Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
8. 11. 2010 16:40

Stát už je skoro poslední, proti komu se dá stávkovat

Odbory stávku potřebují i jako potvrzení své identity
Zaměstnanec veřejných služeb. Za globalizace typický stávkující.
Zaměstnanec veřejných služeb. Za globalizace typický stávkující. | Foto: Petr Protivánek

Dialog hluchých prozatím skončil a 8. prosince bude stávka. Těžko se dalo čekat něco jiného. Vláda má právě po volbách, velkou většinu ve sněmovně, státní rozpočet před schválením... a o deset procent míň na platy, to je hodně srozumitelný důvod ke stávkování.

Ani jedna strana v tuto chvíli nemá proč ustupovat. Ale zatím to není žádné drama. Patříme k zemím, kde se stávkuje minimálně, počet prostávkovaných hodin na jednoho zaměstnance je směšný.

Odbory stávku potřebují i jako potvrzení své identity. Jejich autorita pomalu, ale jistě klesá, s tím jak ubývá jejich členů (za patnáct let zhruba o tři čtvrtiny, v ČMKOS je něco přes půl milionu lidí). A jak přibývá zaměstnání, ve kterých je obtížné se odborově sdružovat, respektive zaměstnanci v tom nevidí velký smysl. (Typickým příkladem jsou třeba novináři.)

V tom ovšem nejsme výjimeční. V odborech je u nás každý pátý zaměstnanec, průměr Evropské unie je 25 procent.

Čtěte také:
Poznamenejte si datum 8. prosince. Bude stávka

Ani jednodenní stávka není nic mimořádného. A zaměstnanci státu a veřejných služeb, to jsou ti, kterým se stávkuje nejlíp. Všimněte si - většina stávek se dnes vede proti státu, ne proti soukromým zaměstnavatelům. I protesty v továrnách vlastně míří na politiky: Zachraňte nás, zachraňte ekonomiku, dělejte něco!

Úředníky ale žádná globalizace odfouknout nemůže. Ministerstvo se nesebere a nepůjde jinam, za levnější a poslušnější pracovní silou, jako to může udělat automobilka nebo továrna na televizory. Státní zaměstnanec si to může se státem rozdat na férovku, kdo má silnější páku.

A může to trvat i déle, než jen den. Pokud oběma stranám vydrží odhodlání a mají-li odbory nějaké stávkové fondy. Stávka ve veřejném sektoru bolí společnost nejvíc, takže nemusí být tak dlouhá, v tom je výhoda stávkujících.

Čerstvý průzkum ukázal, že tři čtvrtiny Čechů si myslí, že odbory jsou potřebné a užitečné. To je skoro podstatnější, než samotný počet členských legitimací. Vždyť ve Francii, stávkové velmoci, je v odborech jen asi desetina zaměstnanců.

Pokud budou mít odbory v zádech veřejné mínění, má se vláda čeho obávat. Odbory pro ni mohou být nebezpečnější soupeř, než protestům přizvukující sociální demokracie.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy