Štefan Hríb | Komentáře
30. 10. 2018 11:40

Štefan Hríb: Co po 100 letech s našimi státy uděláme, abychom „neryli držkou v zemi“?

Šéfredaktor časopisu .týždeň komentuje pro Aktuálně.cz výročí vzniku Československé republiky.
V porovnání s dneškem je Československo omračující duchovní a kulturní projekt. (Na snímku živý obraz, kterým oslavili 100 let republiky žáci a učitelé Základní školy Husova v Liberci.)
V porovnání s dneškem je Československo omračující duchovní a kulturní projekt. (Na snímku živý obraz, kterým oslavili 100 let republiky žáci a učitelé Základní školy Husova v Liberci.) | Foto: ČTK

Když se řekne Československo, napadne mě Havel a VPN, potom Masaryk a Štefánik, pak slovenské deportace a český odsun Němců, a potom krutost komunistů a odvaha disidentů. Velký příběh.

První republika z roku 1918 a poslední z listopadu 1989 byly hvězdnými chvílemi Československa. Obě byly pro svět inspirativní a obě se týkaly svobody a demokracie - ta první byla jejich odvážným začátkem, ta poslední zase jejich tvůrčí obnovou, vykoupenou utrpením tisíců svobodných lidí. Československo z roku 1918 i to z roku 1989 byly pokusy překročit vlastní malost. A byly i pokusem o slušnost. Oba pokusy ztroskotaly.

Ten první lačným Hitlerem, zbabělostí spojenců a po válce i naivitou demokratů. Ten druhý jsme si pokazili úplně sami. Ale byly to inspirativní pokusy. O co podobně velkého, sebepřesahujícího a krásného se pokoušíme dnes v Česku a na Slovensku? O čem sníme, za co jsme ochotni zemřít jako tehdy legionáři nebo letci, čemu podobnému podřizujeme své malé životy?

My na Slovensku, svedení samostatností, se slovu Československo vyhýbáme, takže nejsme schopni z 28. října udělat státní svátek, byť bychom bez tohoto data byli dnes hornouherskou folklorní skupinou. Jsme uzavřeni do sebe, žádná širší ambice, přesah. Řešíme své komplexy, svou korupci, svůj strach z uprchlíků, své ledničky. A svou vraždu.

My v Česku sice státní svátek máme, ale jak navazují na Masaryka Zeman s Babišem, komunisti v tiché koalici a Okamura v hlasité nenávisti? A jak vůbec souvisí duch vícenárodnostního Československa s dnešním jednobarevným, ustrašeným a nudným Českem?

První ani poslední Československo nebylo rájem na zemi. Při jeho vzniku se se Slovenskem kalkulovalo také proto, aby se dostatečně převýšila německá menšina - tento kalkul měl ozvěnu v hanebném odsunu po válce, ale také v častém slovenském pocitu nerovného bratra. A poslední, kraťoučká republika také skřípala, když dovolila o svém osudu rozhodnout Mečiara s Klausem. Ale v porovnání s dneškem je Československo omračující duchovní a kulturní projekt.

Státy do jisté míry žijí z idejí, na kterých vznikly. Tím pádem smrt Československa nevyhnutelně nastoluje drásavou otázku - z jakých myšlenek, z jakého hlubšího důvodu, z jakých snů žijí dnešní Slovensko a Česko? Československo bylo mimo národní ambice zejména pokusem o duchovní přesah. Jakým pokusem je Česko, a jakým Slovensko? Co dnes, po stu letech, s našimi státy uděláme, abychom jen "neryli držkou v zemi"?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy