Martin Hála Martin Hála | Komentáře
25. 10. 2018 15:15

Tekuté žiletky na Hradě. Čínská pálenka prý zvýší objem kulturní výměny

Likér Wu-liang-jie se stal oficiálním partnerem Čínského investičního fóra a výhradním dodavatelem tvrdého alkoholu.
Paj-ťiou, to je jinačí medicína.
Paj-ťiou, to je jinačí medicína. | Foto: ČTK

Tak jsme se nakonec nedočkali dlouho očekávaného průlomu v oblasti čínských investic ani minulý týden na Čínském investičním fóru v Praze. Namísto obvyklého sáhodlouhého výčtu investičních projektů, které se nikdy neuskuteční, došlo tentokrát pouze na spolupráci v oblasti zemědělství - konkrétně na zkušenosti ze společného sázení jabloní, jemuž se v zahrádkářské kolonii v Lánech věnuje ve chvílích zaslouženého odpočinku český prezident se svým přítelem, prezidentem čínským.

Přesto slavilo Fórum jeden nepopiratelný úspěch. Jak informuje agentura Nová Čína v obsáhlém článku ze 17. října, debutoval zde nový partner, čínský výrobce tradiční pálenky Wu-liang-jie. Ten s sebou přivezl bohaté vzorky, čímž se, jak píše agentura Sin-chua doslova, "zvýšil objem kulturní výměny mezi Čínou a Českou republikou." Článek dále připomíná, že likér Wu-liang-jie je zapsaný na čínském seznamu nehmotného kulturního dědictví, a v zemích skupiny 16+1 se již prodává v Bulharsku, Černé hoře a Srbsku.

Likér Wu-liang-jie se stal oficiálním partnerem Čínského investičního fóra a výhradním dodavatelem tvrdého alkoholu. Vzhledem k tomu, že na zasedání Fóra nebyli připuštěni čeští novináři, není jasné, jak se to odrazilo přímo na jednáních. Wu-liang-jie patří do kategorie silných likérů zvaných paj-ťiou, a ty mají kromě vysokého stupně alkoholu také pro Evropany přeci jen dost nezvyklou chuť. Mezi cizinci v Číně jsou známé jako "tekuté žiletky", což poměrně přesně vystihuje jejich chuť i účinek na lidský organismus. Podle ústní tradice se o nejznámějším a nejdražším z kategorie paj-ťiou, likéru Mao-tchaj, vyjádřil loni nelichotivě během recepce se šanghajským primátorem se svou příslovečnou razancí i prezident Zeman.

Jeho mladý přítel, generální tajemník ÚV KS Číny Si Ťin-pching, má naopak s likéry paj-ťiou velké plány. Věří, že se státní podporou by se mohly stát vyhledávaným vývozním artiklem srovnatelným například se skotskou whisky. V čínské provincii S’-čchuan byla dokonce letos otevřena Univerzita paj-ťiou, jež má šíření tradičních likérů napomáhat vědeckou metodou. Jedním z jejích sponzorů je právě výrobce Wu-liang-jie.

V nedávné reportáži z Univerzity paj-ťiou cituje deník Washington Post místní badatele, kteří jsou přesvědčeni, že jejich likéry mají nejen blahodárný účinek na lidské zdraví, ale podporují také světový mír. - Obojí samozřejmě pouze v případě, že člověk jejich konzumaci přežije. Prvotní zkušenost může být, jak už předesláno, krušná.

Snaha o šíření likérů paj-ťiou do světa připomíná tak trochu jiný Si Ťin-pchingův projekt, export tradiční čínské medicíny. Vůči tomuto projektu byla Česká republika až donedávna mimořádně vstřícná. Zdá se, že i šíření likérů paj-ťiou u nás našlo přes počáteční výhrady českého prezidenta politickou podporu. Zařazení Wu-liang-jie jako oficiálního partnera Čínského investičního fóra na Pražském hradě, kde dosud kralovala spíše becherovka a slivovice, je toho nejlepším dokladem.

Inu, jak se říká, láska možná prochází žaludkem, ale pravá, nefalšovaná družba národů prochází spíše játry a ledvinami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch sopky v Indonésii má již nejméně 14 obětí, téměř 100 lidí utrpělo zranění

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad. Většina raněných utrpěla popáleniny. Úřady musely evakuovat asi 1300 lidí.

Taufiq Ismail Marzuqi, který žije v Lumajangu, řekl Reuters, že záchranné práce postupují zoufale pomalu kvůli poničenému mostu a nedostatku zkušeností dobrovolníků. Na videu, které natočil, se policisté a vojáci pokoušeli vyhrabat těla holýma rukama.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V roce 2010 zemřelo při erupci sopky Merapi na ostrově Jáva více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy. V Indonésii, která má přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) dnes informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru. Indonéské ministerstvo dopravy dnes uvedlo, že erupce nezpůsobila žádné narušení letů, ačkoli piloti dostali upozornění, aby si dávali pozor na padající popel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy