Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
8. 11. 2016 15:05

Vodičkův Svaz bojovníků za svobodu má problém se slovem svoboda

Je absurdní, když Svaz bojovníků za svobodu vede bývalý člen normalizační KSČ nebo příslušník komunistické vojenské kontrarozvědky.
Předseda Svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička je asi tak stejně nestranný a nestranický jako Miloš Zeman. (Snímek ze sjezdu svazu v červnu 2016.)
Předseda Svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička je asi tak stejně nestranný a nestranický jako Miloš Zeman. (Snímek ze sjezdu svazu v červnu 2016.) | Foto: ČTK

Moderní dějiny svobody a boje za ni to u nás mají těžké. Pestrá válečná a poválečná minulost, natíraná a zase od nátěrů seškrabovaná, dodnes prověřuje pamětníky i současníky. Vedly se různé boje za různé svobody i "svobody". A vedou pořád.

Když spolek, a to ten zřejmě nejznámější, zvaný Český svaz bojovníků za svobodu, kráčí jedním politickým směrem, je to samozřejmě problém. Vzájemné porozumění nad různými verzemi "bojů" a "svobod" je obtížné. Nemluvě o interpretaci toho, co se děje dnes a hýbe politikou.

Je absurdní, když svazu bojovníků za SVOBODU předsedá bývalý člen Komunistické strany Československa, tedy organizace "zločinné a zavrženíhodné", která tu nastolila "zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný režim". Citáty jsou ze zákona o jeho protiprávnosti z roku 1993, ale bez ohledu na něj odpovídají realitě. Šlo o období 1948 až 1989.

Jaroslav Vodička, předseda Svazu bojovníků za svobodu, vstoupil do KSČ v roce 1968, když se školil na důstojníka pohraniční stráže. V roce 1970 byl při prověrkách vyloučen. V roce 1983 podle Wikipedie požádal o členství znovu, v roce 1985 se stal členem strany podruhé. Od roku 1988 byl veden jako tajný spolupracovník Veřejné bezpečnosti, respektive hospodářské kriminálky.

Místopředseda svazu Milan Andres byl v 80. letech u "kontrášů", vojenské kontrarozvědky, která vykonávala v Československé lidové armádě "politický dohled". Například dohlížela, jestli nečtou závadnou literaturu nebo neposlouchají západní rozhlas. Kdo byl tehdy na vojně, o "kontráše" tak či onak zavadil. Interpretovat činnost tajného komunistického zpravodajství v rámci Varšavské smlouvy jako "boj za svobodu" by bylo perverzní. Boj za svobodu? Ne, boj proti svobodě. Nazývejme věci pravými jmény.

Je zřejmé, že s takovými postavami v čele nemůže svaz pěstovat bůhvíjaký konsensus nad minulostí, ale jen přitakávat její výseči a jen určitému způsobu interpretace. Pod pojem boj - a bojovník - za svobodu se vejde hlavně něco, a něco zas moc nebo vůbec ne.

Názorová základna vedení Svazu bojovníků za svobodu se projikuje do současnosti třeba tím, že Jaroslav Vodička je členem Strany práv občanů (dříve Zemanovců) a v krajských volbách byl na její kandidátce (koalice SPD-Tomio Okamura a SPO) zvolen zastupitelem Ústeckého kraje. Je to regulérní politik, zastupující volební subjekt s národoveckým až xenofobním profilem. Ale jeho program není s Vodičkovým projevem na Terezínské tryzně v rozporu, naopak.

Na internetových stránkách svazu si pak můžete přečíst, že jde o "dobrovolný, nestranický a nezávislý spolek". Nezávislost má i ve stanovách. Nejpozději od té doby, co Vodička vstoupil do politiky, je to jen formalita, proklamace. Výsměch.

Svaz bojovníků za svobodu postupně získal zase jeden z "nátěrů", říkejme mu pro zjednodušení "Vodičkův". Není divu, že z něj začali někteří veteráni, potomci odbojářů a další osobnosti - nejen kvůli sporům o minulost - vystupovat. Dění kolem svazu patří k nejsmutnějším důkazům rozdělení společnosti.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 19 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy