Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 10. 2020 7:30

Spojení ODS, lidovců a topky Babiše ohrožuje. Udělá všecko, aby koalici zničil

Pro čerstvě ustavenou trojkoalici nebude největší dilema získat 15 procent hlasů, ale nerozhádat se, nenechat se rozhádat, nerozpadnout se pod tlakem Babišových útoků.
Po krajských a senátních volbách to začalo, teď už je upečeno. Trojkoalice pro volby 2021.
Po krajských a senátních volbách to začalo, teď už je upečeno. Trojkoalice pro volby 2021. | Foto: Aktuálně.cz

Česká událost zásadního významu: předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 - Petr Fiala, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová - ohlásili den před státním svátkem 28. října, že do sněmovních voleb 2021 půjdou v koalici. Dohodli se, že kandidátem na příštího premiéra bude šéf ODS Petr Fiala. A hned dodejme: Fiala by to nepochybně zvládl lépe než Babiš.

V jaké situaci ti tři společný postup ve volbách oznámili? V době koronakrize, v čase, kdy se obrovi české politické scény podlamují kolena, neboť nedokázal zakrýt, jak je neschopný. ANO klesají preference a Andrej Babiš vypadá jako zoufalec, který si po letech ekonomického růstu, pohody a machrování neví v těžkých měsících rady. Trojice si to načasovala velice dobře, protože právě teď mohou i lidé, kteří Babišovi věřili, vidět, že se osudově spletli. Ne kvůli šíření covidu-19, to se děje všude okolo nás, ale proto, že premiér situaci viditelně nezvládá.

Tenhle krok je něco jiného, než když ODS oznámila, že bude po krizi usilovat o vyslovení nedůvěry současné vládě. Tady se v době hluboké krize nabízí výhled, pozitivní alternativa: sledujte, co se děje, a přemýšlejte o změně, až to skončí. (Všichni snad doufáme, že malér s covidem bude do příštího podzimu více méně zažehnán.)

Trojice mimo dalších impulzů vyslyšela naléhání Milionu chvilek pro demokracii, necelých tří set tisíc lidí loni v Praze na Letné: dělejte už konečně něco, spojte se. Dost možná Pekarovou Adamovou, Fialu a Jurečku popohnal i Mikuláš Minář, který oznámil, že hodlá rozjet nové polické uskupení, jež by jim všem teoreticky mohlo ubírat voliče.

Podívejme se na ohlášení trojkoalice očima předsedy ANO Andreje Babiše. Buďme si jisti, že tohle se mu vůbec, ale vůbec nelíbí. Přesně toto nechtěl z více důvodů. První byl již zmíněn, slovem Klause staršího "prokaučoval" krizi, selhal v ní, dokonce to šlo tak daleko, že se tenhle milovník kamer a na sebe upřené pozornosti bál vystupovat veřejně, na čas se schoval. Jako dříve zdatný marketér si jistě uvědomuje význam trojkoaličního načasování: já to nezvládám, nevím si rady, oni se lidem nabízejí jako alternativa.

Vládnutí s ODS padá

Druhý důvod ho taky musí bolet. Babiš je totál pragmatik. Nyní vládne se sociálními demokraty, na které roky nadával, ukazoval na ně prstem jako na prašivou tradiční stranu (on, nepolitik, miliardář). Nikde není psáno, s kým bude vládnout po příštích volbách, pokud je vyhraje - a on jistě udělá všecko pro to, aby je vyhrál. (Už teď přece oznámil, že po zrušení superhrubé mzdy zavede 15procentní daň, zatímco ještě nedávno to vypadalo na 19procentní zdanění).

Dost možná počítal s tím, že by se na podzim 2021 spojil s ODS. Jistě, na ni taky nadával, udělal z ní hlavního českého zločince, ale to on tak nebere. Kdyby mu ODS pomohla ještě čtyři roky vládnout, klidně by ji vzal do vlády, vzal by tam třeba čerta. Navíc ví, že v ODS najde plno "duchovních" spojenců, lidí podobného ražení jako on sám.

Jenomže trojkoalice tuhle možnost s vysokou pravděpodobností ruší. Fiala, Pekarová Adamová a Jurečka se spolu svázali. Zavázali se ke spolupráci ve jménu vyšších ideálů; z toho se blbě couvá. Fiala: "Spojili jsme se, abychom občanům nabídli naději, že naši zemi přestane ovládat populismus, lži a prázdné sliby… Odvaha dělat správné věci je přesně to, co Česká republika v tuto chvíli potřebuje a co očekávají i její obyvatelé. Chceme společně pracovat pro Českou republiku a její občany. Chceme vyhrát nadcházející parlamentní volby a změnit naši zemi k lepšímu. Vytváříme koalici naděje pro ty, kteří si přejí změnu."

Pro Babiše to znamená, že je odsouzen buď drtivě vyhrát (jeho sen, který se ovšem den ze dne víc a víc rozplývá), nebo se dát do kupy znovu s ČSSD. Jenomže dnes ani neví, jestli socdem proleze do sněmovny. Další eventualita je pro něj hrozná: vládnout s komunisty nebo okamurovci, protože Klaus junior ani náhodou nevypadá, že by se svou Trikolórou udělal kloudný výsledek. Vládnout s komunisty? Babišovi je fuk, že se nezreformovali (on taky ne). Jde o to, že i KSČM, zdá se, míří do kopru. A představa SPD? Tomia Okamury coby místopředsedy vlády? Tak to musí být pro Babiše ještě větší trauma než soud o dotaci pro Čapí hnízdo (na které se mimochodem úspěšně zapomnělo). Peklo na zemi.

Čekejme Antifialu

Babišův výhled z okna Strakovky do budoucího roku nevypadá příliš nadějně. Nemůže samozřejmě počítat ani s Piráty a starosty, to je podobný příběh. O tom, kdyby uspělo nové uskupení Mikuláše Mináře, ani nemluvě. Zůstává sám, preference mu klesají, zkrocení covidu v nedohlednu. Zároveň snad už ani on nemůže nevidět, jak slaboučká je jeho vláda.

Jaké řešení mu zbývá? Babiš je odsouzen pokračovat v uplácení voličů, jenomže stát se kvůli koroně strašlivě zadlužuje a není jasné, odkud bude na úplatky brát. Navíc Babiš kolem sebe prostě nemá kvalitní lidi, vidět je to hodinu za hodinou. Ani denně nové snímky ministryně Schillerové ten fakt nezapřou.

Další možnost, a tu jistě zoufající si šéf ANO využije: pokusit se trojkoalici rozložit, zpochybnit, očernit, zničit. Použije k tomu všechno, co má k dispozici, média Agrofertu, svoje marketéry, možná i další páky. Zatímco doteď jsme sledovali z pohledu opozice Antibabiše, nyní se gard otočí. Připravme se na Antifialu či antitrojkoalu. Jak od Babiše, tak od Zemana a jeho party, ti to spojení taky nevydýchají. A později si připojí ještě Antibartoš (antipirát probíhá dlouho) a antidvojkoala. Fiala bude moci replikovat: "Pane premiére, neumíte nic jiného než Antifialu."

Pro čerstvě ustavenou trojkoalici nebude největší dilema získat 15 procent hlasů, ale nerozhádat se, nenechat se rozhádat, nerozpadnout se pod tlakem Babišových útoků. Protože on do toho dá všechno. Nezapomeňme, že je byznysmen a že vládnutí je jeho obchodí projekt, který mu až dosud mimořádně dobře vychází. Zdvojnásobil svoje bohatství, jen za uplynulý rok vydělal čtyři miliardy. Vůbec není pravda, že ztratil deset let života, to je jeho marketingová lež, je to přesně naopak. Má strašně moc co ztrácet.

Šéf ODS Petr Fiala: Výsledky voleb jsou výborné, teď se jdeme věnovat pocitu vítězství (video z 13. října)

Šéf ODS Petr Fiala hodnotí výsledek senátních voleb | Video: Adéla Skoupá
 

Právě se děje

před 11 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy