Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 3. 2018 8:00

Temnota Rudé duše: Stalina považuje 52 procent Rusů za geroje a velikána (Jeden svět)

Putinovi se hodí, že mnoho Rusů dodnes uctívá Stalina, podporuje vzhlížení k velikánům, jimž se díky jejich nadlidskosti musí odpouštět i zločiny.
Uctíván je tento masový vrah i 65 let po smrti. (Snímek z oslav Dne obránců vlasti v Moskvě).
Uctíván je tento masový vrah i 65 let po smrti. (Snímek z oslav Dne obránců vlasti v Moskvě). | Foto: Reuters

Když se byť jen minimálně zajímáte o dějiny, nechápete, jak někdo může vzhlížet ke komunistovi Stalinovi, k jednomu z nejkrvavějších diktátorů všech dob. U nás to ale známe, část KSČM je dodnes stalinistická. V Rusku to znají ještě lépe, dokument Rudá duše nizozemské autorky Jessiky Gorterové, který promítají na festivalu Jeden svět, popisuje příběhy lidí, jejichž rodiny se staly oběťmi čistek Josifa Vissarionoviče Džugašviliho, i příběhy jeho současných vyznavačů.

Film na vás dopadne jak balvan, můžete si v něm ohmatat, co znamená, když se společnost nevyrovná s minulostí. Nebo přesněji co znamená zatajovat skutečnou minulost. Rusové, jejichž matky, otcové, babičky, dědové byli vysláni do lágrů (gulagů), mučeni, popraveni a naházeni do mělkých masových hrobů, většinou vůbec nevědí, kde jejich příbuzní leží. Úřady dodnes nezpřístupnily dokumenty o popravách, o místech, kde se nalézají masové hroby.

Tiše drasticky působí ty části dokumentu, v nichž jdou starý muž s vnučkou lesem (Ladnoje Pole, oblast Karelija) a hledají jámy, protože tam, kde jsou jámy, prohlubně, tam by se mohly nalézat i hroby popravených. Na jiných záběrech se zase ocitnete v lese, kde na stromech visí přibité obrázky popravených žen a mužů, žádné hroby, jen les, v němž někde leží masový hrob. Svíčky, rodiny s dětmi chodící sem tam, nejpodivnější hřbitov nehřbitov…

Dvě staré sestry v Severodvinsku, na dálném severu, vzpomínají, jak jim táta jednoho dne v roce 1942 řekl: "Maminka tu není". Zatkli ji za vykonstruované obvinění. Vyměnila kousek látky za obilí, obvinili ji, že brojila proti Stalinovi (muži z oceli), prý řekla: "Němci jsou lepší než my a porazí nás." Byla to lež. Také prý šířila zahraniční literaturu, ačkoliv byla zcela negramotná. Odsoudili ji k smrti zastřelením, byla  však těhotná, tak ji nepopravili. Dítě jí zachránilo život, po narození jí je vzali, směla ho jen kojit, později zemřelo. Maminku po zatčení, transportu do gulagu, sestry už nikdy neviděly.

Nejšílenější a ruskou duši zřejmě vystihující moment přijde na konci dokumentu. Opět ty dvě sestry: uvažují, jestli je nezavřou za to, že mluvily na kameru… "Ale ne, koho zajímá, co my si myslíme," smějí se, pak zvážní: "Máme však otázku. Když mluvíme o všech těch detailech, nebude to mít pro nás nějaké důsledky? Ne, pro nás ne, ale… nebude Rusko očerněno? Nevrhne to na Rusko špatné světlo? Každá zem má svoje nedostatky… a my nechceme, aby se to na nás vrátilo jak bumerang… na Rusko, ne na nás dvě, na Rusko. O to nám nešlo, nechtěly jsme očernit Rusko, naši zem." - Miliony vyvražděných a ony nechtějí "očernit" svou zem.

Dokument sleduje příbuzné obětí, třeba paní, která jde po lese (Širšima, oblast Severodvinsk) a sbírá nikoli houby, ale kosti popravených z tábora Jagrin, jež časem vystoupily z nehlubokých hrobů. Ukazuje je na kameru a popisuje, že tohle asi bude lýtková kost, tohle zřejmě kus lebky, pozůstatky stalinských obětí vkládá do igelitové tašky a kamsi je nese, snad pohřbít, nevíme.

Jessica Gorterová ovšem sleduje nejen rodiny obětí, ale i ty druhé, stalinisty, vyznavače Gruzínce a masového vraha Džugašviliho. Jak tohoto velikána uctívají rudými karafiáty v Moskvě, jak na něj vzpomínají při jeho narozeninách, jak k němu vzhlížejí.

Za Džugašviliho byl pořádek

V dokumentu vystupuje seriózní muž ve středních letech, jehož syn, muzikant z alternativní scény, se zabil při výrobě drog. Muž je vyznavačem Stalina, protože za vůdce podle něj Rusko fungovalo, netrpělo západní, kapitalistickou ztrátou hodnot. Úvaha je následující: žít a vládnout Stalin, mít v Petrohradu "sovětskou společnost", žil by i syn a vládl by pořádek, lidé by si prý byli blíž. Neuvěřitelné, lidé si byli blíž v dobách teroru a vraždění.

Ve filmu se objevuje historik pracující pro Ruskou národní knihovnu Anatolij Razumov, který se od dob perestrojky pokouší minulost rekonstruovat. Třicet let zveřejňuje jména lidí, kteří byli za stalinských čistek popraveni v Leningradu, dnešním Petrohradu. Divákům ovšem vysvětluje, že se mu nedostává žádné podpory, dost možná jeho práce skončí.

V televizní debatě pak Razumov uvádí čísla: koncem 80. let považovalo Stalina za velikána a geroje (hrdinu) 8 procent Rusů. V současné době, tedy za prezidenta Putina, který rovněž pěstuje kult osobnosti, jak film v závěru naznačuje, podle aktuálních průzkumů číslo Stalinových obdivovatelů vzrostlo na 52 procent! Přes polovinu Rusů vnímá masového vraha jako velikána ruských dějin hodného uctívání.

Důsledky lži, manipulace, zatajování minulosti, ale taky důsledky výchovy, masáže, kterou Rusové i obyvatelé jejich sovětských satelitů podstupovali a díky níž se jim vlast (ródina) zdá důležitější než jejich vlastní, nicotné osudy. Vlast je něco, co je vlastní, co je přesahuje, co může symbolizovat někdo jako Stalin, co je smí zřejmě i zničit. Myšlení nezápadní, choré, jedovaté.

Sledujete ten dokument a nemůžete nevzpomenout na domácího komunistu Zdeňka Ondráčka, který mlátil lidi v lednu 1989 při Palachově týdnu, dodnes to považuje za správné, a když oznamuje svoji veřejnými protesty vynucenou rezignaci na post předsedy sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, nazve pravicové poslance demokratickou žumpou. Ne, "demokratická žumpa" nebyl totalitní systém, který vraždil lidi po milionech, potlačoval práva a svobody občanů za Lenina, za Stalina i dnes, za Putina.

Často se u nás mluví o "nevyrovnání se s minulostí", jak nám to chybí, jak málo se ti, kteří totalitu nezažili, ve škole dozvídají, co se v Československu za bolševika dělo. Mluví se o nepotrestání komunistických zločinů. Máme však aspoň zákon o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, byť jsme na něj skoro zapomněli a komunisté ho zjevně neuznávají.

Rusové jsou udržováni v hlubokém nevědomí, zásadní fakta jsou jim dodnes zatajována, dokonce i místa masových hrobů. (O nějakém potrestání vrahů vůbec není řeč.) Proč? Přednost má velmoc, velká Rus, kult osobnosti. Putinovi se hodí, že mnoho Rusů uctívá Stalina, podporuje vzhlížení k "velikánům", jimž se díky jejich božské nadlidskosti musejí odpouštět i zločiny (takzvané přehmaty či nedostatky), které stály život miliony lidí. Mimochodem, počet obětí není znám, neví se ani, kolik milionů bylo vyvražděno. Temnota rudé duše.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy