém „kontrarevolučním magazínu“ Protiproud zveřejnil text, kde tvrdí, že „11. září byl umělý konstrukt, který umožnil změnu světového paradigmatu – a stvořil ´islámský terorismus´...“ Nejspíš ho má na svědomí americká tajná služba CIA. Jde dál než Abbas, spekuluje, že útok na Charlie Hebdo mohl být ze stejné dílny. U Hájka to dnes již nikoho nepřekvapuje, podobné věci říkal, i když pracoval s Klausem na Hradě.

Hájek, Abbas a další se na to dívají podobně jako někteří Rusové. Jak upozornil komentátor Alexandr Mitrofanov, generální ředitel moskevského Centra politické informace Alexej Muchin napsal, že ve vraždění v Paříži „je cítit ruka jistých tajných služeb... Paříž tak možná byla ,potrestána‘ za pokus vyřešit ukrajinskou krizi prostřednictvím Ruska“. Předseda zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov na Twitteru napsal: „Teroristické útoky ve Francii i v Rusku pocházejí ze stejného zdroje. Další důvod, proč spolupracovat, nikoli jít do konfliktu.“

Jak vidno, pravověrný muslim může v klidu říkat to, co ortodoxní katolík, ruský pravoslavný nebo čistokrevný pohan. Jak přijde na konspirační teorie, jak přijde na USA jako „světové zlo“, neexistuje náboženských rozdílů. - Každopádně platí, že Muhamed Abbas, ředitel Muslimské unie v Česku, udělal muslimům u nás medvědí službu. Zároveň předvedl, že se od nemalé části české populace vlastně vůbec neliší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy