Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 5. 2015 11:50

Tanec Davida Ratha: Zvíře v železech, které ti ukousne nohu

Komentář Martina Fendrycha: David Rath možná obstruuje, ale zároveň odplácí justici, co ona provedla jemu.
David Rath zůstal politikem, předvádí show jak ve Sněmovně.
David Rath zůstal politikem, předvádí show jak ve Sněmovně. | Foto: Ludvík Hradilek

Souzení Davida Ratha připomíná divoký tanec. Show politika, který udělá všecko proto, aby zůstal „čistý“, aby odvrátil pozornost od toho, co je od 14. května 2012 nepochybné: poslanec a hejtman Rath těžce selhal. Byl lapen s krabicí od vína, ve které nesl sedm milionů korun. Tečka. Takhle může začínat každý text o Rathovi.

Když čtete další a další zprávy o jeho počínání, o obstrukcích, které před vynesením rozsudku vymýšlí, o výměně advokátů, o pádu z kola, o zranění, otřesu mozku, na krabici se sedmi miliony pomalu zapomenete. Někdo si začne říkat: Je to v pořádku, co s tím chudákem Rathem dělají?

Problém Rath je totiž také problémem „exemplárního trestu“, exemplárního stíhání, věznění. Exemplárnost je ze své podstaty nespravedlivá, každý má být souzen, případně trestán, „rovně“ nebo slepě (podle symbolu Spravedlnosti se zavázanýma očima), nikoli jako výjimečně odstrašující případ.

Co tropí Rath, se zdá na první pohled trapné a odsouzeníhodné: protahuje rozhodnutí soudu, který už má všecky důkazy v rukou. Rath nenabízí nové okolnosti, případně nové důkazy ve svůj prospěch. Všimněme si toho. Bývalý hejtman nyní tančí okolo svých právních zástupců. Dva odvolal, jednoho najal, příbuzného svého soudce, ale nějak podivně, dost možná ho podfoukl, nevíme. Dělá však to, co mu dovoluje zákon.

Vzpomeňme si, co předcházelo. Nejen slavná krabice s miliony místo lahví. Předcházela také nechutná chyba justice, rok a půl trvající vazba, kterou až Ústavní soud shledal jako nezákonnou. (Z vazby se Rath dostal 11. listopadu 2013; s krabicí ho policajti chytili 14. května 2012.)

Zbytečně dlouhou vazbu mu přitom dvakrát prodloužil Vrchní soud v Praze. Dodejme, že soudci ÚS všechny Rathovy stížnosti zamítali, aniž by je detailně projednali. Pak je jako zpravodajové dostali noví členové ÚS Kateřina Šimáčková a Ludvík David a vyhověli jim.

Justice má také máslo na hlavě

Proti sobě tedy stojí politik s miliony v krabici a justice, která nese taky máslo na hlavě. Na obé se zapomíná, jak na sedm milionů, s vysokou pravděpodobností a podle mnoha důkazů úplatek, který obnažuje mizérii české politiky, tak na nesmyslně dlouhou, rok a půl trvající „exemplární“ vazbu, která ukazuje na bídu a lhostejnost české justice v nejvyšších patrech.

David Rath není sympatický. Sympatie může vzbuzovat jen u lidí, kteří zavírají oči a zacpávají si uši před realitou. Ale zároveň už tři roky tento typický český politik stojí více méně sám proti systému. Zákon mu dává možnost vyvádět psí kusy, klidně i lhát, na svou obranu.

Vzpomeňme si, co předcházelo. Nejen krabice s miliony. Předcházela také chyba justice, rok a půl trvající vazba, kterou až Ústavní soud shledal jako nezákonnou. (Z vazby se Rath dostal 11. listopadu 2013; s krabicí ho policajti chytili 14. května 2012.)

Rath se stal jakousi zkouškou svého soudce, svého žalobce, policie, která ho sledovala a lapila, i svých obhájců. Na něm se ukazuje, kam jsme pětadvacet let od revoluce dospěli, kde máme slabiny, kde jsme silní.

Loni byla v Česku s velkým halasem založena Unie obhájců ČR. V prezidiu zasedla esa: Gřivňa, Nespala, Seifert, Sokol, Toman, Trojan, Vlk. Účelem unie je „dohled nad zákonností a dodržováním základních práv a svobod garantovaných ústavním pořádkem České republiky a respektováním přirozených práv člověka a poskytování ochrany před porušováním, poškozováním a krácením těchto práv a svobod v trestním řízení, zejména práva na obhajobu dle čl. 40 odst. 3 Listiny základních práv a svobod“.

Překvapuje, když se unie vůbec nevysloví ke zmatku, který vznikl okolo právních zástupců Davida Ratha. Advokáta Michala Pacovského exhejtman obviňuje, že mu vypověděl dohodu o zastupování. Zároveň ovšem Pacovský (příbuzný předsedy senátu Krajského soudu v Praze Roberta Pacovského, který případ soudí) dost možná nevěděl, že má Ratha obhajovat právě v této kauze. Unie obhájců mlčí.

Ratha podporuje režisér Jan Kačer a předsedkyně Českého helsinského výboru Táňa Fischerová. Před dvěma roky se za něj dokonce osobně zaručili; snažili se ho dostat z protahované vazby. Kačer o Rathově nové taktice řekl Lidovkám.cz: „Každý v takové situaci se brání, jak může. I zvíře, když ho chytíte do želez, si ukousne nohu, aby zůstalo svobodné. Komu by se chtělo sedět ve vězení.“

Bývalý hejtman má dodnes své politické kouzlo, fluidum. Když sledujete jeho kariéru, napadne vás, že příměr se zvířetem sedí částečně. Když Ratha chytíte do želez, ukousl by nejradši nohu vám, jen aby zůstal svobodný.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy