Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 7. 2018 12:05

Summit v Helsinkách: Putin vede na vodítku štěkajícího, leč poslušného pitbula Donalda

Trump se setkal s Putinem a všecko se změnilo, opravdu tomu věří, opravdu.
Helsinky v pondělí hostily summit lídrů dvou světových velmocí.
Americký prezident Donald Trump se tu setkal s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem.
Proč právě finské hlavní město? Jde o neutrální půdu, na které se politici USA a Ruska (případně ještě Sovětského svazu) setkali už několikrát.
Putin přistál v Helsinkách v pondělí. Jeho letadlo ale mělo půlhodinové zpoždění, a tak se začátek summitu zpozdil.
Foto: Reuters
Čeho Donald Trump v Helsinkách dosáhl? Shodil USA, poškodil je, a to jen proto, aby sám sebe neshodil, obhájil. Ideální nástroj Vladimira Putina.

V Helsinkách se setkal Donald Trump s Vladimirem Putinem, lídr západního světa s lídrem východního světa, lídr demokratického světa s lídrem autoritářského pojetí moci. Jak uspěl Západ v setkání s Východem? Trump působil jak bláto, Putin jako prohnaný politik, který prošel kariérou v tajné službě KGB a s Američanem si dělá, co chce. Trump prohrál.

A jistě, byla to první velká schůzka těch dvou, o nic nešlo, nic se nepodepsalo, Evropa nebyla "prodána za třicet stříbrných". Jen západní lidé s velikým zklamáním sledovali tu trapnost velikého žvanila, se kterým si Putin pohrává zřejmě už dlouho, drží ho v hrsti.

Za mnohé promluvila šéfka demokratů v americké Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová, když řekla, že Putin na Trumpa něco musí mít, jinak by se takto americký prezident nemohl chovat. Na Twitter napsala: "Dnes takzvaný americký lídr ostudně selhal, neboť se nedokázal postavit člověku, který stál v čele útoků." A ještě: "Vážně, co na něj Putin má, že se Trump tak bojí?"

Oněmi útoky Pelosiová pochopitelně mínila ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb a ruské hackerské ataky.

Při závěrečné tiskové konferenci americký prezident na přímý dotaz, jestli, pokud jde o ruské ovlivňování prezidentských voleb USA 2016, víc věří Putinovi, nebo americkým tajným službám, odvětil: "Nevidím žádný důvod, proč by to dělali." (Rozuměj proč by Rusové do amerických voleb zasahovali.) To celé se odehrálo týden poté, co zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller v USA obvinil 12 ruských agentů z ovlivnění kampaně.

Trump se tázal, "proč by to dělali", a sám se stal odpovědí, přesně tohle Rusové chtěli. Ostatně odpověď poskytl i Putin, který kupodivu popravdě (pravda se dá taky někdy použít, což vyškolený kágébák samo sebou dobře ví) sdělil, že chtěl, aby Trump volby vyhrál. Teď má v čele západní velmoci narcise, který žvaní a žvaní a žvaní a tweetuje a tweetuje a tweetuje a tím to končí, na Putina a jeho rozestřené sítě nemá.

Co má Putin na Trumpa? Trumpa

Trump uvízl v pasti. Musí jít proti vlastním tajným službám, proti americkým důkazům o vlivu Rusů na kampaň, proti Robertu Muellerovi i proti vlastním republikánům, protože kdyby kývl na ovlivnění voleb Rusy, kývl by na fakt, že mu pomohli k úřadu, že je jejich produkt. Putin si ho nachystal, naložil, prošpikoval a teď si ho opéká na pomalém ohni.

Nepotřebuje mít v čele USA svého agenta, tohle je lepší, jeho služby podpořily chvástala, rozkladače, sebestředného neználka, který nadělá potřebné škody. Putin do Helsinek přiletěl o víc než půl hodiny pozdě, ukázal, kdo je šéf, takhle on to dělá i doma, car nespěchá.

Po jednání s ním Trump na společné tiskovce řekl, že vztah USA a Ruska "nebyl nikdy horší než nyní, to se ale změnilo asi před čtyřmi hodinami. Opravdu tomu věřím," pravil. (Když musíte zdůraznit, že něčemu, co jste právě řekli, "opravdu věříte", tak tomu obvykle opravdu nevěříte.)

Co se to tedy změnilo? Co mu Putin řekl? Vysvětlil z pohledu mezinárodního práva okupaci Krymu, čtyři roky staré sestřelení letu MH 17, vysvětlil decimování opozice a menšin v Rusku, vměšování do voleb a referend v evropských zemích i v USA? Podporu vraha Asada v Sýrii a další a další kousky?

Čeho Trump dosáhl? Jediné věci, shodil Spojené státy, poškodil je, ztrapnil, a to jen proto, aby sebe neshodil, obhájil. Ideální Putinův nástroj.

Co ten trapný summit znamená pro Česko, pro EU? Demokracie dostala na zadek. Náš klíčový bezpečnostní spojenec (USA) dostal na zadek.

Odtud logicky vyplývá, že Rusko se nevměšovalo ani do brexitu, do voleb ve Francii a v dalších zemích. Rus nic, Rus muzikant, Rusko v pohodě, zabralo Krym, bije a zavírá opozici, jeho lidé sestřelili boeing, likviduje nepohodlné novináře a všcko o. k., z Ruska se stala zase velmoc, má v čele šikovného kágébáka a ten v šéfovi USA opravdu nenašel soupeře.

"Vážně, co na něj Putin má, že se Trump tak bojí?" táže se zjevně šokovaná demokratka Pelosiová. Putin má na Trumpa především Trumpa a to mu stačí. Jak zobrazit summit v Helsinkách? Putin vede na vodítku štěkajícího, ale poslušného pitbula Donalda.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy