Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
8. 11. 2016 15:05

Vodičkův Svaz bojovníků za svobodu má problém se slovem svoboda

Je absurdní, když Svaz bojovníků za svobodu vede bývalý člen normalizační KSČ nebo příslušník komunistické vojenské kontrarozvědky.
Předseda Svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička je asi tak stejně nestranný a nestranický jako Miloš Zeman. (Snímek ze sjezdu svazu v červnu 2016.)
Předseda Svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička je asi tak stejně nestranný a nestranický jako Miloš Zeman. (Snímek ze sjezdu svazu v červnu 2016.) | Foto: ČTK

Moderní dějiny svobody a boje za ni to u nás mají těžké. Pestrá válečná a poválečná minulost, natíraná a zase od nátěrů seškrabovaná, dodnes prověřuje pamětníky i současníky. Vedly se různé boje za různé svobody i "svobody". A vedou pořád.

Když spolek, a to ten zřejmě nejznámější, zvaný Český svaz bojovníků za svobodu, kráčí jedním politickým směrem, je to samozřejmě problém. Vzájemné porozumění nad různými verzemi "bojů" a "svobod" je obtížné. Nemluvě o interpretaci toho, co se děje dnes a hýbe politikou.

Je absurdní, když svazu bojovníků za SVOBODU předsedá bývalý člen Komunistické strany Československa, tedy organizace "zločinné a zavrženíhodné", která tu nastolila "zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný režim". Citáty jsou ze zákona o jeho protiprávnosti z roku 1993, ale bez ohledu na něj odpovídají realitě. Šlo o období 1948 až 1989.

Jaroslav Vodička, předseda Svazu bojovníků za svobodu, vstoupil do KSČ v roce 1968, když se školil na důstojníka pohraniční stráže. V roce 1970 byl při prověrkách vyloučen. V roce 1983 podle Wikipedie požádal o členství znovu, v roce 1985 se stal členem strany podruhé. Od roku 1988 byl veden jako tajný spolupracovník Veřejné bezpečnosti, respektive hospodářské kriminálky.

Místopředseda svazu Milan Andres byl v 80. letech u "kontrášů", vojenské kontrarozvědky, která vykonávala v Československé lidové armádě "politický dohled". Například dohlížela, jestli nečtou závadnou literaturu nebo neposlouchají západní rozhlas. Kdo byl tehdy na vojně, o "kontráše" tak či onak zavadil. Interpretovat činnost tajného komunistického zpravodajství v rámci Varšavské smlouvy jako "boj za svobodu" by bylo perverzní. Boj za svobodu? Ne, boj proti svobodě. Nazývejme věci pravými jmény.

Je zřejmé, že s takovými postavami v čele nemůže svaz pěstovat bůhvíjaký konsensus nad minulostí, ale jen přitakávat její výseči a jen určitému způsobu interpretace. Pod pojem boj - a bojovník - za svobodu se vejde hlavně něco, a něco zas moc nebo vůbec ne.

Názorová základna vedení Svazu bojovníků za svobodu se projikuje do současnosti třeba tím, že Jaroslav Vodička je členem Strany práv občanů (dříve Zemanovců) a v krajských volbách byl na její kandidátce (koalice SPD-Tomio Okamura a SPO) zvolen zastupitelem Ústeckého kraje. Je to regulérní politik, zastupující volební subjekt s národoveckým až xenofobním profilem. Ale jeho program není s Vodičkovým projevem na Terezínské tryzně v rozporu, naopak.

Na internetových stránkách svazu si pak můžete přečíst, že jde o "dobrovolný, nestranický a nezávislý spolek". Nezávislost má i ve stanovách. Nejpozději od té doby, co Vodička vstoupil do politiky, je to jen formalita, proklamace. Výsměch.

Svaz bojovníků za svobodu postupně získal zase jeden z "nátěrů", říkejme mu pro zjednodušení "Vodičkův". Není divu, že z něj začali někteří veteráni, potomci odbojářů a další osobnosti - nejen kvůli sporům o minulost - vystupovat. Dění kolem svazu patří k nejsmutnějším důkazům rozdělení společnosti.

 

Právě se děje

teď

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy