Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 10. 2015 11:40

Sýrie: Temná strana síly vždy připravena a v akci. Západ opět slabý jak čaj z kopřiv

Zaráží a děsí, že USA a EU chybějí zpravodajské informace ze Sýrie. Jediný, kdo je připraven, je opět diktátor Putin.
Ani v postoji k Bašáru Asadovi, syrskému katovi, není EU jednotná.
Ani v postoji k Bašáru Asadovi, syrskému katovi, není EU jednotná. | Foto: Reuters

Sýrie je pro uprchlický příliv do Evropy zásadní. Dění v ní by tedy mělo Evropskou unii extrémně zajímat. Zároveň je to stát, kde o vliv soupeří Rusové a Američané. Takže by jeden čekal, že Spojené státy budou mít maximálně přesné informace a precizně rozmyšlenou taktiku, co v této válkou zmítané zemi dělat. Nic z toho ale zjevně neplatí.

Typickým příkladem je čerstvé bombardování, které v Sýrii těsně po zasedání Valného shromáždění OSN spustil Vladimir Putin. Po jeho první fázi nikdo nedokázal říct, co bylo bombardováno. Kromě Putina samozřejmě, ten to ví, ale tomu pánovi, jak víme od dob „zelených mužíčků“ na Krymu, nelze věřit ani nos mezi očima.

Ruský prezident má jasno. Spolupracuje se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Masový vrah ho požádal, aby mu Rusko pomohlo s bojem proti islamistům. Putin oznámil, že pomůže: „Tato podpora bude vždy časově omezena trváním ofenzivních operací syrské armády.“ Ruská letadla prý, a to je důležité slůvko, prý trefila osm cílů a zničila jakási velitelská centra Islámského státu v horách.

Zní to pěkně, Miloš Zeman je jistě spokojen, jak jeho vzor funguje, jenomže Spojené státy a Francie s jistou mírou nejistoty říkají, že Rusové nebombardovali islamisty, nýbrž povstalce proti Bašáru Asadovi v provinciích Homs a Hamá, kde bojovníci Islámského státu údajně neoperují.

Velitel syrské opozice Chálid Chúdža byl jasnější, mluvil o „ruské vojenské agresi v Sýrii“ a prohlásil, že útok Rusů nezabil žádného islamistu, nýbrž 36 civilistů.

Podle amerického ministra obrany Ashtona Cartera se zdá, že Rusové zasáhli v místech, kde se jednotky islamistů pravděpodobně nevyskytují. „Rusko přilévá olej do ohně,“ řekl. Všímejte si: zdá se a pravděpodobně.

Kam se vypařily tajné služby

A ještě české informace. Premiér Sobotka: „Pokud jde o nálety Ruska v Sýrii, je v tuto chvíli sporné, proti komu jsou zaměřeny.“ Zatím to vypadá, že nejde o aktivitu, kterou by Rus koordinoval se zeměmi jako USA, Velká Británie či Francie, které útočí na pozice Islámského státu. „Předpokládám, že dostaneme informace od zpravodajských služeb, jakým způsobem jsou zaměřeny aktuální vojenské aktivity Ruska v Sýrii. Na základě toho bude v příštích týdnech vláda postupovat.“ – Ty informace už samozřejmě mají mít.

Takže nevědí nic Američané, nevědí nic Francouzi, Britové, natožpak my. Naopak tři síly si v Sýrii dělají, co chtějí: Rusové, krvavý Asad a islamisté.

Vnějšího pozorovatele to zaráží a děsí. Kam se vypařily americké a evropské tajné služby? Jak to, že aspoň Spojené státy nemají jasno, kam přesně ruské bomby dopadaly? Zjevně se opakuje situace z východu Ukrajiny, kde západní tajné služby taky jednoznačně selhaly, zaspaly. I tam dlouho panovala nejistota, co se vlastně děje, nakolik je přítomna ruská armáda a ruské zbraně.

Pokud Putin skutečně bombarduje Asadovu opozici, bombarduje zároveň západní řešení pro Sýrii. Bombarduje možnost, že se situace v brzké době vyřeší a že se syrští uprchlíci budou mít kam vracet. Moskva podporuje Asada, „syrského kata“, kterého by chtěl Západ poslat před mezinárodní tribunál, pokud by byl poražen. Asad vraždí opozici po tisících.

Západ zaskočen, demokracie lenivá

Neselhávají zdaleka jen zpravodajské informace. Selhává celé západní společenství včetně Evropské unie. Občanská válka v Sýrii se táhne roky. Její důsledky Evropa zažívá na plné pecky. Nic neudělala proti uprchlické vlně. Částečně funguje v humanitární sféře, ale jako zcela neschopná se jeví v bezpečnostní, strategické oblasti.

Západ, především tedy Evropská unie a USA, nebyl připraven na ruskou agresi na Ukrajině. Nyní Putin Obamu, Merkelovou a další politiky znovu zaskočil. Ukazuje se, že Amerika a Evropa nemají vůbec žádné aktivní, dohodnuté řešení pro Sýrii.

Francie bombarduje islamisty v Sýrii. Prezident François Hollande nedávno řekl, že francouzské bomby zničily výcvikový tábor islamistů u Dajr az-Zauru. Asada Paříž jasně odmítá. Zřejmě jediná. Británie opatrně podporuje povstalce proti Asadovi. Smířila by se s jistou lhůtou, během níž by Asad zůstal. Proti islamistům Londýn dosud bojoval jen v Iráku. A Angela Merkelová? Ta s Asadem po putinovsku počítá. „Ministryně zahraničí EU“ Federica Mogheriniová se na Asada naopak dívá jako Francie. Guláš různých národních zájmů.

Evropské nejasno a nejednota a americké tápaní a nerozhodnost. Proti tomu akční Putin, který ovšem, jako obvykle, stojí na opačné straně, než kde ho potřebujeme. Proč? Uprchlická vlna Evropě škodí, tudíž jemu vyhovuje. A dost možná si to nechce rozházet s Islámským státem, když ve 140milionovém Rusku žije 20 milionů muslimů, kteří se k vyznání oficiálně přihlásili. A zřejmě i další, kteří se nepřihlásili.

Syrská krize? Uprchlická krize? Západ je zoufale nepřipraven, demokracie trapně slabá, nejednotná, unavená, líná. „Temná strana síly“ naopak vždy připravena, vždy při chuti.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy