Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
25. 2. 2016 17:30

Sprej z Karlova mostu už umyli, ale Praha je i tak ušpiněné, zanedbané město

Sprejeři druhé kategorie jen navazují na myšlení zakořeněné v celé společnosti.
Trapné.
Trapné. | Foto: Policie ČR

Neznámý vandal v noci počmáral kus Karlova mostu sprejem. Výsledek se dá jen obtížně označit jako graffiti hodné toho jména, šlo o pár odfláknutých tagů, podpisů sprejera. To pro upřesnění, ale na podstatě by tentokrát nic neměnilo, ani kdyby někdo pod sochy Brokoffa a Brauna nastříkal vybroušené dílo. Jde o kulturní barbarství.

Případ vyvolal zasloužené pobouření, které by nemělo skončit umytím mostu povolanými čističi. Obrátil totiž pozornost k tomu, jak Praha vypadá. Kdo chodí po ulicích denně, už mu to snad ani nepřijde – ale dost příšerně. Širší centrum, zdi, zákoutí, ulice jsou kresbami sprejerů, hodně často na úrovni té z mostu, ušpiněné nehorázně, nedůstojně. V civilizovaném zahraničí v kategorii prosperující historická metropole těžko hledáte srovnatelný případ.

Nejde o vůbec o to, aby radnice nebo policie vyhlašovaly sprejerům „válku“ a tvářily se, že graffiti vyženou a město bude čistoskvoucí. To je neproveditelné, nesmysl, graffiti je součástí milionového městského prostoru, často stylotvornou a vkusnou. Tady je ale řeč o intenzivním sprejování nebo spíš škrtání kvalitní, užívané architektury, obydlených míst, památek. O ryzím kazisvětství, které nemá estetickou přidanou hodnotu ani náhodou. Je to další verze „pouliční špíny“, třeba jako reklamní smog, jen horší. Proč je toho v Praze tolik?

Jeden z důvodů je zřejmý. Město obsahuje větší než malé množství budov, ale i prostranství, o které se nikdo pořádně nebo vůbec nestará, které jsou jakoby ničí. Respektive, něčí ve skutečnosti jsou, ale ten někdo na ně kašle, nechává je ležet ladem. Třeba spekuluje, nemá peníze, zkrachoval, nekomunikuje, nikdo neví, kde je mu konec, nemá zájem a tak dále. Nebo je líný. Řada domů sice plní svoji původní funkci, ale jen dožívá, zjevně do nich nikdo dávno neinvestoval. O instituci domovníka ani nemluvě. A když nějaký barák oblepíte billboardem, myslíte, že někdo bude řešit, jestli jsou kromě toho v přízemí počmárané dveře?

Část města tím pádem působí ušpiněně, zanedbaně ještě dřív, než na ni nastoupí sprejeři druhé kategorie. Ale takové prostředí je pro ně samozřejmě výzva. A když je vandal v tom, pochopitelně se podívá i o kus dál. Nemá důvod, proč by nepokračoval a nezanechal podpis i jinde než na zašlých místech, pro někoho to může být i větší rajc. Tagy se šíří Prahou. Zóna špíny roste.

Jde vlastně o podobný princip, jaký stojí za neuklizenými chodníky. Příliš mnoho adres nemá „správce“, není to vizitka někoho, kdo by k místu nebo věci měl vztah přerůstající v povinnost. Místo toho převládá netečnost k okolí. A tak se dělá, jako že ten sníh na chodníku nebo špína na fasádě není. Pochopitelně to souvisí s mentalitou komunismu, kdy všechno bylo všech a ničí, ale to už je jiný příběh.

Byl by omyl domnívat se, že kvůli sprejerům potřebujeme desetkrát tolik pouličních kamer a alarmů. To problém nevyřeší. Situace nejde změnit k lepšímu beze změny vztahu k majetku, soukromému i veřejnému, bez toho aby do ulic obrácený prostor měst získal vyšší úctu a kašlat na něj bylo hrdelním zločinem. Ať ho páchá soukromník, nebo radnice. Sprejeři jako ten z Karlova mostu si neváží věcí – ale tím jen navazují na myšlení zakořeněné ve společnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy