Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
20. 6. 2012 16:45

Stát propadl z maturity, na kterou se prý učil 15 let

Na přívlastek "státní" by měl být spoleh. Ale státní maturitou si stát uřízl ostudu
Budou státu věřit, když je neumí ani vyzkoušet? (Ilustrační foto z gymnázia v Kutné Hoře.)
Budou státu věřit, když je neumí ani vyzkoušet? (Ilustrační foto z gymnázia v Kutné Hoře.) | Foto: Ondřej Besperát

Když strašidelný příběh státních maturit začínal, chodili letošní maturanti teprve do mateřské školky. Tisícům z nich se „zkouška dospělosti" proměnila v trpkou lekci do života, bohužel.

Státní maturita se chystá zhruba od neuvěřitelného roku 1997. Připravuje ji stát. A po patnácti letech - to už je slušný svatý týden - u ní propadl. Neodmaturoval z maturity. Kolik to za tu dobu stálo, se ani neptejte.

Potíž je v tom, že známkování není symetrické. Zatímco student propadne, „stát" od zkoušky jen tak nevyhodíte. Kdo za zmršené státní maturity skutečně může, je po těch letech těžko říct. Ukazovat jen na odvolaného šéfa Cermatu Pavla Zeleného a nejlepšího ministra Josefa Dobeše by nebylo úplně spravedlivé. Stejně jako se klanět Olze Zubové a exnáměstkovi Jaromíru Soukupovi, „že nám to říkali", když před třemi lety vedli proti maturitám volební kampaň (vzpomínáte?).

Za dobu, kdy se o státních maturitách mluví, se vystřídalo deset ministrů školství. Když teď ten poslední, Petr Fiala, říká, že "státní maturita musí být jednodušší, levnější a lidštější," těžko to číst jinak, než že je všechno špatně a maturita musí být jednoduše jiná. Díky alespoň za přiznání.

Věci s přívlastkem „státní" se obvykle docela správně berou jako známka autority. Jako něco, na co je se státní zárukou spoleh. Od státních zkoušek po Státní plavební správu.

Jenže státní maturitou si stát uřízl ostudu. Ukázalo se, že vlastně neví, co chce, neumí zkoušku zorganizovat, srozumitelně vysvětlit ani správně vyhodnotit. Že je tak trochu k ničemu. Tedy ta zkouška, naštěstí zatím.

Pro lidi na začátku svých životních kariér je to docela nepříjemná zkušenost. Budou státu vůbec věřit, když jim zkazil maturitu?

 

Právě se děje

Další zprávy