Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 10. 2017 15:25

Taxikáři krmí koně ovsem, ale proč by to musel dělat taky Uber?

Fotoblog: Uber! Taxikáři pomalou jízdou blokovali letiště. Autobusy jezdily přes ranvej
Už od rána čekali novináři na další ostudu Prahy.
Taxikáři se rozhodli protestovat proti virtuálnímu nepříteli Uber a zablokovat přístupové cesty k letišti.
Vyjelo několik skupin taxíků a pomalou jízdou se snažily vytvořit zácpy.
Uber! Jeď maximálně 15 km/h.
Foto: Ludvík Hradilek
Další z řady taxi-demonstrací připomněla zkreslené představy o drožkářském kapitalismu.

Praha, říjen 1910. Prázdné kočáry pomalu krouží od Můstku po Národní muzeum a zase zpátky, a to za přihlížení p.t. obecenstva a strážníků až do třetí hodiny odpolední. Prazvláštní tento průvod byl výčitkou členů povoznického cechu proti nekalé konkurenci samozvaných povozníků v automobilech, informovala na druhý den Národní politika.

"Chceme jen, aby platila stejná pravidla pro všechny," říkali by tehdy drožkáři a jejich lepší kolegové fiakristé. Úplně to samé, co namítají taxikáři, kteří bojují proti Uberu.

Jak k tomu přijdeme, když se musíme starat o koně; sláma, voda, postroj, bičík, to přece něco stojí. A oni si klidně jezdí bez toho, a dokonce se opovažují být rychlejší. Tak to prrr. Zakažte jim to, tyhle novoty se spalovacím motorem. Ať jsou pěkně jako my!

Dnes taxikáři protestují, že Uber si lidé volají jen tak přes mobilní aplikaci a že nemá koncese, taxametr a někdy ani svítilnu na střeše. A co je úplně největší opovážlivost, bývá levnější. To není fér. Ať je pěkně jako my, ať kouká čistit kobylkám kopyta!

Má to jeden, v prvním i druhém případě, podstatný háček. Zákazníkům se nové vymoženosti líbí. Používají je. To je totiž kapitalismus nabídky a poptávky služeb, ne taxikářský, s prominutím všem, kterých se to může dotknout, drožkářský kapitalismus. Zájem zákazníků je na prvním místě. Když se na trhu objeví nová služba, o kterou zákazníci stojí, má se jí za srozumitelných a vymahatelných podmínek umožnit podnikání.

Konkurence, kterou přitom rozčiluje, že musí utrácet za oves a jiné mandatorní výdaje, má bohužel pech. Čas nejde otočit nazpátek.

Jako by se zaměstnanci papírových novin a časopisů domáhali, ať se umravní, zregulují, zakážou a tak dále internetová média. Protože přece mají platit stejná pravidla pro všechny, pro celou branži. Vždyť my, co jsme se koptili tiskařskou černí půldruhého století, přece nemůžeme doplácet na to, že si tu teď nějací hejskové usmysleli vydávat digitální zprávy! A rejžujou na tom! Kradou nám čtenáře.

Byla by to stejná logika, jako když se taxikáři navážejí do Uberu a jeho řidičů. Kupodivu ale lidé od tradičního tisku žádnou šikanu svých on-line kolegů nepraktikují, nečíhají na ně před redakcemi jako taxikáři na uberisty na letišti. Neobtěžují svými byznysovými problémy veřejnost, kterou zajímá jediné: kvalita a cena služby, přepravy stejně jako médií. Nezpomalují provoz na Pražském okruhu ani konkurenční servery. Protože by jim to přišlo úplně absurdní.

Některým taxikářům to, ve světle událostí posledních týdnů, zřejmě přijde naopak úplně normální. Samozřejmý reflex. Duchem pořád jedněch a těch samých rozbíječů strojů, které jim berou práci. Akorát že se nepíše 19. století.

Někteří taxikáři jsou ale zřejmě něco extra a je to snad i dědičná záležitost, protože protesty, jako byl ten pondělní, se v Praze odehrávají už přes dvacet let. Jednou jim nejsou recht zkoušky z místopisu, podruhé systém štaflů, potřetí chtějí stanovit úřední minimální cenu (!) za ujetý kilometr, počtvrté jim překáží Uber.

Soudě podle frekvence pouličních demonstrací, v žádném jiném odvětví služeb nepůsobí tolik ustrkovaných, k zoufalým protestům doháněných nešťastníků jako mezi pražskými taxikáři. Tohle podnikání musí být hotová mučednická oběť.

Autobusy MHD musely kvůli protestu taxikářů jezdit po letištní ploše | Video: Aktu.cz
 

Právě se děje

před 30 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy