Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 6. 2020 7:30

Špinavá hra Kremlu v Praze, Česko nemělo vyhostit jen 2 diplomaty, ale 20 agentů

Cílem „akce ricin“ kremelských tajných agentů je nejspíš pošpinit české bezpečnostní složky, hlavně tajnou službu BIS. Ve finále to povede k vyhoštění českých diplomatů z Moskvy. Taková pěkná, moderní družba.
Putin je bývalý agent KGB. Tyhle hry ho jistě baví.
Putin je bývalý agent KGB. Tyhle hry ho jistě baví. | Foto: Reuters

Nečekané vyústění má "kauza ricin", hrozba smrtí třem pražským politikům (primátoru Hřibovi a dvěma starostům, Kolářovi a Novotnému). Prý šlo o rivalitu mezi dvěma zaměstnanci ruské ambasády. Tedy ne o snahu odpravit české politiky, kteří se nelíbili Kremlu. Celé to divadlo vypadá poněkud šíleně a člověk by se dost zapotil, kdyby tomu chtěl věřit. Ona rivalita končí tím, že Česko oba (jeden v tom byl údajně nevinně) zaměstnance ambasády vyhostí (jeden má jen diplomatický pas, nikoli diplomatický status, tudíž není diplomat).

Premiér Babiš to popsal takto: "Z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby (BIS), jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich zaslal cíleně naší Bezpečnostní informační službě smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům. Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice."

Podle ruské ambasády jde "o vykonstruovanou provokaci" a "nepřátelský krok" z české strany. Prý to svědčí "o nezájmu Prahy normalizovat rusko-české vztahy, které poslední dobou degradovaly, a to ne naší vinou". Lež na lež, převracení reality, které už tak dobře a tolik let známe.

Pokusme se celý "objasněný" případ rozebrat. Začněme BIS. Udělala chybu? Sedla na lep? Ztrapnila nás? Představme si, co se dělo (pokud se to dělo tak, jak je nám předloženo). Jeden Rus z ambasády napráská české tajné službě svého nadřízeného, že sem jede vraždit. Podle Deníku N měl svého šéfa Andreje Končakova udat jeho podřízený z ambasády Igor Rybakov. Deník N píše, že mezi nimi panuje už rok těžká rivalita.

Co na to BIS? Nesmí takovou informaci, byť anonymní, podcenit. Jistě se ji snažila ověřit. Zjistila, že do Prahy diplomat Končakov přijel i s kufříkem. O.K. Varovala policii, ta politikům poskytla ochranu. Nemohla konat jinak. Normální postup. Věděla "biska", že jde o Končakova a Rybakova a že se nesnášejí? (Tedy pokud je ta informace pravdivá.) Když to vědí novináři, pak zcela jistě i BIS. Mělo ji to zarazit? Těžko. Že se nesnášejí, ještě neznamená, že informace není pravdivá.

Dobčinskij a Bobčinskij

Pojďme dál a tady to začíná být zajímavé. Ten, který Končakova práskl, údajně Rybakov (Končakov a Rybakov jsou trochu jako Dobčinskij a Bobčinskij z Gogolova Revizora) dříve pracoval pro ruskou tajnou službu FSB, pak ji opustil, časem vystudoval Diplomatickou akademii ruského ministerstva zahraničí a skončil jako zaměstnanec Rossotrudničestva v Praze. Rossotrudničestvo je Federální agentura pro věci společenství nezávislých států, krajanů žijících v zahraničí a pro mezinárodní humanitární spolupráci. Předpokládá se, že organizaci využívají také ruské tajné služby k verbování agentů a špionské činnosti.

Tak si to představme. Člověk, který pracoval pro FSB, ví, co je to zač, který pracuje pro Rossotrudničestvo, ví, co je to zač, práskne české tajné službě kolegu, jehož nesnáší. Na české straně jeho udání spustí obří bezpečnostní akci, ohrozí česko-ruské vztahy. Rozumějme, ten pán jde proti zájmům Kremlu v Praze jen z osobní zášti. Jako by nevěděl, jak se mu za to může FSB odplatit. Co se s ním asi stane, až se vrátí do Ruska? Zmizí navždy? Zavřou ho? (Bude dobré sledovat jeho osud, kam pojede příště, jestli ho odrovnají, nebo vystřelí pěkně nahoru za dobrou práci.)

Upřímně, celé to úplně nesedí. Nezdá se, že fabuluje česká strana, tedy "biska" a Babiš. Na jejím konání nesedí jediná reálie - vyhoštění "nevinného" Končakova, šéfa ruského kulturního centra. Proč letí i on? Podle předložené legendy se stal jen obětí ujetého, nesnášenlivého Rybakova.

Jediné logické vysvětlení vyhoštění skutečného diplomata Končakova je, že pod krytím kulturní činnosti pracuje pro ruské tajné služby a "biskou" byl vyhodnocen nikoli jako Rybakovova oběť, nýbrž jako člověk pro Česko obzvlášť nebezpečný.

Jak pošpinit BIS

A ruská strana? Pokud by byla historka pravdivá, uřízla kapitální ostudu. Ale mohla jí přece snadno zabránit. Na ambasádě o sporu Rybakov-Končakov jistě věděli. Ruské tajné služby jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších (nejlepších) na světě. Že by si neprokleply svoje lidi? Když byla třem českým politikům poskytnuta ochrana kvůli ricinovému vrahovi, na ambasádě prolezlé agenty určitě horečně zjišťovali a snad i rychle zjistili, co se stalo. Potom to mohli české straně vysvětlit a Rybakova prostě vyhodit; Česko se prý snažilo o tiché, diplomatické řešení.

Znovu opakuji, dá náramně velkou práci celou tu historku zbaštit, považovat ji za kompletně pravdivou. Stačí si uvědomit, co se dělo před ní (Rusko rozdmychávalo skandál z odstranění sochy maršála Koněva, šéf KSČM Vojtěch Falmer Filip nutil Andreje Babiše odvolat ministra zahraničí Tomáše Petříčka atd.), jaký poprask "kauza ricin", jež se mění v kauzu "dva kohouti na ruské ambasádě", vyvolala.

Dost možná Rusům jde o pošpinění české kontrarozvědky BIS. Ta teď vypadá, že Rusy poškodila, ne nějaký ubohý, nedůležitý Rybakov. Nezapomeňme, že Bezpečnostní informační služba roky varuje před činností ruských zpravodajských služeb v Česku. Ji i jejího šéfa Michala Koudelku neustále napadá Putinův obdivovatel na Pražském hradě Miloš Zeman. A nemusí jít "jen" o "bisku", najednou se zdají směšní všichni, kdo operovali s ricinovým vrahem. Bylo to přece jen škorpení dvou Rusů na velvyslanectví, ha ha ha.

Závěr. Sledujeme špinavou ruskou zpravodajskou hru, která má poškodit Putinovu Rusku nepřátelské české bezpečnostní složky, prohloubí příkopy v české společnosti a nepochybně povede k vyhoštění českých diplomatů z Moskvy. Česko mělo vyhostit ne dva "diplomaty", ale dvacet agentů, je jich tu jak psů. Taková pěkná, moderní družba.

Kauza byla smyšlená, byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruské ambasády, jsme svrchovaný stát, poškodilo to česko-ruské vztahy, říká Babiš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 13 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy