Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 10. 2014 7:30

TOP 09 potřebuje nové kníže a Nekalouska. Pravice integraci

Komentář Martina Fendrycha: Pravice v komunálních volbách propadla. Je schopna sebereflexe? Chystá TOP 09 změnu vedení? Smysl by mělo uvažovat o spojení s ODS. Jenomže to s Kalouskem nepůjde.
Dvojka, která neuspěla.
Dvojka, která neuspěla. | Foto: Ludvík Hradilek

Mizerně dopadla ve volbách pravice. Výjimku tvoří lidovci, kteří až překvapivě uspěli. Ale ODS a TOP 09 byly bity jako žito. Co se po výprasku stane? Jak ty partaje zareagují? Mají nějaký plán?

Modří mají poměrně čerstvého předsedu, který přišel zvenčí, profesora politologie Petra Fialu. Topka má Miroslava Kalouska, něco jako rotvajlera, který zběsile štěká na každého, kdo jde kolem. Trhač. A Karla Schwarzenberga, který spíš připomíná dobráckého bernardýna ve výslužbě; moc neštěká, vypouští svá moudra a za řetěz netahá. Lidovce nechme stranou, ti do oné party vlastně nepatří. Jsou sice strana konzervativní, ale „levo“ jim je blízké. Proto sedí ve vládě s ČSSD a ANO.

Když se teď po projetých volbách ptali předsedy topky Schwarzenberga, zda odstoupí, rozvážně odtušil: „To ještě nevím. Než bych takový krok udělal, tak bych se poradil s kolegy, zda by to mělo smysl a nějak pomohlo.“ – Naprosto typická (ne)odpověď. Ti kolegové se zřejmě jmenují Kalousek. Přitom topka dopadla doslova katastrofálně. Kníže měl ihned říct: Dávám funkci k dispozici. Jiná odpověď je vůči partaji neodpovědná.

Srovnání s rokem 2010 vyznívá pro TOP 09 temně. Tehdy získali v komunálním klání asi 1500 mandátů, letos je čekal sešup na skoro 870. Ale hlavním malérem je ztráta Prahy. Ano, o jedno křeslo, ale projeli to se svým hlavním soupeřem, s „ohrožením demokracie“, nebo jak Andreji Babišovi říkají. Prohrát Prahu bylo trestuhodné. A mimochodem, Kalousek, ten Richelieu strany, „mozek“ a „motor“ a „převodovka“, na tom měl svůj podíl. Je známo, že pražská topka musela o svoji kandidátku s místopředsedou bojovat a že Kalousek Tomáše Hudečka zrovna nepodporuje.

Petr Fiala se typově, mírností, podobá Bohuslavu Sobotkovi. Stačí to na návrat ODS do vlády?
Petr Fiala se typově, mírností, podobá Bohuslavu Sobotkovi. Stačí to na návrat ODS do vlády? | Foto: ČTK

Předseda Karel Schwarzenberg hodnotí komunální volby jasně: „Utrpěli jsme porážku celorepublikově. Je málo míst, kde bychom mohli být spokojeni, není to jen pražský fenomén.“ Nabízí i jakés takés vysvětlení: „Zavedené demokratické strany už šly lidem na nervy, tak se začali ohlížet, jestli tam není nějaký Mesiáš. Pan Babiš to navíc podpořil solidním přísunem peněz a na pomoc má dvoje noviny a rozhlasové stanice.“

Věta „zavedené demokratické strany šly lidem na nervy“ zní strašlivě. Jako by lidem šla na nervy demokracie. Jenomže to je lež. Lidem ve skutečnosti dlouho vadilo chování ODS a topky. Vadila jim Nečasova vláda a neustálé skandály okolo ní. Vadilo jim nepochybné spojení s kmotry a šíbry. Vadila jim minulost jejich vůdců. Mnoho lidí by třeba topku volilo, ale ne s Kalouskem. I on má svoji historii. Navíc je to arogant číslo jedna. To se nespláchne tričkem s ironickým nápisem „za všecko můžu já“, které pan místopředseda vtipně nosil.

Vyčpělost bez soupeře

Navíc se voliči nedlouho před volbami dozvěděli, že zatuchlost topky bude v klidu pokračovat. Na předsedu, ukázalo se, bude kandidovat zase jen Karel Schwarzenberg. Bez soupeře. Co to je? Jaká podivná, bezkonkurenční demokracie? Tohle přece rozumní pravicoví voliči vyčítali Václavu Klausovi, když vedl ODS a neměl ve volbách konkurenta.

Kampaň topky? Balónky s knížetem, dýmka v ústech? Proboha, to bylo pasé. Kdo na to byl v komunálu zvědav? Plus populistická gesta jako Kalousek roznášející pivo. Plus rotvajlerské útoky a slogany o estébácích a komunistech a kmotrech. Fakt bída bíd. Trestuhodně slabé. A trest následoval.

Kampaň topky? Balónky s knížetem, dýmka v ústech? Proboha, to bylo pasé. Kdo na to byl v komunálu zvědav? Plus populistická gesta jako Kalousek roznášející pivo. Plus rotvajlerské útoky a slogany o estébácích a komunistech a kmotrech.

Jedna perlička (a zároveň i podstata věci). Před druhým kolem voleb do třetiny Senátu se na Facebooku objevil tento nabízený postoj předsedy Schwarzenberga: „Podporuji Pavla Žáčka do Senátu, protože oba hájíme hodnoty listopadu 89.“ Krásné. Pavel Žáček neboli Pažout zakládal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Později tento ústav pomáhal bývalé ředitelce Pavle Foglové rozbít Zdeněk Hazdra, nynější ředitel ÚSTR, topkař. To jsou paradoxy, pane kníže. Budíček!

Odeeska udělala aspoň nějakou změnu. Má Petra Fialu. A pravda, ten je všecko, jenom ne divoký rotvajler. Spíš takový mírný jezevčík s chytrýma očičkama. Mluví hodně, dosti nudně a velice rozvážně. Postrádá šťávu, působí, jako by recitoval úkol ve škole. Nepochybně slušný. Nemá za sebou pochybnou minulost, styky s kmotry či zbrojními magnáty. Slušný pán. Typově blízko Bohuslavu Sobotkovi, takový B. S. v odeesce.

ODS minus 2900 mandátů

Jeho politologicko-profesorská povolební analýza: „My pokračujeme v cestě z politického dna nahoru a přidává se k nám stále více lidí.“ Zní to moudře, poklidně. A realita? Před čtyřmi roky získali modří v komunálu zhruba 5100 mandátů, letos 2200. Ono „přidává se k nám stále více lidí“ je tedy spíš zbožné přání. Fiala to vysvětluje: „Dívám se na výsledek jako na celek. A ve srovnání s tím, čím ODS v poslední době procházela, jsme si nevedli špatně. Máme 2214 zastupitelů a tolik oslavovaný vítěz ANO jich má 1600. Na komunální úrovni jsme mnohem silnější. Znovu se stáváme silnou stranou.“

Nu, dodejme, že Andrej ANO Babiš, jak sám několikrát zopakoval, nestačil všude postavit kandidátky. ANO 2011 je příliš čerstvé, což bude zřejmě důvod, proč nespolykalo mandátů mnohem víc. Pohled na velká města je důkazem toho, že kde kandidátku hnutí sestavilo, tam bralo všemi deseti.

ODS má jasnou práci před sebou – odlepit se, odříznout od minulosti. To skutečně nejde zvládnout za rok. Rakovina pronikla příliš do hloubky. Ale to, že odeeska má nového šéfa Fialu, je důkazem alespoň snahy se měnit, sebereflexe. Ta u topky rozhodně vidět není. Tam se změna vedení zřejmě vnímá jako něco kacířského.

Co by pravici (ODS a TOP 09) pomohlo? První otázkou je, jestli vůbec má smysl mít dvě skoro stejné strany vedle sebe. Není normální, že spolu soupeří subjekty s velice podobným pohledem na svět. Jenže zároveň je jasné: Kalousek by byl ochoten ODS pohltit, nikoli se s ní spojit. To Topka je dnes považována za vůdkyni pravice, ne ze dna se hrabající ODS.

Topce hrozí, že se od ní na úrovni voleb do Sněmovny odtrhnou Starostové a nezávislí. Uskupení úspěšné. V roce 2010 získal STAN 1243 mandátů, letos 2192. Byl to výtečný Kalouskův tah, když přemluvil Starosty ke spolupráci. Klobouk dolů. Jenomže časy se mění. V Praze už Trojkoalice, v níž Starostové figurují, vyjednává s ANO o koalici na magistrátu. Jde tedy zcela zásadně proti linii Kalouska a Schwarzenberga, kteří z Babiše (zatím marně) vyrábějí ďábla.

Klausovský skanzen a Suchar Sucharovič

Pokud by se Starostové a nezávislí od TOP 09 ve sněmovních volbách oddělili, zbyla by z topky troska. A pokud by se Starostové spojili s jinou stranou (s lidovci nebo s ODS třeba), byla by to pro Kalouska těžko zhojitelná rána.

Topka potřebuje nové vedení jako sůl. Kníže vypadá velice unaveně, jeho kouzlo pominulo, jeho osobnost je, zdá se, vysáta prvním místopředsedou. Je čím dál jasnější (ačkoliv to bylo zřejmé od začátku), že Kalousek Schwarzenberga jenom používá, že se stal jeho nástrojem. Ano, předseda je stále svébytná, charismatická postava, originál, občas má výborné vejšplechty, ale stranu vede Kalousek. A Kalousek je zároveň pro část potenciálních voličů brzdou.

ODS a TOP 09 by měly zvážit integraci. Mají na ni dva roky. Do dalších voleb času dost. Rychle však uteče. Jenomže Fiala se s Kalouskem nespojí, pokud není blázen. Což není. Je to kruté, ale topce by paradoxně pomohlo vyměnit motor i kapotu (Kalouska i Schwarzenberga). Pak se ukáže, za co stojí. Odeeska taky není ve formě. Potřebuje silnější vedení.

Fiala by jistě přijal schopnější místopředsedy. Jan Zahradil, to je klausovský skanzen, Martin Kupka zase Suchar Sucharovič atd. Nelákavé. Šťávu mají předsedové poslaneckého a senátního klubu, Zbyněk Stanjura a Jaroslav Kubera. Jenomže Stanjura byl Nečasův člověk (to mu dnes na oblibě nepřidává) a Kubera je veterán na druhou. Právě od něj by se ale Fiala, rovněž suchý jak martini, mohl hodně naučit.

Pokud se pravice nesebere, zaujme její místo bez námahy „pravičák se sociálním cítěním“ a desítkami miliard v kešeni. Jistý pan A.B. Ale na sebrání to na pravici zatím nevypadá.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy