Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 11. 2015 8:00

Studenti a rektoři opravili 17. listopad. Školy žalují Zemana. Elity se probouzejí

Univerzita Karlova a VŠE podaly žalobu na Zemana. Stojí se studenty na straně svobody.
Studenti ctí svobodu. Na Albertově 22. listopadu to zas jednou vzali "za nás".
Studenti ctí svobodu. Na Albertově 22. listopadu to zas jednou vzali "za nás". | Foto: Jakub Plíhal

V neděli 22. listopadu studenti, profesoři, ale nejen oni, na Albertově opravili 17. listopad. Ten se letos nepovedl. To místo bylo odcizeno, nebo, jak to někteří studenti nazvali, "zneužito", sloužilo nesnášenlivosti.

Albertov sedmnáctého okupoval Blok proti islámu (Martin Konvička) a podobní politici s Milošem Zemanem. Policie studentům znemožnila na Albertov přijít. Loni hlava státu těžce nesla, že byla vypískána. Letos potřebovala posílit sebevědomí a konvičkovci pomohli.

Neděle 22. listopadu měla opačný ráz. Nikoli nenávistný. Řečníci o Zemanovi nehovořili. On nebyl tématem "opravy". Obraceli pozornost jinam. Rektor ČVUT Petr Konvalinka varoval před policejním státem. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek pravil, že Češi jsou plebejský národ; přišli o aristokratické i měšťanské elity. "Úkolem vysokých škol je pomáhat nám najít cestu k tomu, aby v nás všech vítězilo to svobodné plebejství, ne to plebejství lokajské. Až žije svoboda!"

Rektor Bek u Zemana upadl v nemilost. Stejně tak rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Ten studentům řekl: "Je dobře, že existuje mezigenerační paměť. Může zajistit, abychom byli vždy ve střehu a mohli demokracii chránit a bít se za ni. Spousta kantorů je na vaší straně, jsme na jedné lodi."

Na Albertov přišlo několik tisíc lidí. Vlály vlajky české, EU, Ukrajiny a Tibetu. Zajímavé, s čím si studenti spojují svobodu: s Unií, tedy se Západem. S Ukrajinou, kde se o svobodu bojuje. A s Tibetem, jemuž vzala svobodu Čína. Témata transparentů: Albertov je symbol svobody, Vzděláním proti strachu či NE násilí a kolektivní vině. V úterý 17. listopadu to v Praze vypadalo, že veřejný prostor čím dál víc zabírají neonacisté, xenofobové. Následující neděle ten pocit přinejmenším vyvážila. České elity začaly přicházet k životu. Snad nebude zas několik měsíců ticho.

Nejmenuju a nejmenuju, heč

Nesnášenlivost je nakažlivá, snadno se šíří, pomáhá jí strach. Když vidíte studenty a jejich profesory, jak strach odmítají, uklidní vás to. Nejsme ještě v háji. Přesto by vysoké školy měly být aktivnější, trvale bránit šířícímu se pocitu, že svoboda je k ničemu, že nám "jen škodí", jak mi řekla v neděli jedna dáma v metru.

V pátek minulý týden se stala další věc, jež brání svobodu a právo. Úzce s opravou Albertova souvisí. Univerzita Karlova (UK), Vysoká škola ekonomická (VŠE), Jiří Fajt, Ivan Ošťádal a Jan Eichler podali žalobu na Zemana. Žádají, aby podepsal tři profesorské dekrety, neboť ti tři docenti splnili všechny zákonné podmínky.

Klíčové je, že se žaloby účastní UK a VŠE. Jdou do střetu s českým mocnářem, brání autonomii a nezávislost vysokých škol, jejich akademická práva a svobody.

Odmítnutí podepsat profesory je podobně vážné selhání hlavy státu jako to, že Zeman sdílel pódium s extremisty, navíc v den, kdy slavíme návrat svobody. Chceme být právním státem. Tři docenti mají právo (uznala to UK a VŠE) na profesuru. Sledujeme tedy spor zvůle a práva. Stejně lze za zvůli považovat, že se prezident spojí s extremisty.

Mluvčí Jiří Ovčáček již k žalobě škol sdělil: "Stanovisko pana prezidenta je neměnné. To znamená, pan prezident nejmenuje tyto tři profesory z mimořádně závažných důvodů, které jsme už několikrát prezentovali." Rozumíte správně, Zeman neustoupí, i kdyby prohrál.

Pokud dá soud za pravdu UK, VŠE a docentům, prezident se může obrátit na Nejvyšší správní soud. Může prohrát i tam, a přece profesory nejmenovat. Co potom? Poslední možností by byla ústavní žaloba senátorů.

Je Zeman ochoten hnát to tak daleko? Celá ta věc je neskutečně trapná. Jiří Fajt Zemana kritizoval, to je onen "mimořádně závažný" důvod. Vyřizování osobních účtů. Když se na nás dívají třeba z Vídně, Paříže, Bruselu, Berlína, jen zírají: Co je to za carské manýry? Co je to za zemi, kde starobylá Karlova univerzita žaluje prezidenta? Bože!

Oprava Albertova a žaloba na Zemana jsou dvě události, které dávají naději, že nám právo a svoboda nejsou úplně lhostejné. A že máme své elity. Možná plebejské, ale pořád elity.

 

Právě se děje

teď

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy