Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
21. 3. 2016 16:30

To už je příliš. Zkušenosti KSČ se stabilizací společnosti do demokratického parlamentu nepatří

Otevření náruče komunistické Číně neprošlo v členské zemi EU a NATO společenskou diskusí. Prostě „se“ jednoho dne rozhodlo, že Krteček se obejme s pandou.
Naše země vzkvétá. (Ilustrační foto ke sjezdu Komunistické strany Číny, 2013.)
Naše země vzkvétá. (Ilustrační foto ke sjezdu Komunistické strany Číny, 2013.) | Foto: Reuters

Je to bizarní situace. Kontrarozvědka ve výroční zprávě varuje před čínskými špiony a mluví o „důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběr politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků. A v Poslanecké sněmovně se pod záštitou jejího předsedy koná seminář „Zkušenosti pro řízení a rozvoj státu“, na kterém vystupují profesor stranické školy ústředního výboru Komunistické strany Číny nebo náměstek ministra Informační kanceláře Státní rady Čínské lidové republiky.

„Myšlenky Komunistické strany Číny ztělesňují plody moudrosti tradiční čínské kultury,“ zaznělo tu z čínské strany. „Pod vedením Komunistické strany Číny celá země vzkvétá a úspěšně buduje novou společnost, pravil Vojtěch Filip, místopředseda dolní parlamentní komory.

Jedna KSČ jako druhá, chtělo by se říct. Jenže pozor: tady nejde o nějakou soudružskou výměnu „zkušeností“, ale z naší strany také o prezentaci na státní, ne stranické úrovni. Můžeme se od vás učit, jak stabilizovat společnost, udal tón Miloš Zeman v Pekingu, a jakkoli se to mohlo zdát utopií, příslušné poznatky zanedlouho dorazily až do Sněmovní ulice. Tady přestává legrace.

Jedna věc je obchodní výměna, čínské investice v České republice, byznys, banky, energetika, média, fotbal, pivo. To se dá chválit nebo zpochybňovat, rozebírat, co nám to přinese, jestli se to nepřeceňuje, jaká rizika jsou s tím spojená, zda se máme obávat ekonomické kolonizace a co se bude dít, až čínská investiční mana vyprchá. A pak je tu politika a řeč symbolů. Vyrozuměli jsme: jestli chceme čínské investice a družbu, očekává se od nás, že také dáme najevo, že přijímáme čínská pravidla hry. A protože jsme vůči velmoci v pozici trpaslíka, je to smutný pohled.

S oblibou se zdůrazňuje, že vůči Číně jsou vstřícné i západní mocnosti, že čínskému prezidentovi se dostalo velkorysého přijetí v Londýně a v Buckinghamském paláci. Ano. Ale o tom, že by Dolní sněmovna uspořádala na nejvyšší úrovni seminář o vymoženostech čínského komunistického zřízení, není známo nic. V tom je ten symbolický rozdíl, ta čára, za kterou se nechodí.

Protože nejen britský, ale (nenechte se mýlit lecčím, co kdo poslední dobou říká) ani český politický systém není s tím čínským kompatibilní. Nevládne tu státostrana, panuje demokratická soutěž politických stran, opozice nebručí v kriminále a s internetem si děláte, co chcete. Jsme v NATO, kde máme své spojence, a tak dále. (I proto BIS považuje za nutné čínské aktivity upozorňovat.) Nejde o distribuci politických zkušeností na rovnocenné, tedy demokratické úrovni.

Teď to vypadá, že se máme nejen z Číny bratrsky radovat, ale i Číně kořit. Předložka v názvu onoho semináře působí zlověstně – nikoli zkušenosti „z“ řízení a rozvoje státu, ale „pro“ řízení a rozvoj státu. Pro čí řízení a rozvoj a jakého státu? Neříkejte, že toho našeho, to snad ne.

Minulý týden se čínští diplomaté v Praze ohradili proti tomu, že se v Poslanecké sněmovně na návrh ministra Daniela Hermana držela minuta ticha za oběti tibetského povstání. Vloni čínská velvyslankyně protestovala proti cestě českých poslanců na Tchaj-wan. A čínští diplomaté podle Respektu žádali ministra Zaorálka, aby úřady zabránily letošní návštěvě dalajlámy, nebo mu alespoň znemožnily veřejně vystoupit.

Jsou to učebnicové situace, na které by se dalo, nebo spíš mělo odpovědět diplomatickou floskulí o nepřípustném vměšování do vnitřních záležitostí. Nic takového. Místo toho uspořádáme v Parlamentu seminář o Číně rozkvétající pod komunistickou vládou. Je to nevkusné.

Zlatým hřebem návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze má být podpis dokumentu o čínsko-českém strategickém partnerství. Co v něm bude, co z něj vyplyne, k čemu se zavážeme? Zatím nevíme. Otevření náruče komunistické Číně neprošlo v členské zemi Evropské unie a NATO žádnou viditelnější společenskou diskusí. Prostě „se“ jednoho dne rozhodlo, že Krteček se obejme s pandou a my se budeme těšit z čínských investic a nákupů, které se budou zásadně chápat jako dobrá zpráva, blaho.

Jaký k tomu všemu má především prezident Zeman, ale i vláda nebo i představitelé Poslanecké sněmovny mandát? Kdo ve volební kampani slíbil, že udělá čelem vzad do Číny a Česko se stane součástí její strategie? Když se zcela vážně píše o tom, že Číňané by dali miliardy na Zemanův sen, středoevropský vodní kanál, musí se člověk štípnout, aby se ujistil, že se mu to nezdá. Kdo tu vlastně vládne, rozhoduje a nese odpovědnost před voliči?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy