Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 8. 2016 13:00

Superútvar? Supermalér. Šlachta vypuzen, ÚOOZ zlikvidován. Žalobci dostali ránu na solar

Neposlušná protimafiánská policie byla zničena, zkrocena. Důsledky neuvidíme. Nic se nebude dít. V tom je to odporně dokonalé.
Robert Šlachta a Jiří Komárek, dva vzdorodetektivové ze zrušeného ÚOOZ.
Robert Šlachta a Jiří Komárek, dva vzdorodetektivové ze zrušeného ÚOOZ. | Foto: ČTK

Radujme se, veselme se, prvního srpna v policii spustili Národní centrálu proti organizovanému zločinu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a náměstek policejního prezidenta, generál Zdeněk Laube (dříve StB) novou složku slepili z protikorupčního a protimafiánského útvaru. Tak se dělá česká FBI. Odteď to mafiáni, kmotři a šíbři mohou zabalit. Nebo ne?

Sledujeme drsnou politickou hru. Oficiálně šlo o to, že se nově strukturuje zločin v Česku a musí se proti němu hledat nové metody a postupy. Neoficiálně o to, že se jedna složka policie (ÚOOZ) příliš osamostatnila. Začala být pro politiky a jejich přátele nebezpečná. Zvláště v období voleb. Tu složku (ÚOOZ) vedl Robert Šlachta, který už "shodil jednu vládu", tu Nečasovu.

Výsledek reorganizace? Šlachta, ten neposlušný, pro politiky nebezpečný, protože neovladatelný, skončil mimo policii. Byl vypuzen. Protimafiánský útvar byl následně zrušen. Nový útvar vede Michal Mazánek, kriminalista, o kterém Lidové noviny psaly už na začátku června, že byl náměstkem Laubem vybrán.

Podle informací z policie se práce ÚOOZ v podstatě zastavila. Tato složka přišla o šéfa, který ji mačkal jak citrón, nutil pracovat naplno. Odešlo šest lidí. Exodus jako po odchodu předchozího šéfa Jana Kubiceho (přes sto lidí) se nekoná. Podle znalců policie, lidí, kteří v ní nechali kus života, je dnes jiná situace. Detektivové mají hypotéky, strach o práci. Zůstanou a dají si pohov.

Protože reorganizace je vnímána tak, že vyšetřovat se nemá. Samo sebou vám budou noví šéfové a ministr vnitra vykládat, jak jde o "vyšší efektivitu". Ale objednávka se změnila. Není to jako za Šlachty "je mi jedno, po kom jdu". Nově je to "k princeznám se nečuchá". A princezny jsou dnes politici ČSSD, jejich lobbistické a byznysové kontakty.

Legrační na tom všem je, že ono "dáme si pohov" bude více ohodnoceno. Lidé v novém útvaru dostanou přidáno. S vysokou pravděpodobností za menší nasazení a větší poddajnost k nadřízeným. Šlachta mluví o tom, jak na něj tlačili, aby na něčem nedělal, nebo méně dělal. Toto nyní bude zřejmě vyslyšeno. Počítejme s tím.

Žalobcům vzali hračku

Legrační (tragicky legrační) je, že kauzu policistů, kteří měli vynášet informace z trestních spisů (spis Beretta), nebude vyšetřovat Národní centrála proti organizovanému zločinu, ale mimo stojící protidrogová brigáda. Zdá se, že právě případ Beretta urychlil zničení ÚOOZ.

Chápete? Protidrogová brigáda, nikoli Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Šlachtovi vyčítali, že jeho útvar dělal práci za inspekci. A teď sami kauzu šoupnou protidrogové brigádě, tedy opět nikoli inspekci. (O přesunu rozhodla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová po dohodě s policií.)

Reorganizace je nečistá hra, jejímž smyslem je dostat se k citlivým informacím a kontrolovat (možná v určitých případech brzdit) vyšetřování. Kontrolovat policii, všechny její útvary. Kvůli tomu byl zrušen ÚOOZ, který měl pověst nezávislé, s žalobci spolupracující složky.

Státní zástupci hrají v celé té špinavé kauze důležitou roli. Jak mi řekl jeden policajt: "Vzali jim hračku." A pak se opravil: "Ne, vzali jim pistoli." Reorganizace byla před nimi - stejně jako před Šlachtou - pečlivě utajena. Nemají důvěru Chovance a Laubeho. Bývalý estébák a rychloprávník jim nevěří. Zjevně jim nevěří ani premiér Sobotka (ten likvidaci ÚOOZ dopustil) a mnoho politiků ČSSD.

Jenomže problém není jen politický. Patnáct let u nás platí, že pánem přípravného procesu v trestních věcech je státní zástupce. On má vyšetřování řídit. Rozhoduje, kdo ho provádí. Kontroluje průběh. Politikům se to od zásahu na Úřadu vlády v červnu 2013 nelíbí. Reorganizace policie je též tah proti Pavlu Zemanovi, Ivo Ištvanovi, Lence Bradáčové a dalším, kteří jsou "stejné krve". Vzkázali jim: My jsme tady páni. Další vládu nám neshodíte.

Policie vyfasovala nedostatečnou

Žalobci přitom v posledních letech stojí na naší straně (jistě ne všichni, ale špičky dnes ano). Chtějí vyšetřovat, chtějí nezákonná spojení politiky, zločinu, korupce, kmotrů, šíbrů a protřelých lobbistů obnažovat a posílat k soudu. Proto byli úmyslně vynecháni.

Na policii hledí velmi kriticky. Stačí nahlédnout do Zprávy o činnosti státního zastupitelství za rok 2015. Píše o organizovaném obchodování s informacemi v policii, o ovlivňování trestních řízení a únicích informací ze spisů, o rozsáhlém prorůstání zločinu do struktur policie i GIBS včetně jejich šéfů.

Citace: "Nižší státní zastupitelství vznášejí opětovné výhrady k přetrvávajícím potížím v oblasti odborné úrovně policejních orgánů, u nichž se projevuje nedostatek schopností samostatně provádět šetření, případně vyšetřování, neschopnost správně posuzovat právní kvalifikaci zjištěných skutečností, rozpoznávat jednotlivé fáze trestného činu z hlediska jeho dokonání a objevují se i potíže z hlediska zvoleného procesního postupu buď při odkládání věcí, nebo naopak zahajování trestního stíhání." Zdrcující.

Žalobce to znepokojuje, ale ministr Chovanec, prezident policie Tomáš Tuhý a reorganizátor Laube o těchto nedostatcích nic neříkají. Soustředí se na likvidaci Šlachty a jeho neposlušného útvaru. To je a byla priorita.

Prvního srpna byl tedy spuštěn policejní superútvar, který je lekcí státním zástupcům. Jeho smyslem s velmi vysokou pravděpodobností není razantní tah proti závažné kriminalitě, nýbrž kontrola policie. Zkrocení nekontrolované složky, jež se vymkla, unikla politickému dohledu. Supermalér? Ano, ale nic nebude vidět. Nic se nebude dít. V tom je to odporně (odborně?) dokonalé.

 

Právě se děje

Další zprávy